WYDARZENIA

Spotkanie koła byłych harcerzy z Wiśnicza w 40. rocznicę śmierci Genowefy Nowak

W sobotę, 29 maja 2021 r. Koło byłych harcerzy z Wiśnicza zorganizowało Zlot w celu uczczenia 40. rocznicy śmierci Genowefy Nowak, nauczycielki rysunku i rzeźby w PLSP w latach 1958-1977.

Spotkanie rozpoczęto od wspólnej modlitwy na placu kościelnym przy epitafium upamiętniającym artystkę i wychowawczynię młodzieży. Następnie uczestnicy spotkania zgromadzili się w wiśnickim Ratuszu. Kwiaty pod tablicą Honorowego Obywatela Nowego Wiśnicza Genowefy Nowak złożyli Burmistrz Nowego Wiśnicza Pani Małgorzata Więckowska, młodzież Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu wraz z nauczycielami oraz harcerze Koła.

Po apelu harcerskim w Sali Obrad Ratusza odbyła się konferencja poświęcona życiu i twórczości Genowefy Nowak. Sylwetkę wspaniałej nauczycielki, wychowawczyni i harcmistrzyni przybliżyli: redaktor Jaromir Kwiatkowski z Rzeszowa, piszący książkę o artystce oraz salezjanin, artysta i harcerz z Krakowa ksiądz Ignacy Ryndzionek.Słuchowisko z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 maja

Dnia 30 kwietnia 2021r. w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, odbyło się słuchowisko z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 maja, w którym udział wzięli Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie szkoły. Zostało ono zorganizowane w formie online za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. Wydarzenie ogólnoszkolne przygotowały uczennice klasy 2B pod kierunkiem pani Natalii Nowak. Tłem dialogu była autorska prezentacja z elementami animacji, obrazami Jana Matejki oraz utworami patriotycznymi, w które mogliśmy się zasłuchać. Serdecznie dziękujemy za tą niecodzienną lekcję historii. Należy podkreślić, że w bieżącym roku obchodzimy 230. rocznicę tego ważnego wydarzenia, o którym każdy Polak powinien pamiętać…Wykład online Rafała Stanowskego, 01.03.2021

Rafał Stanowski - Dyrektor PR Krakowskich Szkół Artystycznych - w dniu 01.03.2021 przeprowadził wykład dla uczniów klasy trzeciej tkaniny artystycznej. Spotkanie online dotyczyło tematu mody i fotografii mody. Uczniom zostały przybliżone trendy mody i wpływy kreatorów z lat 80 na dzisiejszych projektantów. Wykładowca zwrócił też uwagę na istotę ekologicznej produkcji materiałów włókienniczych. Jest bardzo duże zainteresowanie światowych projektantów tkaninami ręcznie wykonanymi, czyli unikatowymi. Pan dyrektor zauważył, że umiejętności, jakie nabywają absolwenci naszej szkoły, dają im dużą szansę w tworzeniu niepowtarzalnych tkanin i kreowanie własnych pomysłów na ubiór. Jest także otwarty na dalszą współpracę naszych szkół.Słuchowisko z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1.03.2021

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca 2021 r., społeczność Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu wysłuchała audycji przygotowanej przez klasę 2A pod opieką nauczyciela historii, Natalii Nowak. W słuchowisku przypomniane zostały postacie uczestników antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego działającego po zakończeniu drugiej wojny światowej na terenach PRL i ziemiach wschodnich włączonych do Związku Radzieckiego.

Słuchowisko zostało zorganizowane w formie online za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. W dobie trwającej pandemii, nauka zdalna nie jest dla nas przeszkodą, aby wspólnie celebrować pamięć o niezłomnych bohaterach, którzy do końca swoich dni pielęgnowali w sercach marzenie o wolnej Polsce.Kalendarz Polimarky projektu Oliwii

Działająca w Rzeszowie firma Polimarky jest producentem szerokiej gamy modyfikowanych tworzyw sztucznych przeznaczonych do wytłaczania i formowania wtryskowego. Na ich stronie możemy przeczytać:
Nasz zespół wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów nieustannie czuwa nad utrzymaniem wysokiej jakości produktów i dostosowaniem ich do wymogów ochrony środowiska.

Firma podejmuje także szereg działań mających propagować idee proekologicznego stylu życia. Jednym z nich było zaproszenie uczniów Wiśnickiego Plastyka do ciekawej akcji #Recyclingloop. Celem głównym było podniesienie wśród młodzieży wiedzy o gospodarce w obiegu zamkniętym recyclingowej pętli, która pozwala na wtórne wykorzystanie zasobów. Są takie branże, w których nie można zastąpić tworzyw sztucznych innymi materiałami. Są różnice między szkodliwym plastikiem, a tworzywami, które stanowią ważny czynnik rozwoju i podlegają recyklingowi.

Drugim, nie mniej ważnym celem, było zaprojektowanie kalendarza, którego karty nawiązywałyby do produktów firmy Polimarky równocześnie promując mądre korzystanie z zasobów, w których wykorzystywane są tworzywa sztuczne.

Konkurs, ogłoszony we wrześniu, odbywał się w trudnych warunkach, spowodowanych zdalną pracą uczniów. Mimo to powstały wyjątkowe projekty. Komisja konkursowa, w której skład wchodzili przedstawiciele firmy oraz szkoły, doceniła walory artystyczne przygotowanych prac. 26 lutego na spotkaniu zdalnym ogłoszone zostały nazwiska laureatów. Wyróżniono dwa projekty: Kai Kosiorowskiej i Lilianny Skut (nagrody pieniężne). Nagroda główna, czyli publikacja pracy konkursowej w formie kalendarza przeznaczonego do dystrybucji oraz nagroda pieniężna trafiła w ręce Oliwii Strzopy, uczennicy klasy 3.

Dla uczestników konkursu była to nie tylko możliwość promowania swojej twórczości, sprawdzenia w praktyce zdobytych umiejętności, ale również zdobycia doświadczenia we współpracy z partnerami biznesowymi.

Dziękujemy za zaproszenie do współpracy organizatorom akcji: Magdalenie Woźniak z Agencji marketingowej The Imagine i Katarzynie Łebkowskiej Marketing Manager z firmy Polimarky.

Magdalena Potaczek-Szwed, Barbara Szota-RekiećPLENER RYSUNKOWO-MALARSKI KLAS TRZECICH w Nowym Wiśniczu, 14-18.09.2020

Plener odbył się w trzecim tygodniu września ze względu na opóźnienia wywołane pandemią koronawirusa. Plener klas drugich do tej pory był plenerem wyjazdowym. Młodzież Wiśnickiego Plastyka wyjeżdżała wraz z nauczycielami w różne, atrakcyjne krajobrazowo rejony Polski i tam realizowała zadania związane z przedmiotem rysunek i malarstwo. W tym roku zadania te uczniowie wykonywali stacjonarnie, na miejscu, w Nowym Wiśniczu.

Nowy Wiśnicz wraz z okolicą, osadzony w lipnicko-wiśnickim parku krajobrazowym, bezsprzecznie stanowi doskonałe miejsce dla artystycznych penetracji. Historyczna zabudowa, ukształtowanie terenu, charakterystyczne zabyt, takie jak wiśnicki zamek, ratusz czy kościół wraz z plebanią, również bogactwo przyrody oraz styk miasta i wsi przesądzają o mnogości tematów malarskich i rysunkowych, które od dawna przyciągały artystów do Nowego Wiśnicza. Młodzież nasza ma okazję aby pójść ich tropem, pochylić się nad całym tym pięknem, pięknem które jest tu w Wiśniczu na wyciągnięcie ręki. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy aby na pewno wszystko już wiemy o tym miejscu? Czy wszystko już widzieliśmy? Odkrywanie ponowne Nowego Wiśnicza, szukanie własnych, prywatnych tematów przyświeca w realizacji prac studyjnych i szkiców wykonywanych przez naszych uczniów. Budzenie wrażliwości młodzieży, właściwego patrzenia na pejzaż, "przeżywania" tego tematu, obok doskonalenia technik malarskich i rysunkowych jest naczelnym celem jaki sobie stawiamy.

Nauczyciele pracowali z uczniami zarówno bezpośrednio w terenie, udzielając korekt i podpowiedzi, jak i w budynku szkoły, dokonując codziennych przeglądów i podsumowań. Mamy nadzieję, że efekt końcowy będzie satysfakcjonujący i przybierze formę ciekawej wystawy.

Robert Dudek

 OGÓLNOPOLSKI KONKURS Sen o Japonii. Pomoc Japonii dzieciom polskim w latach 1919–1922. Lekcja solidarności społecznej, czerwiec 2020

Konkurs adresowany był do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i średnich. Jego treścią były dzieje dzieci syberyjskich, widziane na szerszym tle historycznym i społecznym, w tym zwłaszcza w kontekście współpracy polsko-japońskiej. Został pomyślany jako „otwarta lekcja historii” na zajęciach szkolnych i pozaszkolnych. Uczestnicy konkursu za pomocą różnych form (literackiej, plastycznej, medialnej) mieli za zadanie wypowiedzieć się na takie główne pytania, jak np.: Czego uczy pomoc Japonii udzielona dzieciom polskim z Syberii? Jaką lekcję niesie dla mnie, dla moich rówieśników, dla dorosłych, dla naszego państwa i społeczeństwa, dla szerszego świata?

Miło nam poinformować, że III miejsce zajęła nasza uczennica, Ewa Mąka. Jej opiekunem była nauczyciel historii, Natalia Nowak. GRATULUJEMY!.PROJEKT Portret wczoraj i dziś

W lutym mieliśmy przyjemność na terenie naszej szkoły gościć Fundacje Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ i wziąć udział w projekcie Portret wczoraj i dziś, do którego nas zaproszono. Intensywny miesiąc, zaangażowanie uczniów klasy 1G i autorów projektu, to kilkanaście zrealizowanych zdjęć, które będziemy mogli w pełni zaprezentować na wystawie w Krakowie w siedzibie Fundacji. Bardzo ciekawym i dojrzałym wyzwaniem było dla przyszłych fotografów stać po drugiej stronie obiektywu. Oto maleńka zapowiedz szalenie kreatywnej sesji i naszej przygody z obrazami dawnych mistrzów.

Dziękujemy serdecznie:

 • Joannie Róg-Ociepka,Tomaszowi Macios za rzetelne i kreatywne przeprowadzenie całości projektu
 • Pawłowi Łubkowskiemu za wykonanie zdjęć, pasje działania i olbrzymią cierpliwość
 • Kindze Wójtowicz za wyczarowywane profesjonalnie charakteryzacje
 • wolontariuszom za pomoc

koordynator Katarzyna Bochenek.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Pierwsza wystawa z cyku TKA, 13.02.2020

W dniu 13 lutego 2020 odbyło się otwarcie wystawy rozpoczynającej cykl TKATkackich Kompozycji Autorskich. Swoje prace zaprezentował Filip Góral z klasy 2A, specjalizacji tkanina artystyczna. Były to filce inspirowane obrazami sławnych malarzy.

Galeria zdjęć >>>POMOC DLA AUSTRALII

Więcej >>>WYSTAWY POPLENEROWE Ceramiczne dialogi

Po zakończeniu Ogólnopolskiego Pleneru Ceramiczne dialogi dla nauczycieli szkół plastycznych, który odbywał się z początkiem lipca 2019 roku w naszym Liceum, przyszedł czas na prezentację jego efektów.

Pierwsza wystawa poplenerowa Ceramiczne dialogi prezentowana była w bardzo interesującym miejscu, a mianowicie w Muzeum Okręgowym Dwór Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Na wernisaż 8 listopada 2019 roku oprócz artystów wystawiających swoje prace przybyło bardzo wielu gości. Wernisaż otworzyli wspólnie p. dyrektor Muzeum Zdzisław Tohl oraz wicedyrektor ds. artystycznych Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu p. Barbara Szota-Rekieć.

Pani wicedyrektor przypomniała długoletnią historię wiśnickich plenerów, ich specyfikę i szczególna atmosferę. Głos zabrał również komisarz pleneru p. Henryk Kopańczyk, który przybliżył sylwetki uczestników pleneru. Zwrócił uwagę na różnorodność prezentowanych form, stylów oraz sposobów wykorzystania materiału ceramicznego przez artystów.

Umiejętnie wyeksponowane we wnętrzu muzealnej galerii prace wzbudziły duże zainteresowanie zwiedzających, co z kolei było niemałą satysfakcją dla twórców. Obecna była również lokalna gorlicka telewizja, która zamieściła krótki materiał o wystawie wraz z wywiadem udzielonym przez wicedyrektor PLSP p. Barbarę Szotę-Rekieć.

Trzeba dodać, że większość artystów dotarła do Gorlic pokonując nieraz znaczną odległość.

W wystawie uczestniczą następujący twórcy: Beata Będkowska-Salbert, Krzysztof Brzuzan, Anna Hass-Brzuzan, Wojciech Hyzy, Urszula Kaczmarczyk, Agnieszka Karecka,Paulina Kobiela, Henryk Kopańczyk, Danuta Kurdziel-Kasprzyk, Sławomir Nitendel, Mirosław Rekieć, Andrzej Strach, Barbara Studziżba, Jacek Michał Szpak, Monika Tohl oraz Michał Wąsacz.

W okresie stycznia kolejną odsłoną Ceramicznych dialogów jest wystawa w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Zakończy się ona uroczystym finisażem 31 stycznia 2020 roku.SZKOLNE SPOTKANIE WIGILIJNE, 19.12.2019

Społeczność wiśnickiego Plastyka wraz z absolwentami spotkała się na Wigilii Szkolnej w czwartek o 18.00. Zaproszenie przyjęli: wicestarosta bocheński pan Ryszard Drożdżak, wiceburmistrz Nowego Wiśnicza pani Regina Wielgus, przewodniczący Rady Miejskiej Nowego Wiśnicza pan Marcin Korta.

Po złożeniu życzeń dyrektor szkoły wręczyła "nagrody dyrektora" za osiągnięcia w pracy 15 nauczycielom i 14 pracownikom administracji i obsługi. Część artystyczną uświetnili nasi uczniowie grając na instrumentach i przepięknie śpiewając kolędy.

Galeria zdjęć>>>WIŚNICKI PLASTYK W RAMACH TRUDNEJ KULTURY, 17.12.2019

Kilkudniowy projekt Trudna Kultura (17-22.12.2019) realizowany był w charakterystycznym budynku dawnej synagogi a ostatnio banku PKO w Bochni przy ulicy Trudnej. Wydarzenie obejmowało liczne wystawy w ramach Galerii Bezdomnej. W programie zaplanowane były także koncerty muzyczne i wokalne, warsztaty i pokazy, atrakcje dla dzieci oraz inscenizacja teatralna Napad na bank. Projekt, adresowany do szerokiej rzeszy odbiorców miał za celzbiórkę funduszy na rzecz podopiecznych Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym oraz Dzieciom i Młodzieży Auxillium.

Wśród proponowanych do obejrzenia ekspozycji była także wystawa prac uczniów wiśnickiego Plastyka obejmująca malarstwo i rzeźbę oraz prace powstałe na zajęciach czterech naszych specjalizacji. Wystawa uznana została za atrakcyjną, o czym świadczą liczne zdjęcia ekspozycji umieszczone na bocheńskich portalach informacyjnych.

Galeria zdjęć>>>XX OGÓLNOPOLSKI KONKURS CERAMIONY ROZSTRZYGNIĘTY, 07.12.2019

Na tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu CERAMIONY wpłynęło 159 prac. Pomimo, iż wszystkie prace zostały wykonane w tym samym tworzywie, cechuje je duża różnorodność zarówno pod względem techniki wykonania, jak i doboru tematów. Na konkurs nadesłano zarówno biskwity, jak i prace szkliwione, formy pełnoplastyczne oraz płaskorzeźby, naczynia użytkowe oraz formy dekoracyjne.

W konkursie wzięło udział 51 placówek - szkoły, ośrodki kultury, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne z całej Polski. Uczestnikami konkursu były dzieci, młodzież, dorośli, w tym także osoby z niepełnosprawnościami, które rozwijają swoje pasje z zakresu ceramiki.

Miło nam poinformować, że wyróżnienie w kategorii dorośli przyznano naszej uczennicy Aleksandrze Rynduch. Gratulijemy!!!.MIKOŁAJKI 2019, 6.12.2019

W dniu 6 grudnia 2019 r. społeczność szkolna PLSP obchodziła Mikołajki. Samorząd Uczniowski przygotował słodką i miłą niespodziankę. W przedświątecznej atmosferze Święty Mikołaj wraz ze swoją asystentką – Śnieżynką odwiedzili wszystkie sale lekcyjne, biura i gabinety naszej szkoły i obdarowali nauczycieli, pracowników i uczniów wiśnickiego plastyka słodyczami.

Galeria zdjęć>>>KONKURS Śladami Kulisiewicza - odbieramy nagrody, 29.11.2019

W dniu 29 listopada udaliśmy się do Kalisza na wernisaż połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień laureatom IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. Śladami Tadeusza Kulisiewicza – wędrówki ze szkicownikiem. 270 uczniów reprezentowało 18 szkół artystycznych. Na konkurs zgłoszono 359 zestawów prac oraz 31 szkicowników.

Decyzją jury w składzie: prof. Maria Targońska (ASP Gdańsk), prof. Agnieszka Cieślińska (ASP Warszawa), prof. Maciej Guźniczak (UAM–WPA Kalisz), nagrodzono dwie nasze uczennice klasy drugiej i czwartej z pracowni rysunkowo-malarskiej nauczyciela Katarzyny Bochenek-Igielskiej. Grand Prix konkursu otrzymała Weronika Tomaszewska, natomiast Nagrodę Dyrektora Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu otrzymała Oliwia Strzopa.

Konkurs skierowany był do uczniów średnich szkół artystycznych z całej Polski, jego ideą było szkicowanie gdzie się tylko da i wszystkiego co się da. Ważna była artystyczna siła przekazu, prostota i prawdziwe emocje. Liczba uczestników była bardzo duża, poziom prac bardzo wysoki oraz duża różnorodność charakteru i formy szkiców. Olbrzymią radością jest więc fakt że zwyciężyliśmy w konkursie i zdobyliśmy tak ważną nagrodę. Gratulacje dla uczennic!Wystawa poplenerowa w Krakowie, 29.11.2019

W dniu 29 listopada 2019 roku, w Krakowskim Forum Kultury odbył się wernisaż podsumowujący plener we Lwowie, który miał miejsce w maju tego roku. To już czwarta edycja! Jak ten czas leci...

W plenerze uczestniczyli tradycyjnie uczniowie z liceów sztuk plastycznych z Nowego Wiśnicza, Zakopanego i Krakowa, pod opieką nauczycieli przedmiotów artystycznych, Przemysława Sławińskiego – nauczyciela malarstwa i rysunku, Wojciecha Hyca - nauczyciela rzeźby i Juliusza Kosina – nauczyciela malarstwa i rysunku oraz niezawodnego pana Jacka Tokarskiego – przewodnika i historyka.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji były zaułki Lwowa, a więc możliwość spojrzenia na to miasto niekoniecznie od pocztówkowej strony.

Zaułek to miejsce ukryte lub trudno dostępne, jakby na uboczu, szczerze mówiąc, bardzo nam się spodobały te strony Lwowa, które dzięki pracom naszych uczniów zostały wydobyte na pierwszy plan, a z których wciąż emanuje charakterystyczny klimat pięknego kresowego miasta.OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
Z INSPIRACJI MUZYKĄ STANISŁAWA MONIUSZKI
CORRESPONDANCE DES ARTS
ROZSTRZYGNIĘTY, 21.11.2019

Na konkurs, zorganizowany przez CEA w Warszawie oraz w ZSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, wpłynęło 150 prac z 7 szkół plastycznych.

Jury konkursu z satysfakcją stwierdziło, iż poziom nadesłanych prac był wysoki. Prace konkursowe były zgodne z celami konkursu i nawiązywały wprost do muzyki Stanisława Moniuszki, zarówno pod względem treści jak i form muzycznych (pieśni, opery, muzyka kameralna). W dziełach plastycznych zostały zrealizowane tematy, zaczerpnięte z twórczości Stanisława Moniuszki. Wiele prac ilustrowało ideę synestezji, syntezy i korespondencji sztuk, przetwarzając dźwięki i rytmy muzyczne wprost na formy i kolory. Nagrodzone prace wyróżniają się pod względem interpretacji plastycznej dzieł wybitnego polskiego kompozytora, i świadczą o głębokim zrozumieniu oraz o fascynacji muzyką. Wyróżnione prace plastyczne osadzone są również głęboko w polskiej kulturze i tradycji.

Miło nam poinformować, że wyróznienie przyznano naszej uczennicy, Marcie Augustynek za pracę Dyptyk muzyczny. Opiekunem Marty jest Przemysław Sławiński. Gratulujemy!!!AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI, 12.11.2019Rozstrzygnięcie konkursu na pracę wakacyjną w roku szkolnym 2019-20, październik 2019

Konkurs Praca wakacyjna, organizowany tradycyjnie po zakończeniu wakacji, jest podsumowaniem aktywności twórczej uczniów naszej szkoły w trakcie przerwy wakacyjnej. Wakacje to okres wypoczynku ale również możliwość twórczych poszukiwań, wykraczających poza szkolne wymagania i program, szansą na eksperymenty i świeże spojrzenie na własne pomysły, lub po prostu dobrą twórczą zabawę.

Jury konkursowe, w skład którego wchodzili nauczyciele rysunku i malarstwa, wyłoniło laureatów w kategoriach rysunku i malarstwa, oraz twórczych poszukiwań:

I miejsca ex aequo w kategorii Malarstwo:

 • Filip Góral (zestaw prac)
 • Oliwia Strzopa (zestaw prac)

Równorzędne wyróżnienia:

 • Milena Konieczna, kategoria: rysunek (zestaw prac)
 • Julia Fliśnik, kategoria: malarstwo
 • Małgorzata Szymańska, kategoria: malarstwo
 • Kornelia Sówka, kategoria: twórcze poszukiwania

Nagroda specjalna Dyrektor ds. Artystycznych:

 • Aleksandra Jewuła, kategora: MalarstwoWystawa prac uczniów PLSP w Nowym Wiśniczu w Bibliotece Kraków, listopad 2019

Na wystawie w Bibliotece Kraków Filia 21 zaprezentowane zostało zarówno rysunek jak i malarstwo. W codziennych rozmowach o kolorach używamy słów rozumianych intuicyjnie. Mówimy o kolorach ciepłych i zimnych, kolorach ziemi i zimy, barwach wiosny i jesieni, gamach, tonacjach itp. W rozmowach o sztuce mówimy o kolorach tycjanowskich, zieleni Veronesa, o typowych dla wielkich artystów i wielkich stylów. W wystawie Od waloru do koloru została przedstawiona interpretacja koloru uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu.WARSZTATY MARTWA NATURA - FRAGMENTY CAŁOŚCI w ZPSP w KRAKOWIE, 24.10.2019

24 października w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie odbyły się warsztaty artystyczno-naukowe Martwa natura – fragmenty całości. Uczestnikami warsztatów byli nauczyciele i uczniowie z zaproszonych szkół artystycznych. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu reprezentowała trójka uczniów klas drugich: Oliwia Strzopa, Norbert Gądek i Filip Góral pod opieką pana Przemysława Sławińskiego, nauczyciela rysunku i malarstwa.

Wykłady poświęcone martwej naturze poprowadzili prelegenci z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie:
prof. Janusz Matuszewski – artysta malarz
prof. Mirosław Sikorski – artysta malarz
prof. Dariusz Vasina – artysta malarz
mgr Lidia Danilczyk – historyk sztuki

Warsztaty malarsko-rysunkowe poświęcone zagadnieniu martwej natury poprowadzili ww. panowie profesorowie.

Według organizatorów, celem warsztatów było rozwijanie umiejętności postrzegania "martwych natur" nie jako martwych, ale "żywych", będących nośnikiem pewnej opowieści, a nawet portretem kogoś, lub czegoś. Ponadto warsztaty były szansą dla uczniów na rozwijanie ich potencjału twórczego odnoszącego się do aktywnego poszukiwania inspiracji dla kompozycji malarskich w otaczającym świecie.

Warszaty Martwa natura – Fragmenty całości zostały dedykowane Sławomirowi Karpowiczowi – artyscie który w swojej twórczości łączył solidny warsztat malarski z otwartością na poszukiwania i odkrywania tajemnic w otaczającej nas przestrzeni.

Galeria zdjęć>>>


KRAKOWSKIE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ, 23.10.2019

We środę 23 października klasa 3A odwiedziła Kraków, aby zapoznać się z aktualną ofertą wystawienniczą i jednocześnie w poszukiwaniu inspiracji dla własnej twórczości. Odwiedziliśmy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, gdzie absolwentka naszej szkoły Mirosława Bałazy - koordynatorka wystaw – przybliżyła aktualneprezentacje sztuki oraz po krótce opowiedziała o misji i programie muzeum. Mieliśmy możliwość obejrzenia wystawy japońskiego artysty Shinjiego Ogawy, Wiesława Dymnego oraz kolekcji MOCAK-u. Odwiedziliśmy również Bibliotekę z bogatymi zbiorami z obszaru kultury i sztuk wizualnych, w której Marlena Nikody opowiedziała o zasadach korzystania z zasobów, a także o archiwum Mieczysława Porębskiego (historyk, teoretyk i krytyk sztuki, jedna z najwybitniejszych postaci współczesnej polskiej humanistyki).

Kolejnym punktem niezmiernie cennym była wizyta w Pracowni prof. Adama Brinckena na Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale malarstwa przy Placu Matejki. Mieliśmymożliwość obserwowania działań malarskich studentów w pracowni, zobaczyć aurę i mieć przyjemność rozmowy dotyczącej studiów na tej uczelni. Sprawa wydaje się otwarta i oczywista, że warto podejmować aktualnie i czynnie działania malarsko-rysunkowe.Polecamy Galerię ASP iwystawę współczesnych drzeworytów japońskich.

Ostatnim punktem wystawowym była Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Obejrzeliśmy tam następujące wystawy: Anny Sztwiertni, Kamila Kukli i Richarda Mosse. Wystawa wybitnego irlandzkiego fotografika Richarda Mosse’a zrobiła ogromne wrażenie na uczestnikach wyjazdu. Gdyby sił i czasu było więcejmożna zobaczyć by więcej! Bezsprzecznie warto jest śledzić aktualne wydarzenia i na bieżąco mieć kontakt z instytucjami kultury. Przyjemność bycia z zaangażowaną i zainteresowaną wystawami młodzieżąjest bezcenna.

Galeria zdjęć>>>

Opieka merytoryczna i organizacja: Magdalena Potaczek-Szwed, Katarzyna Bochenek-Igielska

Linki do wystaw:
https://mocak.pl/wystawy
https://www.facebook.com/events/2713962138830739/
http://bunkier.art.pl/?page_id=14


SUKCES LITERACKI NASZEJ UCZENNICY, 18.10.1019

Julia Żurek z klasy IIa została laureatką XXXVII Wojewódzkiego i XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA 2019. Konkurs odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Opowiadanie uczennicy zatytułowane Starsza kobieta z serdecznymi zmarszczkami… znalazło się wśród 42 nagrodzonych prac (wiersz, proza) w kategorii szkół średnich. W konkursie wzięło udział 509 autorów z całej Polski, którzy nadesłali 1206 utworów.

To nie pierwszy – i mamy nadzieję nie ostatni – literacki sukces Julii, której życzymy jeszcze wielu ciekawych pomysłów.

Opiekunem uczennicy była pani Katarzyna Kruczek-Kozioł.


ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ, 14.10.2019

W dzień Święta Komisji Edukacji Narodowej, w auli internatu odbyła się akademia z udziałem Dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego i młodzieży. W części oficjalnej uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Kucybała, która odczytała list Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz złożyła życzenia nauczycielom, wychowawcom, pracownikom szkoły. Podziękowała wszystkim za zaangażowanie, wyrozumiałość i cierpliwość w codziennej pracy, a następnie wręczyła nagrody Dyrektora CEA wyróżnionym nauczycielom: wicedyrektor Barbarze Szota-Rekieć oraz Aleksandrze Biedka.

Tradycyjnie w tym dniu przedstawiciele klas pierwszych złożyli ślubowanie i zostali włączeni do społeczności szkolnej.

W dalszej części akademii uczniowie, przytaczając słowa Cypriana Kamila Norwida i Janusza Korczaka, przypomnieli rolę jaką pełni nauczyciel i wychowawca w życiu młodego człowieka oraz złożyli życzenia i wręczyli kwiaty pedagogom. Do życzeń i podziękowań przyłączył się przedstawiciel Rady Rodziców.

Na zakończenie odbył się pokaz mody szkolnej. W humorystyczny sposób młodzież zaprezentowała stroje dla uczniów i nauczycieli, które zmieniały się na przełomie dziejów - od epoki kamienia łupanego do czasów współczesnych.

Akademię przygotowali uczniowie klas I. i II. pod kierunkiem Katarzyny Kruczek-Kozioł i Barbary Trylińskiej.


KRZYWA WIEŻA W KRYNICY
Wycieczka integracyjna klas pierwszych, 8.10.2019

We wtorkowy poranek 8 października 2019 roku klasy IA i IB wraz z wychowawcami i nauczycielami wyruszyły na wycieczkę integracyjną do Krynicy-Zdroju. Główną atrakcją wspólnej wyprawy było wyjście na wieżę widokową wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej.

Przed wyjściem na wieżę uczestników wycieczki czekała półgodzinna wspinaczka na wzniesienie, na którym znajduje się wieża. Było słonecznie, ale dość chłodno. Niektórym marzły palce, ale pomimo przeciwności wszyscy dotarli na górę. Na szczycie wieżyczekały zapierające dech w piersiach widoki, które wszystkim utkwiły w pamięci.

Pierwszoklasiści dobrze się bawili, a niektóre momenty uwiecznili na grupowych fotografiach. Kolejnym punktem wycieczki była pijalnia wód mineralnych w Krynicy. Nie mogło też zabraknąć zwiedzania miasta i krótkiego odpoczynku. Około 15.30 autokar wyruszył w drogę powrotną. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowolenie ze wspólnej wyprawy.

Warto dodać, że wieża widokowa w pasmie Jaworzyny Krynickiej jest najwyższym tego typu obiektem w Polsce. Ma 49,5 metrawysokości,Prowadzi do niej specjalnie skonstruowana „drewniana ścieżka” wznosząca się stopniowo do góry, podpierana przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. Obiekt posadowiony jest na wysokości 896 m n.p.m.


SPEKTAKL Tom Sawyer w języku angielskim, 2.10.2019

Drugiego października 2019 r. na deskach Teatru Variete w Krakowie – najmłodszej krakowskiej sceny, TNT Theatre Britain wystawił sztukę pt.: Tom Sawyer w reżyserii Gasparda Legendre.

Grupa uczniów PLSP pod opieką nauczycielek języka angielskiego Katarzyny Chorąży i Joanny Świątkowskiej wzięła udział w jesiennym spektaklu przedstawiającym przygody bohatera powieści Marka Twaina, trzynastoletniego chłopca, sieroty wychowującego się u ciotki w amerykańskim miasteczku nad rzeką Mississippi w stanie Missouri. Sztuka została wystawiona z zachowaniem bogactwa, specyfiki i akcentu rodzimego języka.

Do Krakowa TNT Theatre Britain przyjeżdża dwa razy w roku. Jest to międzynarodowy teatr objazdowy, którego głównym celem jest szerzenie angielskiej i amerykańskiej kultury w krajach europejskich oraz przybliżanie klasycznych i współczesnych sztuk teatralnych. Przedstawienia wystawiane są w języku angielskim, występują w nich aktorzy, którzy na co dzień pracują na deskach angielskich teatrów.

Przedstawienia są produkowane przez American Drama Group Europe (ADGE), a wykonywane przez brytyjską grupę teatralną TNT Theatre Britain. ADGE proponuje adaptacje klasycznej i współczesnej literatury w języku angielskim na całym świecie, dąży do zaprezentowania dynamicznego i dostępnego teatru, który przemawia do szerokiej publiczności, w tym do tych, dla których pierwszym językiem nie jest angielski. Jednakże, język sztuk teatralnych jest zachowywany w niezmienionej formie.


Wystawa Tokio24 Krzysztofa Gonciarza w Muzuem Manggha w Krakowie,
wrzesień 2019

Klasy druga (19.09.2019 i trzecia (27.09.2019) (specjalizacja fotografia) odwiedziły krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Celem była wystawa "Tokio 24" zrealizowana przez znanego youtubera Krzysztofa Gonciarza. Dzięki uprzejmości Muzeum, jako uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, mieliśmy wstęp bezpłatny.

Ucieszył nas fakt, że nasza absolwentka Joanna Haba odpowiada za scenariusz i aranżację plastyczną wystawy.

Wystawa, dla nas fotografów, była bardzo inspirująca. Powstała duża ilość ciekawych zdjęć. Mieliśmy rozbieżne zdania na temat wartości samej wystawy. Padały pytania - czy na pewno jest to materiał na wystawę w muzeum. Potraktowaliśmy to jako wstęp do zadania, które powstanie, a będzie inspirowane tą właśnie wystawą.


V Ogólnopolski Plener Fotograficzny dla Uczniów i Nauczycieli
Szkół Plastycznych Wiśnickie Inspiracje, 16-20.09.2019

Po raz piąty w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu w dniach 16 – 20 września 2019 roku odbył się Ogólnopolski Plener Fotograficzny dla Uczniów i Nauczycieli Szkół Plastycznych Wiśnickie Inspiracje. Współorganizatorem imprezy jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

W działaniach plenerowo-warsztatowych uczestniczyły trzyosobowe grupy (nauczyciel i dwóch uczniów) ze szkół plastycznych z Gdańska, Katowic, Lublina, Olsztyna, Płocka , Radomia, Tarnowa i Nowego Wiśnicza. Przestrzenią dla działań plenerowych był teren Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego, a powstałe zdjęcia uczestnicy opracowali w technice olejowej (więcej >>>).

Warsztaty szlachetnych technik fotograficznych realizowane w trakcie kolejnych plenerów są cennym uzupełnieniem wiedzy i umiejętności, pozwalającym uczniom i ich nauczycielom sięgnąć do źródeł fotografii.

Podsumowaniem pleneru jest wystawa prezentująca powstałe w trakcie czterech dni realizacje uczniów i nauczycieli. Wernisaż odbył się 20. września. o godz. 12.00 w Galerii Szkolnej w budynku Internatu PLSP w Nowym Wiśniczu.


Ósme Narodowe Czytanie, 6.09.2019

Nasi uczniowie wzięli udział w corocznej akcji Narodowe Czytanie, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Podczas tegorocznej edycji Para Prezydencka zaproponowała do czytania 8 nowel takich jak: Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków Bruno Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza oraz Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego. Jak podkreślił w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda: ... to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Uczniowie i nauczyciele wspólnie wybrali i odczytali utwór Marii Konopnickiej pt: Dym. Spotkanie miało na celu promowanie czytelnictwa i pokazanie piękna polskiej literatury. Akcję w szkole przeprowadziły: Barbara Trylińska i Katarzyna Kruczek-Kozioł.


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/20, 2.09.2019


XIII Plener Ceramiczny dla Nauczycieli Szkół Plastycznych Ceramiczne Dialogi, 1.07.2019

W trwającym od 1 lipca dwutygodniowym plenerze bierze udział 14 osób. To już trzynasta edycja tej, skierowanej do nauczycieli szkół plastycznych formy doskonalenia zawodowego. Wakacyjny termin pleneru pozwala na realizację własnych kreacji artystycznych, które ze względu na specyfikę ceramiki, jak i rytm działań szkolnych nie zawsze można realizować podczas roku szkolnego. Stwarza również warunki do wymiany doświadczeń technologicznych i merytorycznych.

Walorem wiśnickiego Plastyka są liczne pracownie ceramiczne z pełnym wyposażeniem oraz duże gabarytowo piece do wypału. Zlokalizowany w kompleksie budynków internat zapewnia noclegi i wyżywienie. Nie mniej ważny jest sam Wiśnicz, urokliwe miasteczko pełne pamiątek historii, wtulone w Pogórze Wiśnicko-Lipnickie.

O pierwszych efektach tegorocznych zmagań artystycznych przekonamy się 11 lipca w trakcie pikniku „Glina i żar ognia”. Na pełne spektrum prac powstałych z rzeczonej gliny, ludzkiego talentu i pasji oraz żaru ognia przyjdzie poczekać do jesieni.

Galeria zdjęć>>>
ARCHIWUM 2018/19

ARCHIWUM 2017/18

ARCHIWUM 2016/17

ARCHIWUM 2015/16

ARCHIWUM 2014/15

BIP MKiDN CEA Strona główna Aktualności Szkoła Działania artystyczne Kontakt