WYDARZENIA

VIII Ogólnopolska Konferencja Konserwatorska Jeżów 2019

W dniu 26 kwietnia 2019 roku dwudziestu dwóch uczniów ze specjalizacji renowacja elementów architektury pod opieką Barbary Szoty-Rekieć i Andrzeja Stracha wzięło udział w VIII. Ogólnopolskiej Konferencji Konserwatorskiej „Jeżów 2019”. Dwójka z nich odbyła w tym czasie trzydniowe warsztaty z laki japońskiej, które wymagały szczególnych warunków pracy, skupienia i umiejętności i odbyły się w pracowni studium ZSP w Tarnowie.

Miejscem konferencji był piękny, renesansowy kasztel „Jeżów” we wsi Wilczyska. Jako pierwszy w swojej prezentacji w bardzo zrozumiały i dostępny sposób, Mariusz Wrona z ASP w Krakowie przedstawił problemy konserwatorskie wypraw szlachetnych i terrazzo okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także technologię, technikę i konserwację tych obiektów. Janusz Łukaszczyk związany z Pracownią Japońską i zamiłowany w kulturze i sztuce Japonii, zaprezentował mało znaną lakę japońską oraz techniki i sposoby konserwacji. Prace z laki zachwycają swoją uniwersalnością, a także dużym wkładem pracy w celu uzyskania pożądanego efektu.

Kolejnym tematem poruszonym na konferencji była historyczna technologia wytwarzania listew falistych i płomienistych oraz współczesne metody ich rekonstrukcji pokazana przez mgra Macieja Malczewskiego z ASP w Krakowie.

Pan Janusz Kazimirowicz - pracownik muzeum zamku w Łańcucie zaciekawił słuchaczy historią konserwacji pewnej skrzyni na kosztowności.

Ostatnimi uczestnikami byli dyplomanci: Marcelina Staszel z PZSP Tarnów oraz Anna Król z LP Nowy Wiśnicz, która przedstawiła barokizujący ornament rzeźbiony w drewnie, polichromowany swojego projektu. W drodze powrotnej młodzież zwiedziła skamieniałe miasto w Ciężkowicach.Zdobyłam nową wiedzę! Lekcja na 12 gwiazdek w Nowym Wiśniczu, 10.04.2019

Organizujcie więcej takich projektów w szkołach. Fajne to było. – podkreślali uczniowie Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu po warsztatach europejskich, które przeprowadzono w ich szkole.

Spotkanie zrealizowano w ramach III edycji kampanii edukacyjnej Lekcja na 12 gwiazdek. W projekcie uczestniczą szkoły ponadpodstawowe z miejscowości do 50 000 mieszkańców z Lubelszczyzny, Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego. Jedną z nich było Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Stowarzyszenie Społeczno-Ekonomiczne ABSOLWENT, działające przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na zlecenie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w partnerstwie z międzynarodowymi sieciami informacyjnymi Europe Direct i Eurodesk.

Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy młodych Polaków o UE, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego wymiaru członkostwa Polski w UE i jego wpływu na codzienność zarówno uczestników zajęć jak i ich bliskość, tj. rodziców, dziadków, rodzeństwa etc.

– Spotkania wyróżnia zarówno interaktywna formuła, w której każdy z uczestników ma szansę wypowiedzi, jak i zastosowanie niestandardowych metod edukacyjnych. Część ogólna dotyczy znaczenia UE w życiu uczestników jak i ich bliskich, zachęca do samodzielnej interpretacji informacji na temat UE w oparciu o wiarygodne źródła. W ramach części szczegółowej poruszany jest temat wskazany przez szkołę, np. dotyczący możliwości związanych z programem Erasmus+ czy Europejskim Korpusem Solidarności – przedstawia Ewa Nowak-Koprowicz, koordynator kampanii.

Spotkanie w Nowym Wiśniczu odbyło się dzięki dużemu zaangażowaniu ze strony m.in. Barbary Szoty-Rekieć, wicedyrektor ds. artystycznych Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu . Zajęcia prowadził dwuosobowy zespół: Monika Lewicka-Bułatek, ekspert z zakresu integracji europejskiej oraz Joanna Sowińska, animator młodzieżowy.

Zainteresowani udziałem w kampanii Lekcja na 12 gwiazdek edycja 2018/2019 mogą zgłaszać się za pośrednictwem strony lekcjana12gwiazdek.eu.Warsztaty Designu w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, 21.03.2019

Jak zaprojektować okładkę książkową? O tym jak to dobrze zrobić opowiadał w czwartek 21 marca 2019 r. dr Kuba Sowiński (ASP Kraków) podczas Warsztatów Designu zorganizowanych przez Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie. W warsztatach uczestniczyli uczniowe Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach, Zespołu Szkół Plastycznych w Zakopanem, Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie oraz uczniowie Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu – Aleksandra Jewuła, Małgorzata Rozkrut i Filip Śledź.

Po wykładzie dra Kuby Sowińskiego młodzież rozpoczęła pracę nad projektem okładki książkowej do powieści Doroty Masłowskiej pt. Inni ludzie. Cześć warsztatowa prowadzona była również przez dra hab. Jacka Mrowczyka (ASP Katowice). Temat tegorocznych warsztatów był trudny, powieść Masłowskiej opowiada o współczesnych młodych ludziach żyjących w trudnej rzeczywistości polskich blokowisk. Traktuje o płytkich relacjach, życiowej degrengoladzie i powierzchowności życia współczesnych młodych blokersów. W tym kontekście projekty realizowane przez uczniów, poza estetyką, miały przede wszystkim komunikować treść powieści, a ta będąc trudną i nie do końca przyjemną nie mogła zostać ubrana w tylko „ładną” szatę graficzną. Pomimo trudnego tematu realizacje uczniów okazały się trafione, rzeczowe i komunikatywne.

Udział w warsztatach jest niemal zawsze wartościowy dla młodzieży. Poza tym, że jest to okazja do poznania ludzi o podobnych obszarach zainteresowań to każde warsztaty tworzą klimat do wytężonej pracy i szybkiego rozwoju. Efekty warsztatów w postaci prac mówią same za siebie.
Marcin UrbańczykWręczenie nagród w KONKURSIE NA PLAKAT
PRZEDSTAWIAJĄCY KRAJ ANGLOJĘZYCZNY, 19.03.2019

W dniach od 1 do 25 lutego 2019 roku odbył się Konkurs na plakat przedstawiający kraj anglojęzyczny. Celem konkursu było przedstawienie w formie plakatu kultury wybranego kraju anglojęzycznego. Tematem plakatu były: geografia, kultura, historia, sztuka lub dana dziedzina życia wybranego kraju anglojęzycznego. Uczniowie mogli wykonać plakat w dowolnej technice. Prace musiały zawierać minimum 30 słów w języku angielskim.

Do konkursu przystąpiło 9 uczniów. Jury w składzie: Barbara Szota-Rekieć, Katarzyna Chorąży, Joanna Świątkowska oceniło prace według kryteriów: kreatywność, oprawa graficzna, oryginalność oraz poprawność językowa.

    Wyniki konkursu:
  • I miejsce – Jadwiga van de Logt – 28 punktów
  • II miejsce – Monika Kurek – 26 punktów
  • III miejsce – Oliwia Strzopa – 25 punktów
  • Wyróżnienie – Sara Krokosz i Julia Majka – 22 punkty

Laureaci zostali nagrodzeni książkami i gadżetami związanymi z nauką języka angielskiego. Gratulujemy!!!V. OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY Świat wokół mnie, 19.03.2019

Galeria zdjęć>>>
Katalog>>>DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY, 19.03.2019 Galeria zdjęć>>>


SPOTKANIE Z ABSOLWENTKĄ PAULINĄ KRUPĄ,
KONSERWATOREM DZIEŁ SZTUKI, 14.03.2019

W dniu 14 marca 2019 roku w Sali Matejkowskiej w naszej szkole odbyło się spotkanie Orfeusz i Eurydyka z konserwatorką dzieł sztuki, Pauliną Krupą, naszą absolwentką, a obecnie doktorantką na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie. W swojej prezentacji przedstawiła pracę magisterską i dotychczasowy dorobek konserwatorski.

TERMOMODERNIZACJA W WIŚNICKIM PLASTYKU

W marcu 2019 r. w Liceum Plastycznym im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu zakończyła się kompleksowa termomodernizacja. Objęła budynek główny, budynek ceramiki, halę tkacką, internat i dwa domy nauczyciela.

W ramach modernizacji energetycznej we wszystkich budynkach wymieniono: stolarkę okienną wraz z drzwiami zewnętrznymi, instalację odgromową, instalację elektryczną, zamieniono oprawy oświetleniowe na oprawy ze źródłem LED. Docieplono podłogi na gruncie, ściany zewnętrzne (z wyjątkiem budynków wpisanych do ewidencji zabytków) oraz stropodachy.Wykonano nowe przyłącza sieci c.o. pomiędzy budynkami wraz z wyminą instalacji c.o. wewnątrz budynków. Zamontowano instalację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła w budynkach hali tkackiej i ceramiki. Dodatkowo w części budynków wymieniono konstrukcje dachów wraz z pokryciem. Na budynku hali tkackiej zamontowano panele fotowoltaiczne. Wkrótce kolejne panele zostaną zamontowane na dachu internatu. Przewidywany uzysk energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej wyniesie ok 32 000 kWh/rok, co bezpośrednio przekłada się na 30 % oszczędności w rocznych kosztach zużytej energii elektrycznej .

Koszt całej inwestycji wyniósł 10,3 mln zł.

Inwestycja została zrealizowana ze środków europejskich pozyskanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pn. Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce.
BAL MATEJKOWSKI 2019, 26.02.2019

Zgodnie z tradycją w dniu 26 lutego 2019r. odbył się jubileuszowy XX Bal Matejkowski. Impreza przebiegała w klimacie disco lat 80-tych, a więc nie zabrakło strojów bogatych w cekiny, frędzle, kolorowych peruk i spodni dzwonów.

Kandydaci do roli stańczyka musieli zaprezentować wystrzałowy strój disco, wykonać rysunek stańczyka z zasłoniętymi oczami, wykazać się znajomością życiorysu Jana Matejki oraz przechodzić limbo tanecznym krokiem pod drążkiem.

Stańczykiem XX Balu Matejkowskiego została uczennica klasy III, Nel Praszelik.STUDNIÓWKA 2019, 26.01.2019

Kameralna impreza miała miejsce w Restauracji Cichutko w Bochni. Na parkiecie tym razem królował walc.XIV Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Szkół Plastycznych, 24.01.2019

Organizację 14. edycji konkursu Centrum Edukacji Artystycznej powierzyło Zespołowi Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. Na konkurs nadesłano 587 prac (260 prac rysunkowych i 327 prac malarskich) z 39 szkół plastycznych.

Trzecią nagrodę w dziedzinie malarstwa otrzymała nasza uczennica Jadwiga van de Logt za pracę Śmierć miliardera. Gratulujemy Jadzi i jej nauczycielowi prowadzącemu, Sławomirowi Nitendelowi.

Wystawa pokonkursowa zostanie otwarta 29.03.2019 r. w Galerii Bielskiej BWA.Wiśnicki Plastyk w Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019, 10.01.2019

W rankingu Perspektywy 2019 wśród najlepszych szkół w Polsce znalazło się Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Szkoła otrzymała tytuł "Brązowej szkoły 2019" i możliwość posługiwania się znakiem graficznym, potwierdzającym wysoką jakość pracy pionu ogólnokształcącego szkoły.

Tegoroczne losy Absolwentów: 80% studiujących, w tym: 65% na ASP i artystycznych wydziałach innych uczelni.Góra Grosza w Wiśnickim Plastyku, 26.11.2018 – 02.01.2019

W Liceum Plastycznym im. Jana Matejki zakończyliśmy XIX edycję akcji Góra Grosza, organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom. Podczas tegorocznej akcji uczniowie zbierali drobne monety, by następnie przekazać je na pomoc rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i pogotowiom rodzinnym.

Uczniowie naszej szkoły, tak jak w poprzednich latach, włączyli się w tę akcję. Zgodnie z tradycyjnym powiedzeniem Ziarnko do ziarnka…, wszyscy uczniowie przez okres czterech tygodni skrupulatnie zbierali monety. Jedno - , dwu - , pięcio - , dziesięcio - , dwudziestogroszowe bilony utworzyły niezłą monetową górkę. W sumie zebraliśmy 101,24 zł.- co stanowi 4 880 sztuk monet.

Na początku stycznia 2019r. za pośrednictwem Poczty Polskiej, kartony z pieniędzmi zostały przekazane organizatorowi akcji.
Edyta Chrzan, Anna BakalarzWIGILIA SZKOLNA, 20.12.2018

Wigilia szkolna - 20.12.2018 r. Burmistrz Nowego Wiśnicza, pani Małgorzata Więckowska, przewodniczący Rady Miejskiej Nowego Wiśnicza, pan Marcin Korta, cała społeczność wiśnickiego "Plastyka" oraz Absolwenci szkoły w świątecznym nastroju uczestniczyli w imprezie, na którą składały się: występ uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni, życzenia dyrektora, wręczenie stypendiów za wyniki w nauce i nagród za osiągnięcia artystyczne uczniom, wręczenie nagród dyrektora pracownikom szkoły, występ przygotowany przez klasę IV. i kolacja wigilijna.WERNISAŻ WYSTAWY POPLENEROWEJ Żółkiew – piękne kresowe miasteczko
W KRAKOWSKIM FORUM KULTURY, 14.12.2018

Czternastego grudnia 2018 roku w Krakowskim Forum Kultury odbył się wernisaż wystawy poplenerowej opatrzonej tytułem Żółkiew – piękne kresowe miasteczko. Plener miał miejsce w maju 2018 roku.

Wystawa przedstawia prace wykonane przez uczniów trzech szkół plastycznych z Nowego Wiśnicza, Krakowa i Zakopanego i była już trzecią z kolei. Wystawa podobnie jak sam plener w Żółkwi jest owocem współpracy trzech szkół artystycznych z Urzędem Marszałkowskim w Krakowie.

Żółkiew to kresowe miasteczko na Ukrainie niedaleko Lwowa, ściśle związane z obecnością Polaków i polskiej kultury w czasach I Rzeczpospolitej, założone przez hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego. To co najbardziej interesujące z artystycznego punktu widzenia, to fakt, iż Żółkiew wg woli Żółkiewskiego została zaprojektowana na wzór Zamościa a więc dominuje w tym miasteczku renesansowy charakter.

Nasi uczniowie mieli możliwość zwiedzania, rysowania i malowania m.in. zamku w Żółkwi (siedziby hetmana Żółkiewskiego), synagogi, bramy zwierzynieckiej, oraz licznych ciekawych zaułków i uliczek w Żółkwi.III OGÓLNOPOLSKIE BIENNALE W STRONĘ FANTAZJI I WYOBRAŹNI DEDYKOWANE ZDZISŁAWOWI BEKSIŃSKIENU, Krosno, 13.12.2018

Konkurs skierowany był do uczniów liceów plastycznych i ogólnokształcących szkół sztuk pięknych. Każda szkoła mogła zgłosić na konkurs nie więcej niż 15 prac łącznie w dowolnie wybranych przez siebie dyscyplinach i technikach określonych regulaminem konkursu: malarstwo, rysunek oraz grafika. Na konkurs łącznie nadesłano 424 prace z 35 szkół artystycznych w Polsce Miło nam poinformować, że nagrodę specjalną mgr Marii Jurkowskiej otrzymała uczennica klasy drugiej, Paulina Krasińska. Jej nauczycielem rysunku i malarstwa jest Sławomir Nitendel. Gratulujemy!XIX OGÓLNOPOLSKI KONKURS CERAMIONY, 7.12.2018

Na tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu CERAMIONY, organizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu , wpłynęło 261 prac. Pomimo, iż wszystkie prace zostały wykonane w tym samym tworzywie, cechuje je duża różnorodność zarówno pod względem techniki wykonania, jak i doboru tematów. Na konkurs nadesłano zarówno biskwity, jak i prace szkliwione, formy pełnoplastyczne oraz płaskorzeźby, naczynia użytkowe oraz formy dekoracyjne. W konkursie wzięły udział 54 placówki - szkoły, ośrodki kultury, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne z całej Polski. Uczestnikami konkursu były dzieci, młodzież, dorośli, w tym także osoby z niepełnosprawnościami, które rozwijają swoje pasje z zakresu ceramiki

Z wielką przyjemnością informujemy o sukcesach naszych uczniów w kategorii młodzież:

I. miejsce ex aequo: WERONIKA SYPUŁA
II. miejsce ex aequo: SZYMON PODOBIŃSKI
Wyróżnienie: JAKUB KMIECIK

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy. Otwarcie pokonkursowej wystawy, połączone z uroczystym wręczeniem nagród, odbędzie się 10 grudnia 2018 r. o godzinie 17.00 w Galerii Nobilis w CSE „Światowid” w Elblągu.Szkolny konkurs rysunkowo-malarski Praca Wakacyjna 2018 rozstrzygnięty, 20.11.2018

Do Szkolnego konkursu rysunkowo-malarskiego "Praca Wakacyjna 2018" zgłosiło się 27 najaktywniejszych uczniów naszej szkoły. Zaprezentowali oni 46 prac. Różnorodność formatów i technik pozwoliła zbudować ciekawą wystawę. Selekcji i wyboru prac dokonało Jury złożone z nauczycieli rysunku i malarstwa oraz zaproszonych artystów plastyków spoza szkoły. Byli to: Marta Szarek, Andrzej Szewczyk, Sławomir Nitendel, Przemysław Sławiński oraz Robert Dudek. Nagrodzono sześciu autorów.

Kategoria: malarstwo
I. nagroda: ZUZANNA WOZOWICZ z klasy III.
II. nagroda: ANNA KRÓL z klasy III.
III. nagroda: JADWIGA VAN DE LOGT z klasy III.
Wyróżnienie: KLAUDIA BIEDA z klasy II.

Kategoria: rysunek
I. nagroda: KLAUDIA BIEDA z klasy II.
II. nagroda: ANNA KRÓL z klasy III.
III. nagroda: OLIWIA STRZOPA z klasy I.
Wyróżnienie: KAJA KOSIOROWSKA z klasy II.

Nagroda dyrektora ds. artystycznych: JADWIGA VAN DE LOGT z klasy III.

Nagroda publiczności: ANNA KRÓL.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Poniżej praca Jadzi van de Logt.Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
w Nowym Wiśniczu, 11.11.2018

W obchodach Święta Niepodległości w Nowym Wiśniczu naszą szkolę reprezentował poczet sztandarowy i nauczyciele: pani Alicja Bakalarz, pani Anna Bakalarz i pan Henryk Kopańczyk. Po mszy świętej orszak przeszedł pod pomnik Tęcza Wolności na wzgórzu zamkowym.AKADEMIA Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCIJ
W WIŚNICKIM PLASTYKU, 9.11.2018

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, dnia 9 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości przez Panią Dyrektor Elżbietę Kucybałę i powitaniu gości, w tym m.in. Panią Burmistrz Nowego Wiśnicza, Małgorzatę Więckowską oraz Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu, Bożenę Głąb, rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez uczniów pod opieką pań Joanny Świątkowskiej i Anety Jeliczko.

Młodzież recytowała wzruszające wiersze, przeplatane patriotycznymi piosenkami wyśpiewanymi przy akompaniamencie gitary i pianina. Podczas akademii przypomniano ważne fakty historyczne, które były wzbogacone klimatyczną prezentacją multimedialną i nagraniami komunikatów radiowych. Po odśpiewaniu wspólnie ostatniej piosenki Kocham Wolność, uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Po części artystycznej odbył się Bieg Niepodległościowy na 100 metrów zorganizowany przez Panią Aleksandrę Wiśniowską. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodkościami i zestawami farb.
Oliwia Brust, Julia ŻurekOTRZĘSINY 2018, 30.10.2018

Dzień Otrzęsin 2018 w Liceum Plastycznym im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu już za nami. Nasza szkolna tradycja zabawy i rywalizacji, w której prezentują się uczniowie klas pierwszych, to wielkie, zawsze niecierpliwie oczekiwane wydarzenie, podczas którego starsi koledzy lepiej poznają nowych uczniów i symbolicznie przyjmują ich do społeczności szkolnej. Tegoroczne Otrzęsiny przygotowały i przeprowadziły klasy III. wraz z wychowawcami.

Tematem przewodnim imprezy w tym roku był film Harry Potter. Pierwszaki świetnie wcielili się w swoich filmowych bohaterów (obejrzyjcie koniecznie zdjęcia). Godna podziwu była pomysłowość w przygotowaniu strojów, rekwizytów i dekoracji. Nie tylko pierwsze zachwycające wrażenie wymagało od uczniów wielotygodniowej pracy.

Pierwszoklasiści musieli rywalizować w siedmiu konkurencjach – niespodziankach, które sprawdzały sprawność fizyczną, lotność umysłu i poczucie humoru pierwszaków. Wszystkim zabawom towarzyszyła zdrowa, zacięta rywalizacja. Wszyscy uczniowie z klas pierwszych odebrali gratulacje i pamiątkowe dyplomy z rąk prowadzących.

Podziękowania należą się wszystkim pierwszoklasistom i ich wychowawcy za zaangażowanie, rywalizację i współpracę. Dziękujemy klasie III A i III B za dobrą zabawę, profesjonalne prowadzenie i sprawną obsługę widowiska.

Trudno uwierzyć, że impreza trwająca godzinę minęła w mgnieniu oka i przeszła już do historii. Wspomnienia i integracja uczniów, to najcenniejsze, co pozostaje po świetnych imprezach w naszej szkole.
Edyta ChrzanAKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ
W WIŚNICKIM PLASTYKU, 15.10.2018

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej odbył się w naszej szkole 15 października. Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, która w imieniu uczniów złożyła życzenia dyrekcji, nauczycielom oraz wychowawcom. Następnie zabrała głos pani dyrektor Elżbieta Kucybała, która podziękowała pedagogom za trud włożony w edukacje i wychowanie przyszłych młodych artystów. Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie przez maturzystów młodszym kolegom i koleżankom sztandaru szkoły, a także tradycyjne ślubowanie klas I.

Część artystyczna rozpoczęła się krótkim skeczem mówiącym o trudach pracy nauczycieli oraz ich zaangażowaniu, cierpliwości i wyrozumiałości. Największą niespodzianką okazał się koncert życzeń połączony z wokalnymi występami uczennic z klas I. Przygotowane przez nie utwory porwały całą zebraną społeczność szkolną do wspólnego śpiewania.

Akademię przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Katarzyny Kruczek- Kozioł.REALIZACJA PROJEKTU W RAMACH ERASMUS+

Jesteśmy w połowie realizacji projektu Animacja i TIK jako nowa jakość wspomagania edukacji o dziedzictwie kulturowym Polski i Finlandii w ramach Erasmus+. Po realizacji pierwszej mobilności, w czasie której gościliśmy w Nowym Wiśniczu 11. Finów i Panią Wiolettę Sowę, znanego reżysera filmów animowanych, absolwentkę wiśnickiego Plastyka, która prowadziła dwudniowe warsztaty dla uczestników, przyszedł czas na wyjazd naszych uczniów.

W dniach 14 - 26 października 2018 r. grupa ośmiu uczniów wraz z dwoma opiekunami będzie przebywać w Raahe w Finlandii realizując drugą część projektu. Wiozą ze sobą tła i rekwizyty do filmów animowanych, powstałe w Nowym Wiśniczu. Na miejscu wysłuchają wykładu pani Metsämarja Aittokoski dyrektora generalnego Sun in Eve productions i reżysera Pikkuli - animation series na temat produkcji animacji, wykonają zdjęcia do animacji, będą tworzyć dźwięk do etiud filmowych i zakończą prace nad animacją 2. filmów, których scenariusze napisali w oparciu o legendy: polską i fińską, przygotują również plakaty upowszechniające.

W międzyczasie pojadą do miejsca zamieszkania Mikołaja czyli Rovaniemi i zwiedzą Ranua Wildlife Park w Ranua.

Strona projektu: http://animpolfin.lybesaitti.com/ODSŁONIĘCIE TABLICY EPITAFIJNEJ POŚWIĘCONEJ GENOWEFIE NOWAK,
19.10.2018

W związku z odsłonięciem tablicy epitafijnej poświęconej Genowefie Nowak, 19 października społeczność Liceum Plastycznego zebrała się pod kościołem parafialnym w Nowym Wiśniczu wraz z absolwentami szkoły, którzy przybyli na uroczystość. Po apelu harcerskim wszyscy udali się do środka świątyni, gdzie ksiądz proboszcz przeprowadził liturgię. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości ponownie udali się przed Dom Boży, gdzie na murze otaczającym kościół zawisła tablica epitafijna.

Pan Jan Święch, były dyrektor Liceum, wygłosił krótką przemowę, w której pokrótce przybliżył zgromadzonym postać zmarłej nauczycielki, jej zainteresowania, osobowość i poświęcenie względem uczniów. W dalszej kolejności nastąpiło odsłonięcie tablicy i głos zabrało kilkoro byłych uczniów Genowefy Nowak.

Uroczystość zakończyła się zwiedzaniem wystawy prac plastycznych, przygotowanej przez byłych podopiecznych Pani Genowefy, w auli Domu Parafialnego.
Joanna Gajewska, Patrycja CzyżowskaKONFERENCJA Wizja historyczna w służbie narodu w 140. rocznicę pierwszego publicznego pokazu obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", 2.10.2018

W Sali Plafonowej wiśnickiego Zamku odbyła się konferencja Wizja historyczna w służbie narodu w 140. rocznicę pierwszego publicznego pokazu obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem, w której uczestniczyła młodzież klas pierwszych naszego Liceum. Uczniowie wysłuchali kilku prelekcji zapoznając się z historią słynnego obrazu Matejki, który wzbudzał zarówno podziw jak i krytykę wśród wielu pokoleń Polaków.

Licealiści mieli również okazję obejrzeć film z pierwszej powojennej Kroniki Filmowej z grudnia 1944 roku pt. Arcydzieła Matejki uratowane. Konferencji towarzyszyła ekspozycja fragmentu kopii obrazu Bitwa pod Grunwaldem autorstwa Witolda Zakrzewskiego.

Organizatorami wydarzenia było Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Wiśniczu oraz Stowarzyszenie 60+ Nowy Wiśnicz.PLENER PROJEKTOWY W SKOKACH, 24.09.2018

W dniach 24—29 września 2018 roku uczennice klasy trzeciej Wiśnickiego Plastyka – Anna Stanek i Martyna Przybyło – wzięły udział w Plenerze Projektowym Interakcje w Zespole Pałacowym Skoki pod Poznaniem.

Tegoroczna edycja pleneru wprowadziła uczniów w zagadnienia bioniki i możliwości jej wykorzystania w pracy projektowej. Jak co roku, uczniowie po cyklu wykładów wprowadzających w zagadnienie zostali podzieleni na zespoły projektowe oraz przydzielono im zadania. Temat przewodni – podzielenie przez połączenie – stał się punktem wyjścia do wymyślenia i opracowania zasłony/parawanu/ściany zainspirowanego naturą. Każdy z wykonanych projektów miał wymiary około 2x2 metry, ponadto uczniowie stworzyli plansze ilustrujące proces projektowy oraz makietę w skali 1:10.

Plener projektowy wzbogacił uczniów w różnorakie sposoby myślenia projektowego, w tym metody definiowania i rozwiązywania problemów projektowych. Intensywna praca przez okres 5 dni przyniosła doskonałe rezultaty jak i przyczyniła się do zainicjowania nowych kontaktów wśród uczniów.III MIEJSCE PATRYCJI W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PLASTYCZNYCH
Z OKAZJI SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI, 17.09.2018
Z dumą donosimy, że Patrycja Gumuła, tegoroczna Absolwentka, która właśnie podjęła naukę na wydziale konserwacji i restauracji dzieł sztuki (ASP w Krakowie), została laureatką ogólnopolskiego konkursu z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości pt. Jeszcze Polska... adresowanego do uczniów najstarszych klas szkół plastycznych. Organizatorzy konkursu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie, IPN - oddział w Warszawie, ASP w Warszawie.

Za rzeźbiarski portret Józefa Piłsudskiego Patrycja zdobyła III miejsce. Praca powstała pod kierunkiem nauczycieli Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, artystów rzeźbiarzy Aleksandry Biedki i Marka Biedki.

Uroczyste wręczenie nagród oraz wernisaż odbędzie się 9 października o godz. 17.00 w siedzibie Centrum Edukacyjnego im. Janusza Kurtyki - IPN, ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie.PLENER RYSUNKOWO-MALARSKI KLAS TRZECICH W SZCZAWNICY, 10-14.09.2018

Ciepłe wrześniowe dni wystarczyły 29 uczniom z klas III stworzyć piękne prace podczas pleneru malarskiego zorganizowanego w tym roku w urokliwej Szczawnicy. Celem wyjazdu było ukazanie bogatych walorów krajobrazowych i przyrodniczych Pienin oraz doskonalenie zdolności plastycznych młodzieży. Pod okiem doświadczonych artystów plastyków: Roberta Dudka i Przemysława Sławińskiego, uczniowie stworzyli kilkadziesiąt szkiców oraz trzy duże prace malarskie.

Podsumowaniem pleneru było wspólne ognisko wraz wychowawcami, podczas którego młodzież miała okazję wymienić się doświadczeniami i wrażeniami doznanymi podczas tych wspólnych pięciu dni w terenie. W listopadzie zostanie zaprezentowana w szkole wystawa poplenerowa. Dzięki temu wszyscy pozostali uczniowie, nauczyciele, a także goście odwiedzający Liceum Plastyczne będą mieli okazję obejrzeć owoc pracy młodych artystów i piękne zakątki Szczawnicy.NARODOWE CZYTANIE W WIŚNICKIM PLASTYKU, 7 września 2018

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i wystosowanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę przesłaniem zachęcającym do zorganizowania Narodowego Czytania, w oparciu o powieść Stefana Żeromskiego Przedwiośnie, młodzież naszej szkoły wzięła udział w tej akcji czytelniczej.

Po krótkim przypomnieniu sylwetki pisarza oraz problematyki powieści, uczniowie odczytali wybrane fragmenty dzieła. Sięgnięcie po tą lekturę miało również na celu rozbudzenie postaw patriotycznych i zainteresowanie losem Polaków po odzyskaniu niepodległości.

Był to wspaniały sprawdzian posługiwania się kulturą żywego słowa. W akcji, którą zorganizowały Barbara Trylińska i Katarzyna Kruczek-Kozioł, uczestniczyło 30. uczniów.UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/19, 03.09.2018 r.ARCHIWUM 2017/18

ARCHIWUM 2016/17

ARCHIWUM 2015/16

ARCHIWUM 2014/15

BIP MKiDN CEA Strona główna Aktualności Szkoła Działania artystyczne Kontakt