WYDARZENIA

KRAKOWSKIE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ, 23.10.2019

We środę 23 października klasa 3A odwiedziła Kraków, aby zapoznać się z aktualną ofertą wystawienniczą i jednocześnie w poszukiwaniu inspiracji dla własnej twórczości. Odwiedziliśmy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, gdzie absolwentka naszej szkoły Mirosława Bałazy ¬ koordynatorka wystaw – przybliżyła aktualneprezentacje sztuki oraz po krótce opowiedziała o misji i programie muzeum. Mieliśmy możliwość obejrzenia wystawy japońskiego artysty Shinjiego Ogawy, Wiesława Dymnego oraz kolekcji MOCAK-u. Odwiedziliśmy również Bibliotekę z bogatymi zbiorami z obszaru kultury i sztuk wizualnych, w której Marlena Nikody opowiedziała o zasadach korzystania z zasobów, a także o archiwum Mieczysława Porębskiego (historyk, teoretyk i krytyk sztuki, jedna z najwybitniejszych postaci współczesnej polskiej humanistyki).

Kolejnym punktem niezmiernie cennym była wizyta w Pracowni prof. Adama Brinckena na Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale malarstwa przy Placu Matejki. Mieliśmymożliwość obserwowania działań malarskich studentów w pracowni, zobaczyć aurę i mieć przyjemność rozmowy dotyczącej studiów na tej uczelni. Sprawa wydaje się otwarta i oczywista, że warto podejmować aktualnie i czynnie działania malarsko-rysunkowe.Polecamy Galerię ASP iwystawę współczesnych drzeworytów japońskich.

Ostatnim punktem wystawowym była Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Obejrzeliśmy tam następujące wystawy: Anny Sztwiertni, Kamila Kukli i Richarda Mosse. Wystawa wybitnego irlandzkiego fotografika Richarda Mosse’a zrobiła ogromne wrażenie na uczestnikach wyjazdu. Gdyby sił i czasu było więcejmożna zobaczyć by więcej! Bezsprzecznie warto jest śledzić aktualne wydarzenia i na bieżąco mieć kontakt z instytucjami kultury. Przyjemność bycia z zaangażowaną i zainteresowaną wystawami młodzieżąjest bezcenna.

Opieka merytoryczna i organizacja: Magdalena Potaczek-Szwed, Katarzyna Bochenek-Igielska

Linki do wystaw:
https://mocak.pl/wystawy
https://www.facebook.com/events/2713962138830739/
http://bunkier.art.pl/?page_id=14


SUKCES LITERACKI NASZEJ UCZENNICY, 18.10.1019

Julia Żurek z klasy IIa została laureatką XXXVII Wojewódzkiego i XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA 2019. Konkurs odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Opowiadanie uczennicy zatytułowane Starsza kobieta z serdecznymi zmarszczkami… znalazło się wśród 42 nagrodzonych prac (wiersz, proza) w kategorii szkół średnich. W konkursie wzięło udział 509 autorów z całej Polski, którzy nadesłali 1206 utworów.

To nie pierwszy – i mamy nadzieję nie ostatni – literacki sukces Julii, której życzymy jeszcze wielu ciekawych pomysłów.

Opiekunem uczennicy była pani Katarzyna Kruczek-Kozioł.


ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ, 14.10.2019

W dzień Święta Komisji Edukacji Narodowej, w auli internatu odbyła się akademia z udziałem Dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego i młodzieży. W części oficjalnej uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Kucybała, która odczytała list Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz złożyła życzenia nauczycielom, wychowawcom, pracownikom szkoły. Podziękowała wszystkim za zaangażowanie, wyrozumiałość i cierpliwość w codziennej pracy, a następnie wręczyła nagrody Dyrektora CEA wyróżnionym nauczycielom: wicedyrektor Barbarze Szota-Rekieć oraz Aleksandrze Biedka.

Tradycyjnie w tym dniu przedstawiciele klas pierwszych złożyli ślubowanie i zostali włączeni do społeczności szkolnej.

W dalszej części akademii uczniowie, przytaczając słowa Cypriana Kamila Norwida i Janusza Korczaka, przypomnieli rolę jaką pełni nauczyciel i wychowawca w życiu młodego człowieka oraz złożyli życzenia i wręczyli kwiaty pedagogom. Do życzeń i podziękowań przyłączył się przedstawiciel Rady Rodziców.

Na zakończenie odbył się pokaz mody szkolnej. W humorystyczny sposób młodzież zaprezentowała stroje dla uczniów i nauczycieli, które zmieniały się na przełomie dziejów - od epoki kamienia łupanego do czasów współczesnych.

Akademię przygotowali uczniowie klas I. i II. pod kierunkiem Katarzyny Kruczek-Kozioł i Barbary Trylińskiej.


KRZYWA WIEŻA W KRYNICY
Wycieczka integracyjna klas pierwszych, 8.10.2019

We wtorkowy poranek 8 października 2019 roku klasy IA i IB wraz z wychowawcami i nauczycielami wyruszyły na wycieczkę integracyjną do Krynicy-Zdroju. Główną atrakcją wspólnej wyprawy było wyjście na wieżę widokową wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej.

Przed wyjściem na wieżę uczestników wycieczki czekała półgodzinna wspinaczka na wzniesienie, na którym znajduje się wieża. Było słonecznie, ale dość chłodno. Niektórym marzły palce, ale pomimo przeciwności wszyscy dotarli na górę. Na szczycie wieżyczekały zapierające dech w piersiach widoki, które wszystkim utkwiły w pamięci.

Pierwszoklasiści dobrze się bawili, a niektóre momenty uwiecznili na grupowych fotografiach. Kolejnym punktem wycieczki była pijalnia wód mineralnych w Krynicy. Nie mogło też zabraknąć zwiedzania miasta i krótkiego odpoczynku. Około 15.30 autokar wyruszył w drogę powrotną. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowolenie ze wspólnej wyprawy.

Warto dodać, że wieża widokowa w pasmie Jaworzyny Krynickiej jest najwyższym tego typu obiektem w Polsce. Ma 49,5 metrawysokości,Prowadzi do niej specjalnie skonstruowana „drewniana ścieżka” wznosząca się stopniowo do góry, podpierana przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. Obiekt posadowiony jest na wysokości 896 m n.p.m.


SPEKTAKL Tom Sawyer w języku angielskim, 2.10.2019

Drugiego października 2019 r. na deskach Teatru Variete w Krakowie – najmłodszej krakowskiej sceny, TNT Theatre Britain wystawił sztukę pt.: Tom Sawyer w reżyserii Gasparda Legendre.

Grupa uczniów PLSP pod opieką nauczycielek języka angielskiego Katarzyny Chorąży i Joanny Świątkowskiej wzięła udział w jesiennym spektaklu przedstawiającym przygody bohatera powieści Marka Twaina, trzynastoletniego chłopca, sieroty wychowującego się u ciotki w amerykańskim miasteczku nad rzeką Mississippi w stanie Missouri. Sztuka została wystawiona z zachowaniem bogactwa, specyfiki i akcentu rodzimego języka.

Do Krakowa TNT Theatre Britain przyjeżdża dwa razy w roku. Jest to międzynarodowy teatr objazdowy, którego głównym celem jest szerzenie angielskiej i amerykańskiej kultury w krajach europejskich oraz przybliżanie klasycznych i współczesnych sztuk teatralnych. Przedstawienia wystawiane są w języku angielskim, występują w nich aktorzy, którzy na co dzień pracują na deskach angielskich teatrów.

Przedstawienia są produkowane przez American Drama Group Europe (ADGE), a wykonywane przez brytyjską grupę teatralną TNT Theatre Britain. ADGE proponuje adaptacje klasycznej i współczesnej literatury w języku angielskim na całym świecie, dąży do zaprezentowania dynamicznego i dostępnego teatru, który przemawia do szerokiej publiczności, w tym do tych, dla których pierwszym językiem nie jest angielski. Jednakże, język sztuk teatralnych jest zachowywany w niezmienionej formie.


Wystawa Tokio24 Krzysztofa Gonciarza w Muzuem Manggha w Krakowie,
wrzesień 2019

Klasy druga (19.09.2019 i trzecia (27.09.2019) (specjalizacja fotografia) odwiedziły krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Celem była wystawa "Tokio 24" zrealizowana przez znanego youtubera Krzysztofa Gonciarza. Dzięki uprzejmości Muzeum, jako uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, mieliśmy wstęp bezpłatny.

Ucieszył nas fakt, że nasza absolwentka Joanna Haba odpowiada za scenariusz i aranżację plastyczną wystawy.

Wystawa, dla nas fotografów, była bardzo inspirująca. Powstała duża ilość ciekawych zdjęć. Mieliśmy rozbieżne zdania na temat wartości samej wystawy. Padały pytania - czy na pewno jest to materiał na wystawę w muzeum. Potraktowaliśmy to jako wstęp do zadania, które powstanie, a będzie inspirowane tą właśnie wystawą.


V Ogólnopolski Plener Fotograficzny dla Uczniów i Nauczycieli
Szkół Plastycznych Wiśnickie Inspiracje, 16-20.09.2019

Po raz piąty w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu w dniach 16 – 20 września 2019 roku odbył się Ogólnopolski Plener Fotograficzny dla Uczniów i Nauczycieli Szkół Plastycznych Wiśnickie Inspiracje. Współorganizatorem imprezy jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

W działaniach plenerowo-warsztatowych uczestniczyły trzyosobowe grupy (nauczyciel i dwóch uczniów) ze szkół plastycznych z Gdańska, Katowic, Lublina, Olsztyna, Płocka , Radomia, Tarnowa i Nowego Wiśnicza. Przestrzenią dla działań plenerowych był teren Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego, a powstałe zdjęcia uczestnicy opracowali w technice olejowej (więcej >>>).

Warsztaty szlachetnych technik fotograficznych realizowane w trakcie kolejnych plenerów są cennym uzupełnieniem wiedzy i umiejętności, pozwalającym uczniom i ich nauczycielom sięgnąć do źródeł fotografii.

Podsumowaniem pleneru jest wystawa prezentująca powstałe w trakcie czterech dni realizacje uczniów i nauczycieli. Wernisaż odbył się 20. września. o godz. 12.00 w Galerii Szkolnej w budynku Internatu PLSP w Nowym Wiśniczu.


Ósme Narodowe Czytanie, 6.09.2019

Nasi uczniowie wzięli udział w corocznej akcji Narodowe Czytanie, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Podczas tegorocznej edycji Para Prezydencka zaproponowała do czytania 8 nowel takich jak: Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków Bruno Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza oraz Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego. Jak podkreślił w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda: ... to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Uczniowie i nauczyciele wspólnie wybrali i odczytali utwór Marii Konopnickiej pt: Dym. Spotkanie miało na celu promowanie czytelnictwa i pokazanie piękna polskiej literatury. Akcję w szkole przeprowadziły: Barbara Trylińska i Katarzyna Kruczek-Kozioł.


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/20, 2.09.2019


XIII Plener Ceramiczny dla Nauczycieli Szkół Plastycznych Ceramiczne Dialogi, 1.07.2019

W trwającym od 1 lipca dwutygodniowym plenerze bierze udział 14 osób. To już trzynasta edycja tej, skierowanej do nauczycieli szkół plastycznych formy doskonalenia zawodowego. Wakacyjny termin pleneru pozwala na realizację własnych kreacji artystycznych, które ze względu na specyfikę ceramiki, jak i rytm działań szkolnych nie zawsze można realizować podczas roku szkolnego. Stwarza również warunki do wymiany doświadczeń technologicznych i merytorycznych.

Walorem wiśnickiego Plastyka są liczne pracownie ceramiczne z pełnym wyposażeniem oraz duże gabarytowo piece do wypału. Zlokalizowany w kompleksie budynków internat zapewnia noclegi i wyżywienie. Nie mniej ważny jest sam Wiśnicz, urokliwe miasteczko pełne pamiątek historii, wtulone w Pogórze Wiśnicko-Lipnickie.

O pierwszych efektach tegorocznych zmagań artystycznych przekonamy się 11 lipca w trakcie pikniku „Glina i żar ognia”. Na pełne spektrum prac powstałych z rzeczonej gliny, ludzkiego talentu i pasji oraz żaru ognia przyjdzie poczekać do jesieni.

Galeria zdjęć>>>
ARCHIWUM 2018/19

ARCHIWUM 2017/18

ARCHIWUM 2016/17

ARCHIWUM 2015/16

ARCHIWUM 2014/15

BIP MKiDN CEA Strona główna Aktualności Szkoła Działania artystyczne Kontakt