WYDARZENIAObchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
w Nowym Wiśniczu, 11.11.2018

W obchodach Święta Niepodległości w Nowym Wiśniczu naszą szkolę reprezentował poczet sztandarowy i nauczyciele: pani Alicja Bakalarz, pani Anna Bakalarz i pan Henryk Kopańczyk. Po mszy świętej orszak przeszedł pod pomnik Tęcza Wolności na wzgórzu zamkowym.AKADEMIA Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCIJ
W WIŚNICKIM PLASTYKU, 9.11.2018

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, dnia 9 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości przez Panią Dyrektor Elżbietę Kucybałę i powitaniu gości, w tym m.in. Panią Burmistrz Nowego Wiśnicza, Małgorzatę Więckowską oraz Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu, Bożenę Głąb, rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez uczniów pod opieką pań Joanny Świątkowskiej i Anety Jeliczko.

Młodzież recytowała wzruszające wiersze, przeplatane patriotycznymi piosenkami wyśpiewanymi przy akompaniamencie gitary i pianina. Podczas akademii przypomniano ważne fakty historyczne, które były wzbogacone klimatyczną prezentacją multimedialną i nagraniami komunikatów radiowych. Po odśpiewaniu wspólnie ostatniej piosenki Kocham Wolność, uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Po części artystycznej odbył się Bieg Niepodległościowy na 100 metrów zorganizowany przez Panią Aleksandrę Wiśniowską. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodkościami i zestawami farb.
Oliwia Brust, Julia ŻurekAKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ
W WIŚNICKIM PLASTYKU, 15.10.2018

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej odbył się w naszej szkole 15 października. Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, która w imieniu uczniów złożyła życzenia dyrekcji, nauczycielom oraz wychowawcom. Następnie zabrała głos pani dyrektor Elżbieta Kucybała, która podziękowała pedagogom za trud włożony w edukacje i wychowanie przyszłych młodych artystów. Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie przez maturzystów młodszym kolegom i koleżankom sztandaru szkoły, a także tradycyjne ślubowanie klas I.

Część artystyczna rozpoczęła się krótkim skeczem mówiącym o trudach pracy nauczycieli oraz ich zaangażowaniu, cierpliwości i wyrozumiałości. Największą niespodzianką okazał się koncert życzeń połączony z wokalnymi występami uczennic z klas I. Przygotowane przez nie utwory porwały całą zebraną społeczność szkolną do wspólnego śpiewania.

Akademię przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Katarzyny Kruczek- Kozioł.REALIZACJA PROJEKTU W RAMACH ERASMUS+

Jesteśmy w połowie realizacji projektu Animacja i TIK jako nowa jakość wspomagania edukacji o dziedzictwie kulturowym Polski i Finlandii w ramach Erasmus+. Po realizacji pierwszej mobilności, w czasie której gościliśmy w Nowym Wiśniczu 11. Finów i Panią Wiolettę Sowę, znanego reżysera filmów animowanych, absolwentkę wiśnickiego Plastyka, która prowadziła dwudniowe warsztaty dla uczestników, przyszedł czas na wyjazd naszych uczniów.

W dniach 14 - 26 października 2018 r. grupa ośmiu uczniów wraz z dwoma opiekunami będzie przebywać w Raahe w Finlandii realizując drugą część projektu. Wiozą ze sobą tła i rekwizyty do filmów animowanych, powstałe w Nowym Wiśniczu. Na miejscu wysłuchają wykładu pani Metsämarja Aittokoski dyrektora generalnego Sun in Eve productions i reżysera Pikkuli - animation series na temat produkcji animacji, wykonają zdjęcia do animacji, będą tworzyć dźwięk do etiud filmowych i zakończą prace nad animacją 2. filmów, których scenariusze napisali w oparciu o legendy: polską i fińską, przygotują również plakaty upowszechniające.

W międzyczasie pojadą do miejsca zamieszkania Mikołaja czyli Rovaniemi i zwiedzą Ranua Wildlife Park w Ranua.

Strona projektu: http://animpolfin.lybesaitti.com/ODSŁONIĘCIE TABLICY EPITAFIJNEJ POŚWIĘCONEJ GENOWEFIE NOWAK,
19.10.2018

W związku z odsłonięciem tablicy epitafijnej poświęconej Genowefie Nowak, 19 października społeczność Liceum Plastycznego zebrała się pod kościołem parafialnym w Nowym Wiśniczu wraz z absolwentami szkoły, którzy przybyli na uroczystość. Po apelu harcerskim wszyscy udali się do środka świątyni, gdzie ksiądz proboszcz przeprowadził liturgię. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości ponownie udali się przed Dom Boży, gdzie na murze otaczającym kościół zawisła tablica epitafijna.

Pan Jan Święch, były dyrektor Liceum, wygłosił krótką przemowę, w której pokrótce przybliżył zgromadzonym postać zmarłej nauczycielki, jej zainteresowania, osobowość i poświęcenie względem uczniów. W dalszej kolejności nastąpiło odsłonięcie tablicy i głos zabrało kilkoro byłych uczniów Genowefy Nowak.

Uroczystość zakończyła się zwiedzaniem wystawy prac plastycznych, przygotowanej przez byłych podopiecznych Pani Genowefy, w auli Domu Parafialnego.
Joanna Gajewska, Patrycja CzyżowskaKONFERENCJA Wizja historyczna w służbie narodu w 140. rocznicę pierwszego publicznego pokazu obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", 2.10.2018

W Sali Plafonowej wiśnickiego Zamku odbyła się konferencja Wizja historyczna w służbie narodu w 140. rocznicę pierwszego publicznego pokazu obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem, w której uczestniczyła młodzież klas pierwszych naszego Liceum. Uczniowie wysłuchali kilku prelekcji zapoznając się z historią słynnego obrazu Matejki, który wzbudzał zarówno podziw jak i krytykę wśród wielu pokoleń Polaków.

Licealiści mieli również okazję obejrzeć film z pierwszej powojennej Kroniki Filmowej z grudnia 1944 roku pt. Arcydzieła Matejki uratowane. Konferencji towarzyszyła ekspozycja fragmentu kopii obrazu Bitwa pod Grunwaldem autorstwa Witolda Zakrzewskiego.

Organizatorami wydarzenia było Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Wiśniczu oraz Stowarzyszenie 60+ Nowy Wiśnicz.PLENER PROJEKTOWY W SKOKACH, 24.09.2018

W dniach 24—29 września 2018 roku uczennice klasy trzeciej Wiśnickiego Plastyka – Anna Stanek i Martyna Przybyło – wzięły udział w Plenerze Projektowym Interakcje w Zespole Pałacowym Skoki pod Poznaniem.

Tegoroczna edycja pleneru wprowadziła uczniów w zagadnienia bioniki i możliwości jej wykorzystania w pracy projektowej. Jak co roku, uczniowie po cyklu wykładów wprowadzających w zagadnienie zostali podzieleni na zespoły projektowe oraz przydzielono im zadania. Temat przewodni – podzielenie przez połączenie – stał się punktem wyjścia do wymyślenia i opracowania zasłony/parawanu/ściany zainspirowanego naturą. Każdy z wykonanych projektów miał wymiary około 2x2 metry, ponadto uczniowie stworzyli plansze ilustrujące proces projektowy oraz makietę w skali 1:10.

Plener projektowy wzbogacił uczniów w różnorakie sposoby myślenia projektowego, w tym metody definiowania i rozwiązywania problemów projektowych. Intensywna praca przez okres 5 dni przyniosła doskonałe rezultaty jak i przyczyniła się do zainicjowania nowych kontaktów wśród uczniów.III MIEJSCE PATRYCJI W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PLASTYCZNYCH
Z OKAZJI SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI, 17.09.2018
Z dumą donosimy, że Patrycja Gumuła, tegoroczna Absolwentka, która właśnie podjęła naukę na wydziale konserwacji i restauracji dzieł sztuki (ASP w Krakowie), została laureatką ogólnopolskiego konkursu z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości pt. Jeszcze Polska... adresowanego do uczniów najstarszych klas szkół plastycznych. Organizatorzy konkursu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie, IPN - oddział w Warszawie, ASP w Warszawie.

Za rzeźbiarski portret Józefa Piłsudskiego Patrycja zdobyła III miejsce. Praca powstała pod kierunkiem nauczycieli Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, artystów rzeźbiarzy Aleksandry Biedki i Marka Biedki.

Uroczyste wręczenie nagród oraz wernisaż odbędzie się 9 października o godz. 17.00 w siedzibie Centrum Edukacyjnego im. Janusza Kurtyki - IPN, ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie.PLENER RYSUNKOWO-MALARSKI KLAS TRZECICH W SZCZAWNICY, 10-14.09.2018

Ciepłe wrześniowe dni wystarczyły 29 uczniom z klas III stworzyć piękne prace podczas pleneru malarskiego zorganizowanego w tym roku w urokliwej Szczawnicy. Celem wyjazdu było ukazanie bogatych walorów krajobrazowych i przyrodniczych Pienin oraz doskonalenie zdolności plastycznych młodzieży. Pod okiem doświadczonych artystów plastyków: Roberta Dudka i Przemysława Sławińskiego, uczniowie stworzyli kilkadziesiąt szkiców oraz trzy duże prace malarskie.

Podsumowaniem pleneru było wspólne ognisko wraz wychowawcami, podczas którego młodzież miała okazję wymienić się doświadczeniami i wrażeniami doznanymi podczas tych wspólnych pięciu dni w terenie. W listopadzie zostanie zaprezentowana w szkole wystawa poplenerowa. Dzięki temu wszyscy pozostali uczniowie, nauczyciele, a także goście odwiedzający Liceum Plastyczne będą mieli okazję obejrzeć owoc pracy młodych artystów i piękne zakątki Szczawnicy.NARODOWE CZYTANIE W WIŚNICKIM PLASTYKU, 7 września 2018

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i wystosowanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę przesłaniem zachęcającym do zorganizowania Narodowego Czytania, w oparciu o powieść Stefana Żeromskiego Przedwiośnie, młodzież naszej szkoły wzięła udział w tej akcji czytelniczej.

Po krótkim przypomnieniu sylwetki pisarza oraz problematyki powieści, uczniowie odczytali wybrane fragmenty dzieła. Sięgnięcie po tą lekturę miało również na celu rozbudzenie postaw patriotycznych i zainteresowanie losem Polaków po odzyskaniu niepodległości.

Był to wspaniały sprawdzian posługiwania się kulturą żywego słowa. W akcji, którą zorganizowały Barbara Trylińska i Katarzyna Kruczek-Kozioł, uczestniczyło 30. uczniów.UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/19, 03.09.2018 r.ARCHIWUM 2017/18

ARCHIWUM 2016/17

ARCHIWUM 2015/16

ARCHIWUM 2014/15

BIP MKiDN CEA Strona główna Aktualności Szkoła Działania artystyczne Kontakt