WYDARZENIA 2014/15




UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/15

26 czerwca zabrzmiał ostatni dzwonek, który obwieścił zakończenie zajęć lekcyjnych. Nauczyciele oraz uczniowie zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby uroczyście pożegnać czas nauki i rozpocząć wymarzony odpoczynek. Pani Dyrektor wręczyła najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Na zakończenie uczniowie: Joanna Kozek, Sylwia Kalemba oraz Dawid Siedlarz zaprezentowali krótka scenkę pt. "Lekcja literatury z Mickiewiczem". Następnie uczniowie udali się z wychowawcami do klas, aby otrzymać świadectwa. Wszystkim uczniom oraz nauczycielom życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji. Galeria zdjęć>>>




Minął kolejny rok w internacie...

Za nami dziesięć spędzonych wspólnie miesięcy, wypełnionych nauką oraz pracą, ale także poznawaniem nowych kolegów, koleżanek, nawiązywaniem oraz pielęgnowaniem znajomości i przyjaźni, wspólnym spędzaniem czasu. W październiku hucznie przywitaliśmy pierwszoklasistów zorganizowanymi przez uczniów klas III Otrzęsinami. W tym roku na świetlicy zagościli piraci, którzy pod dowództwem Sylwii Kalemby i Asi Kozek zdobywali kolejne sprawności , aby móc wkupić się w poczet pełnoprawnych adeptów sztuk plastycznych.

Kolejną imprezą było Halloween przygotowane w rewanżu przez świeżo przyjetych do grona uczniów pierwszoklasistów. Internat został opanowany przez demony, upiory i inne zjawy, które dopiero po wieczornym prysznicu stawały się z powrotem rozpoznawalne :))) Tydzień później dziewczęta z drugich klas przepowiadały nam świetlaną przyszłość podczas zabawy Andrzejkowej. Po wróżbach spokojni o nasze dalsze losy mogliśmy się wyszaleć na dyskotece. Rok kalendarzowy zakończyła uroczysta Kolacja Wigilijna, którą uświetnił koncert młodzieży ze Szkoły Muzycznej w Bochni, pastorałki w wykonaniu zaproszonego przez Panią Kierownik zespołu "Duet w Kapciach", oraz Jasełka przygotowane przez maturzystów.

Nowy rok rozpoczął tradycyjny Bal Matejkowski, tym razem pod hasłem " Swojskie klimaty ". Wszystkie klasy były zaangażowane w reklamę swoich kandydatów na Stańczyka i dzielnie walczyli o zwycięstwo: rzucali do celu kartoflami, wieszali na czas pranie, tworzyli na akord przyśpiewki. W zaciętej walce o tytuł Stańczyka roku 2015 zwycięzcą został reprezentant drugiej klasy Wojciech Tor.

Międzyczasie jeździliśmy do teatru, kina, na wernisaże, basen i lodowisko, zwiedzaliśmy galerie, rozegraliśmy milion meczów w kosza, ping-ponga, oglądnęliśmy setki filmów :)

Później trzeba się było przyłożyć do nauki... żeby w czerwcu intensywnie umilać sobie czas oczekiwania na zbliżające się wielkimi WAKACJE. Ruszyły kolejne imprezy: wielki doroczny piknik i grillowanie, na którym odkryliśmy nowe talenty wokalne i nie tylko. A że talenty (szczególnie świeżo odkryte) należy pielęgnować, tydzień później bawiliśmy się na wieczorku karaoke, na który nasze kochane panie kucharki przygotowały frytki i lody:)). Na następny dzień odbył się z kolei wieczór pielęgnacji urody, wiadomo, trzeba przygotować wakacyjny image, tym bardziej, jeśli można to zrobić pod czujnym okiem profesjonalistów...

I to już koniec, trzeba spakować plecaki, posprzątać pokoje... i odpocząć przez lato, żeby od września z nowym zapasem energii zrobić jeszcze więcej i jeszcze fajniejszych rzeczy:)))

Ps. Nie zapomnijcie o wakacyjnym konkursie foto w internacie ;)



Działania SU w pigułce - rok. szk. 2014/15

Nowy rok szkolny 2014/15, a jednocześnie nowy rok pracy Samorządu Uczniowskiego rozpoczęliśmy we wrześniu. Zebrania samorządu odbywały się w miarę potrzeb i możliwości członków Rady. Na jednym ze spotkań opracowany został plan pracy SU na rok szkolny 2014/2015, który sprawdził i zatwierdził Dyrektor szkoły. Według tego właśnie planu pracowaliśmy przez cały rok szkolny. We wrześniu przeprowadzono wybory do Samorządu. Po raz drugi Przewodniczącą została Sylwia Kalemba. Podczas Akademii z okazji Święta Edukacji Narodowej przewodnicząca przeprowadziła po raz pierwszy ślubowanie klas I. Jedenastego listopada podczas uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości sztandar został przekazany nowemu pocztowi, ponieważ uczniowie pełniący tę funkcję kończyli szkołę.

Samorząd podczas roku szkolnego przeprowadził kilka akcji: "Cukierek z wróżbą" (Andrzejki), "Czapka Mikołaja zwalnia od pytania" (Mikołajki), "Poczta walentynkowa", "Słodki pączek" (tłusty czwartek). Zorganizowaliśmy kiermasz kartek i ozdób bożonarodzeniowych, była to już kolejna akcja, która weszła w tradycję szkoły. W grudniu również ogłoszona została coroczna akcja charytatywna „Góra Grosza”, w której po raz pierwszy wzięły udział wszystkie klasy z naszej szkoły. Zorganizowaliśmy również, jak każdego roku, akcję „Świąteczna Paczka” dla naszych przyjaciół, pomagając w ten sposób wielodzietnym rodzinom przez przekazanie na Święta Bożego Narodzenia, jak i na Wielkanoc paczek żywnościowych. SU przeprowadził również zbiórkę pieniędzy na Ogólnopolską Akcję „SOS wioski dziecięce”. Zarówno za akcję „Góra grosza”, jak i „SOS wioski dziecięce” otrzymaliśmy dyplomy z podziękowaniem za zaangażowanie. Zaplanowaliśmy nasz udział pożegnaniu uczniów klasy IV przygotowując małe upominki.

W kwietniu przedstawiciele Samorządu wzięli udział w Forum Samorządów Uczniowskich „Cyberprzemoc- to niemoc” w II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni w ramach współpracy ze Specjalistycznym Ośrodkiem Opiekuńczo-Wychowawczym w Bochni, na którym zwyciężyli w konkursie na najlepszy plakat.

SU przygotował część dekoracji (PETUNIE) na 8 Festiwal Piosenki „Integracja Dźwiękiem Malowana”. Podczas Dni Otwartych i Aukcji (przygotowanie numerków) zorganizowaliśmy kawiarenkę (kawa, herbata, woda mineralna). Samorząd współpracował podczas wszystkich uroczystości szkolnych i akademii (Inauguracja roku szkolnego, Święto Edukacji Narodowej, 11 Listopada, 3 maja, Wigilia szkolna, zakończenie roku szkolnego) oraz przy Balu Matejkowskim, Otrzęsinach klas I. Przez cały rok szkolny aktualizowaliśmy Kronikę szkoły.



"W świecie księdza Jana"

W Bibliotece Miejskiej Nowego Wiśnicza, dnia 16 czerwca o godz. 18.00, odbyła się wieczornica poświęcona twórczości ks. Jana Twardowskiego w setną rocznicę jego urodzin. Organizatorami imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni oraz Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu.

Kilkunastu uczniów naszej szkoły przybliżyło słuchaczom wiersze Księdza od biedronki. Postać poety ilustrowała prezentacja multimedialna autorstwa Pani Bernadetty Machety.

Organizatorki ze strony LP: J. Małkiewicz, K. Kołacz, B. Trylińska



Piknik internacki

W internacie, 10 czerwca odbył się doroczny piknik. Uczniowie brali udział w licznych konkursach indywidualnych oraz konkurencjach grupowych. Walczyli o nagrody, wspomagając się wyjątkową w tym dniu kolacją - przygotowanymi przez panie kucharki kiełbaskami i rybą z grilla, pieczonymi ziemniakami oraz sałatką grecką. Każdy miał możliwość zaprezentować swoje talenty i zdolności - nie tylko od strony plastycznej. Punktowane było poczucie humoru, umiejętności wokalne i taneczne. Część konkursową zwieńczyły indywidualne zawody w rzucaniu do celu wydmuszkami z farbą (konkurencja ta staje się nową internacką tradycją ;), a imprezę zakończyła ostatnia już w tym roku szkolnym dyskoteka...



Młodzi twórcy z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu pokazali swoje zdjęcia

Na krakowskim Kazimierzu, w "Magazynie Kultury", 20 maja odbył się wernisaż prac uczniów drugiej klasy Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Zdjęcia młodych twórców z zainteresowaniem obejrzeli licznie zgromadzeni zaproszeni goście, którzy podziwiali pomysłowość i zdolności młodzieży.

Fotografie pokazują kunszt autorów i nie są sprecyzowane pod konkretny temat, dowodząjak wiele można pokazać, nie używając Photoshopa.Część zaprezentowanych zdjęć powstałana zajęciach szkolnych z fotografii artystycznej, pozostałe są efektem pozalekcyjnych poszukiwań.

Na wystawie swoje prace zaprezentowali: Fiona Beltrame, Dominika Bogdan, Joanna Jagiełka, Aleksandra Skowrońska, Łukasz Jodłowski, Łukasz Jarosz, Aleksandra Trojan. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w całości prace przygotowali i wybrali na tę wystawę sami uczniowie.

Fotografie uczniów, to ich już drugi pokaz szerszej publiczności. Wystawa została zorganizowana w ramach Krakow Photo Fringe. Prace przy ul. Józefa 17, w Krakowie, można oglądać do 20 czerwca.




OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD WYRÓŻNIONYCH PRAC DYPLOMOWYCH
BIENNALE DYPLOMY 2015 RZESZÓW

W Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie 2 czerwca 2015 r. miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy prac dyplomowych „Biennale Dyplomy 2015”.

Wystawa prezentuje najlepsze prace dyplomowe powstałe w 2014 i 2015 roku, będące realizacjami uczniów dziesięciu średnich szkół plastycznych makroregionu południowo-wschodniego (Jarosław, Kielce,Kraków, Krosno, Lesko, Nowy Sącz, Nowy Wiśnicz, Rzeszów, Tarnów, Zakopane).

Wiśnicki Plastyk zaprezentował prace Katarzyny Zielińskiej i Martyny Trzópek ze specjalności tkanina artystyczna, Karoliny Borgiasz, Kingi Jurczyńskiej i Małgorzaty Zagóry ze specjalności ceramika artystyczna, Klaudii Łyszczarz, Katarzyny Karaś, Natalii Sarad, Doroty Król i Karola Lisa ze specjalności renowacja elementów architektury.

W programie spotkania był również koncert muzyczny w wykonaniu uczniów rzeszowskich szkół muzycznych i sympozjum „Wychowanie poprzez sztukę”.

Autor zdjęcia: mgr Paweł Olearka, ZSP Rzeszów



Marzena MARTYKA wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym
Wariacje nt. twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, 22.05.2015

Jury uważa, że prace nagrodzone wyróżniają się oryginalnością i twórczą interpretacją dziedzictwa artystycznego i myślowego Stanisława Ignacego Witkiewicza. Członkowie Jury doceniają różnorodność przedstawionych prac konkursowych. Przejawiającą się w użyciu wielu technik (malarstwo, rysunek, grafika, grafika komputerowa, fotografia, kolaż), potraktowaniu tematu i rozwiązaniach artystycznych. Inspiracją przedstawionych prac były bowiem pastele, pejzaże portrety, fotografie, dramaty i teksty teoretyczne. (fragment protokołu z posiedzenia Jury)

Marzenie Martyce, uczennicy Piotra Dudy, gratulujemy wyróżnienia w konkursie.




Wernisaż wystawy prac uczniów drugiej klasy Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu i Tarnowie Dialog, Galeria Niebieska w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie, 2.06.2015

Tytuł "DIALOG" jest lakonicznym ujęciem twórczego spotkania uczniów drugiej klasy Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu i Tarnowie. Spotkania różnych osobowości o odmiennym postrzeganiu świata, odmiennym temperamencie, o różnorodnych płaszczyznach i poziomie wrażliwości. Ta różnorodność wynika nie tylko z fenomenu jedynego i niepowtarzalnego "cudu", jakim jest indywidualność ludzka. Jest to również spotkanie dwóch - zaryzykować można stwierdzenie - konkurujących ze sobą szkół plastycznych - dr Anna Śliwińska-Kukla (nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Tarnowie).

Naszą szkołę reprezentowała Marzena Martyka, uczennica Sławomira Nitendela.
Wystawa potrwa do 15 czerwca.




Spotkanie z Duchem Miejsca, Zębem Czasu, Białym Krukiem i Łaskawą Muzą
w Wiśnickim Plastyku, 26.05.2015

Za tak tajemniczym tytułem ukryły się warsztaty oraz prezentacja projektu edukacyjnego pokazujące jak korzystać z dóbr dziedzictwa kulturowego.

Spotkanie poprowadziły Panie Barbara Łepkowska i Katarzyna Zarzycka, założycielki Plenerowni, które za swą działalność uhonorowane zostały odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.Ich specjalizacją są warsztaty z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej, dokumentacja dziedzictwa kulturowego oraz promocja kultury, sztuki, zabytkówi turystyki.

Na spotkaniu, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszego Liceum oraz goście zaproszeni z poza szkoły, narodziło się kilka ciekawych pomysłów jak wykorzystać zasób miejscowego dziedzictwa, czyli siedmiu cudów Nowego Wiśnicza (między innymi budynek i dzieje naszego Liceum Plastycznego). Sprytnie poprowadzeni przez trenerki zyskaliśmy świeże spojrzenie na otaczające nas miejsce i jego potencjał. Galeria zdjęć>>>




WYSTAWA PRAC UCZNIÓW, 25.05.-03.06.2015

Koniec maja to w wiśnickim Plastyku tradycyjny czas podsumowania działań artystycznych w postaci wystawy prac zrealizowanych w danym roku szkolnym. Wystawa jest wyborem najciekawszych realizacji, zarówno ze specjalizacji artystycznych: ceramika, tkanina, fotografia, renowacja elementów architektury, jak i przedmiotów ogólnoplastycznych: rysunku, malarstwa, rzeźby, podstaw projektowania i podstaw fotografii i filmu.

W poniedziałkowe popołudnie (25.05) wystawa została uroczyście otwarta w obecności licznych gości, przedstawicieli władz samorządowych Starostwa Bocheńskiego, Nowego Wiśnicza i Bochni oraz instytucji kultury.

Wystawa planowana jest do 3 czerwca. Galeria zdjęć>>>




Z radością informujemy, że nasi uczniowie, Karolina BORGIASZ i Karol LIS otrzymali stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2014/15.

W imieniu pani Minister stypendia zostały wręczone 20 maja w Warszawie przez panią Monikę Smoleń, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. GRATULUJEMY!




Literacki konkurs wiedzy o powieści Imię róży Umberto Eco, 20.05.2015

Manuskrypt, to oczywiste pod takim hasłem 20 maja odbył się literacki konkurs wiedzy o powieści Imię róży Umberto Eco. Wzięło w nim udział 28 uczniów. Licealiści musieli wczuć się w rolę detektywa i, podobnie jak średniowieczny Wilhelm z Baskerville oraz jego przyjaciel Adso z Melku, odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań, spróbować wyjaśnić niezwykłe okoliczności śmierci zakonników. Druga część konkursu dotyczyła znajomości fabuły filmu Imię róży, w którym główne role zagrali: Sean Connery i Christian Slater. Zwycięzcą konkursu została Patrycja Pietrzyk z klasy Ib, drugie miejsce zajęła Małgorzata Macheta z klasy Ia a trzecie Elżbieta Ćwik z klasy Ib. Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału w literackiej rywalizacji.

Mamy nadzieję, że spotkanie z powieścią kryminalną zachęci Was, drodzy pasjonaci czytania, do sięgnięcia po inne teksty, być może i Umberto Eco. Monteskiusz powiedział, że Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera, dlatego poszukujcie takich niezwykłych przyjaciół.

Konkurs przygotowały: Aneta Kubas-Ćwierz i Katarzyna Sitko.



Nasi uczniowie pomogli przygotować scenografię na 8. Festiwal Piosenki
Integracja malowana dźwiękiem

W ramach integracji naszej młodzieży ze środowiskiem osób niepełnosprawnych oraz propagowaniem wśród uczniów aktywnego uczestnictwa w kulturze, Liceum Plastyczne nawiązało współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni oraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kropla Dobroci”. W ramach tej współpracy uczennice z Samorządu Szkolnego: Sylwia Kalemba, Dominika Szarek, Klaudia Skwarczek, Diana Sajak, Katarzyna Chorobik, Katarzyna Sułkowska, Urszula Gogola i Anna Zdebska wykonały elementy scenografii na 8. Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”, który odbył się w dniach 19-21 maja 2015 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni.




Plener rysunkowo-malarski klas drugich, Sandomierz 2015

Plener rysunkowo – malarski to niewątpliwie wydarzenie szczególne w 4- letnim cyklu nauki w Liceum Plastycznym. Drugoklasiści skrupulatnie przygotowywali się do tego tygodniowego wydarzenia. Tym razem to malowniczy Sandomierz gościł swoimi urokami, architekturą i klimatem wiśnicki Plastyk. Uczniowie z zapałem i ochotą pracowali, korzystając z każdej chwili, by na swoich szkicach i obrazach, zachować cząstkę tego urokliwego miasta.

Pięć dni szybko minęło, pracy było dużo. Teraz czekamy na wrześniowe otwarcie wystawy, która podsumuje ten wyjazd i na nowo przeniesie nas wspomnieniami w zakole Wisły.
Galeria zdjęć>>>

Termin pleneru: 11-15 maja 2015
Klasy II a, II b: 31 uczniów
Wychowawczynie klas: Edyta Ziółkowska, Małgorzata Mróz
Nauczyciele rysunku i malarstwa: Robert Dudek, Sławomir Nitendel




WARSZTATY DLA GIMNAZJALISTÓW, 4-5.05.2015

Nową propozycją dla gimnazjalistów były przeprowadzone w dniach 4 i 5 maja warsztaty w zakresie rysunku, malarstwa i rzeźby. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z zagadnieniami i formułą egzaminu wstępnego do Wiśnickiego Plastyka. Pod korektą nauczycieli realizowali ćwiczenia obejmujące zagadnienia kompozycji, modelunku światłocieniowego, przestrzeni i koloru w oparciu o martwą naturę. Na rzeźbie zapoznali się z materiałami rzeźbiarskimi takimi jak glina i gips i wykonali realizację techniką modelowania i odlewu.

W trakcie dnia gimnazjaliści brali udział w dwugodzinnych ćwiczeniach z każdej dziedziny. Taki system pozwolił im w ciągu dwu ni pracować z trzema nauczycielami malarstwa i rysunku i dwoma nauczycielami rzeźby.

Możliwość noclegu i wyżywienia w internacie ułatwiła udział w warsztatach młodzieży z dalszych regionów województwa małopolskiego.




Warsztaty ceramiczne w Wiśnickim Plastyku

Od kilkunastu lat w Liceum Plastycznym prowadzone są zajęcia z ceramiki artystycznej dla dzieci i młodzieży w różnym przedziale wiekowym oraz w ramach artteterapii dla dzieci z ośrodków szkolno-wychowawczych. Daje to możliwość zapoznania z różnymi metodami lepienia oraz właściwościami mas plastycznych. Zajęcia zawsze poprzedza zwiedzanie pracowni ceramicznych oraz szkolnego archiwum prac. Uczestnicy warsztatów mają również możliwość obserwacji uczniów liceum w trakcie wykonywania różnych realizacji ceramicznych. Prace ceramiczne wykonane przez uczestników warsztatów, po wypaleniu, zazwyczaj są przekazywane uczestnikom i eksponowane w ich macierzystych szkołach.

Zajęcia prowadzi nauczyciel ceramiki z długoletnim stażem pracy p. Henryk Kopańczyk.

Nauczyciele zainteresowani taką formą zajęć, proszeni są o wcześniejsze ustalenie terminu.




Witaj, majowa jutrzenko, 30.04.2015

„Cóż to za święto takie radosne, że miasto całe drży i faluje?” – takimi słowami rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy Ib krótko przedstawili historię Rzeczypospolitej w XVIII wieku. Podkreślili, że to samowola magnatów i nieudolne rządy dynastii saskiej doprowadziły do chaosu w państwie, a zbytnia swoboda szlachecka „pomogła” uzależnić się od wpływów obcych mocarstw. Dyplomaci rosyjscy i pruscy, wykorzystując obowiązujące prawo zrywania sejmów – liberum veto, hamowali wszelkie próby naprawy ustroju Rzeczypospolitej. W wyniku tak niekorzystnych działań, w roku 1772 nastąpił pierwszy rozbiór Polski.

Kolejny recytator zauważył, że mimo katastrofy rozbioru, naród polski nie poddał się. Nastąpił rozwój szkolnictwa, w 1773 roku utworzono Komisję Edukacji Narodowej. Także w publicystyce poruszano kwestię przyczyn utraty części ziem, nawoływano do walki o wolność i głoszono hasła patriotyzmu. Istotną rolę odegrały obrady sejmu zw. Sejmem Czteroletnim. Działalność wielkich polityków: Stanisława Małachowskiego, Kazimierza Sapiehy, Ignacego Potockiego oraz publicystyka Stanisława Staszica i Hugona Kołłątaja przyczyniły się do wzrostu poczucia świadomości narodowej. Wiosną 1791 roku miały miejsce najważniejsze postanowienia sejmu. Posłowie, wykorzystując nieobecność dużej liczby członków opozycji, którzy wyjechali do domów na Wielkanoc, uchwalili ustawę rządową, zmieniającą ustrój Rzeczypospolitej.

KONSTYTUCJA 3 MAJA- była pierwszą w Europie a drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, sformułowaną na piśmie ustawą zasadniczą. Regulowała podstawowe prawa i obowiązki mieszkańców kraju oraz zasady organizacji władzy państwowej. Konstytucja była też dowodem na to, że Polska weszła na drogę postępu i reform a Polacy znaleźli siły, aby walczyć o wolność i niezależność ojczyzny. Monologi przeplatane były utworami muzycznymi: „Witaj, majowa jutrzenko” i „Rota”, które zaśpiewały uczennice z klasy Ia. Zabrzmiał także polonez Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”.

Na zakończenie patriotycznego spotkania głos zabrała pani Dyrektor, która podziękowała nauczycielom: panu Jackowi Nowakowi i pani Anecie Kubas-Ćwierz oraz uczniom za przygotowanie programu słowno – muzycznego, który okazał się piękną lekcją historii.




WYSTAWA PRAC UCZNIÓW WIŚNICKIEGO PLASTYKA Studium przedmiotu w Krakowie,
27.04. - 29.05. 2015

Osoby odwiedzające w maju Krowoderską Bibliotekę Publiczną w Krakowie mogą oglądać wystawę kilkunastu prac malarskich autorstwa naszych uczniów. Są to głównie martwe natury, ale także inne tematy realizowane w różnych technikach (olej, akryl, wydzieranka). Galeria zdjęć>>>




Szkolny Dzień Kariery w Brzesku, 29.04.2015

Szkolny Dzień Kariery organizowany przez Publiczne Gimnazjum nr 2 w Brzesku był kolejną okazją do spotkań z młodymi ludźmi, którzy przygotowują się do podjęcia decyzji o wyborze zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej. Dominika Bogdan i Joanna Jagiełka opowiadały jak wygląda nauka i czas spędzony w wiśnickim Plastyku. Kilku gimnazjalistów z tamtej szkoły zapewniło, że wkrótce się spotkamy na egzaminach wstępnych w naszym liceum. Trzymamy kciuki i czekamy na Was!




SZKOLNY TURNIEJ MITOLOGICZNY, 28.04.2015

„Mitologia wiecznie żywa” to hasło szkolnego turnieju mitologicznego, który odbył się 28 kwietnia w pracowni języka polskiego. Jego celem było rozwijanie zainteresowań młodzieży kulturą starożytną, wskazywanie na żywą obecność mitologii greckiej i rzymskiej we współczesnym życiu, kształtowanie postawy szacunku dla dorobku cywilizacyjnego starożytnej Grecji i Rzymu.

W zmaganiach wzięły udział 4 trzyosobowe drużyny z klas drugich i trzecich. Ich zadaniem było udzielenie odpowiedzi na serie pytań konkursowych w formie ustnej i pisemnej, rozwiązanie krzyżówki mitologicznej oraz rozpoznanie reprodukcji dzieł sztuki z motywem mitologicznym, przedstawionych na slajdach.

W turnieju zwyciężyła klasa III b reprezentowana przez Sylwię Kalembę, Klaudię Skwarczek i Joannę Kozek. II miejsce zajęła drużyna z klasy II a (Dominika Bogdan, Aleksandra Skowrońska, Jakub Mizera). III miejsce ex aequo zajęły drużyny z klas II b (Wiktoria Kubińska, Anna Czarnota, Ewa Paciora) i III a (Jagna Rumin, Dominika Malec, Jagoda Szpila).

Zwycięski zespół otrzymał nagrody książkowe (mitologie różnych kultur), a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.

Organizatorami turnieju były Katarzyna Kruczek-Kozioł i Barbara Trylińska. Wyboru reprodukcji dokonała Ewelina Bochnak-Wojtanowicz.




Warsztaty tkaniny artystycznej w gimnazjach powiatu bocheńskiego

Nauczyciele tkaniny artystycznej w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu Ewa Dominiak, Urszula Liszka i Włodzimierz Dominiak od 5. marca 2015 roku prowadzą warsztaty dla gimnazjalistów. Odwiedzili już szkoły w Gawłowie, Mikluszowicach, Lipnicy Murowanej, Bogucicach, Nieszkowicach Wielkich i Małych, Proszówkach i Nowym Wiśniczu.

Podczas warsztatów omawiają sposoby malowania na tkaninie i wykonują zdobienia na koszulkach. Z przygotowanych wcześniej szablonów, i w dowolnie wybranej kolorystyce, koszulki są ciekawą propozycją indywidualnych rozwiązań na tkaninie użytkowej.

Dopełnieniem form plastycznych jest prezentacja szkoły i pokaz gotowych produktów wykonanych przez naszych uczniów. W tej części warsztatów pomaga nam często pani pedagog szkolny Małgorzata Mróz.

Oprócz warsztatów wyjazdowych prowadzimy zajęcia w naszej szkole na dziale tkaniny, gdzie poszerzamy ofertę o inne ciekawe działania np. papier czerpany, malowanie na wodzie.

Zapraszamy wszystkich chętnych do Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Galeria zdjęć>>>

E. i W. Dominiakowie




Pożegnanie absolwentów Wiśnickiego Plastyka, 24.04.2015

W piątek, 24 kwietnia 2015, w świetlicy internatu odbyło się pożegnanie uczniów klas IV. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Elżbieta Kucybała, która w swojej przemowie podkreśliła wyjątkowość i bogactwo doświadczeń, które absolwenci wnieśli do życia szkoły. Następnie wraz z wychowawcami wręczyła uczniom dyplomy z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce, wysokie osiągnięcia artystyczne z rysunku i malarstwa lub specjalizacji oraz za sukcesy sportowe.

Słowa pożegnania skierowała też do czwartoklasistów przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Sylwia Kalemba, dziękując szczególnie za zaangażowanie w życie szkoły byłemu przewodniczącemu Samorządu, Karolowi Lisowi oraz uczniom, którzy przez cztery lata godnie reprezentowali szkołę w poczcie sztandarowym. Dyplomanci obdarowani zostali kompletami długopisów dla przysłowiowego "złamania pióra" na maturze.

W części oficjalnej nie zabrakło również podsumowania ze strony maturzystów. Tomasz Sadko w imieniu absolwentów podziękował dyrekcji i nauczycielom za mile spędzony czas nauki w szkole, rodzinną atmosferę, za którą będą tęsknić oraz za trud włożony w przygotowanie ich do matury i egzaminu dyplomowego. Na zakończenie powiedział, że jest to dla nich moment szczególny, bo kiedy w nowym roku szkolnym zabrzmi pierwszy dzwonek, ich już tutaj nie będzie.

Po chwilach pełnych emocji i wzruszeń nadszedł czas na odrobinę relaksu i zadumy. W krótkim programie Pomiędzy Niebem a Piekłem, czyli cztery lata w Wiśnickim Plastyku, przygotowanym przez uczniów klas I. pod kierunkiem wychowawców, Ewy Doniec i Anety Kubas-Ćwierz, przywołane zostały najważniejsze wydarzenia z życia ucznia naszej szkoły. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści wręczyli 28 absolwentom samodzielnie wykonane medale ceramiczne oraz pędzle z indywidualną dekoracją dla każdego z nich.

Podsumowaniem uroczystości było wspólne pamiątkowe zdjęcie tegorocznych maturzystów i nauczycieli przed budynkiem szkoły.

Naszym absolwentom gratulujemy ukończenia szkoły, życzymy powodzenia na maturze i zrealizowania marzeń. Galeria zdjęć>>>




KONFERENCJA KONSERWATORSKA W służbie zabytkom - teoria, dydaktyka oraz praktyka w konserwacji w Jeżowie

17 kwietnia 2015 odbyła się konferencja, zorganizowana przez Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie. Jednym z prelegentów był nasz uczeń Karol Lis, prezentujący pracę dyplomową pt. Święta Anna Samotrzeć według Leonarda da Vinci w obramieniu architektonicznym wykonaną w pracowni renowacji elementów architektury pod kierunkiem mgr sztuki Marka Biedki i Andrzeja Kłębka.

Na konferencji wystąpili dr Janusz Sarkowicz (ASP Kraków), dr hab. Janusz Smaza (prof. ASP Warszawa), prezentujący szerokie działania konserwatorskie ujmując ich problematykę w ramach kształcenia nowej generacji konserwatorów sztuki.

Dalej prezentowali swoje imponujące działania młodzi konserwatorzy u początku kariery zawodowej: mgr Marta Kalata, mgr Agnieszka Marecka (ASP Kraków), następnie studenci Policealnego Zawodowego Studium Plastycznego dwóch specjalizacji: Konserwacja mebla oraz Konserwacja detalu architektonicznego z Tarnowa: Daria Halska, Justyna Samborska, Ewa Radlińska, Sylwia Zdeb i uczniowie Liceów Plastycznych Barbara Wabnik (LP Kalisz) oraz Karol Lis (LP Nowy Wiśnicz).

W przypadku prezentacji studentów i uczniów mieliśmy do czynienia z wyróżniającymi się działaniami o wysokim poziomie profesjonalności zdradzających to, co jest najistotniejsze u młodych adeptów sztuki konserwatorskiej – pasje, zamiłowanie.

Nasz Karol rozczulił profesorów podsumowując prezentację swojej pracy dyplomowej pragnieniem wykształcenia się w zawodzie Konserwatora Sztuki. Czego mu bardzo życzyli i my również.

REPORTAŻ FILMOWY Z KONFERENCJI | GALERIA ZDJĘĆ




Z wizytą w gimnazjach

Promocja Liceum Plastycznego przybiera różnorodne formy. Jedną z nich są wyjazdy uczniów do macierzystych szkół gimnazjalnych. Plakaty, ulotki, prezentacja multimedialna oraz baner są bardzo pomocne podczas działań promocyjnych, jednak najważniejsza jest opowieść o szkole ich dawnych kolegów, a obecnie uczniów wiśnickiego Plastyka. Do tej pory odbyły się spotkania w Kobylu, Łukowicy, Starym Sączu oraz Myślenicach. We wszystkich szkołach przyjmowano nas z wielką życzliwością.




DYPLOM 2015, 14-21.04.2015 >>>


Forum Samorządów Uczniowskich Cyberprzemoc - to niemoc, 14.04.2005

Delegacja Samorządu Uczniowskiego, w skład której weszły uczennice: Sylwia Kalemba, Dominika Szarek, Jagna Rumin, Klaudia Skwarczek, Katarzyna Sułkowska wraz z opiekunem Katarzyną Kruczek-Kozioł, wzięła udział w Forum Samorządów Uczniowskich w II Liceum Ogólnokształcącym im. Orła Białego w Bochni. W tym przedsięwzięciu uczestniczyło sześć szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Bocheńskiego.

Tegoroczny temat spotkania brzmiał: CYBERPRZEMOC - TO NIEMOC. Po wysłuchaniu prelekcji:

  • Aspekty psychologiczne uzależnienia od komputera i Internetu (OIK, psycholog Jagna Kazienko),
  • Cyberprzemoc z perspektywy psychologicznej (PPP, psycholog Paulina Trzaska),
  • Cyberprzemoc - zagrożenia w sieci. Profilaktyka i reagowanie (Zespół ds. Nieletnich, Komenda Powiatowa Policji w Bochni, asp. Wojciech Więcek),
  • Nadmierne korzystanie z komputera i Internetu przez dzieci i młodzież - cyberprzestępczość (Zespół ds. Nieletnich, Komenda Powiatowa Policji w Bochni, asp. szt. Leszek Machaj),
uczniowie wzięli udział w krótkich warsztatach. Ich zadanie polegało na wykonaniu plakatu przedstawiającego skutki działania Internetu na współczesną młodzież i zaprezentowaniu swojej pracy wszystkim zebranym.

Po krótkiej przerwie wszystkie grupy wzięły udział w gorącej debacie prowadzonej przez asp. szt. Leszka Machaja. Uczniowie i zaproszeni goście rozmawiali o zagrożeniach wynikających z korzystania z sieci i sposobach ich unikania. Na zakończenie młodzież uzyskała informacje, gdzie należy szukać pomocy w razie cyberprzemocy.




WYSTAWA PRAC UCZNIÓW W CHRZANOWIE, 8.04.2015

W Klubie Literackim „Pod Muzami” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie została otwarta wystawa Przegląd klas trzecich – rysunek, malarstwo, rzeźba uczniów Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Stanowi ona historię wewnątrzszkolnego etapu X Makroregionalnego Przeglądu Prac z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby, którego celem było wyłonienie trzech reprezentantów szkoły, uczniów najlepszych w dziedzinie rysunku, malarstwa i rzeźby. Udział w przeglądzie wzięli wszyscy uczniowie klas trzecich. Wyłoniona w przeglądzie grupa 9 uczniów dodatkowo realizowała ćwiczenia rysunkowe, malarskie i rzeźbiarskie w trakcie tzw. ćwiczeń klauzurowych czyli w czasie 8 godzin lekcyjnych. Ekspozycja zawiera prace przygotowane zgodnie z wymaganiami Przeglądu - malarskie martwe natury, rysunki studyjne postaci, rzeźbiarskie studia głowy oraz szkicowniki.

Na wystawie zaprezentowane zostały prace uczniów: Dominiki Szarek, Dawida Siedlarza, Marcina Tokarczyka, Katarzyny Chorobik, Gabrieli Orzechowskiej, Klaudii Skwarczek, Anny Zdebskiej, Jagny Rumin i Urszuli Gogoli. Ekspozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem środowiska chrzanowskiego. Na wernisażu obecne były media, m.in. telewizja regionalna.

Koordynatorem tego wydarzenia artystycznego był nauczyciel rysunku i malarstwa, Robert Dudek. Wystawę można zwiedzać do 8 maja. Zapraszamy!




Mamy finalistów Konkursu Plastycznego i Fotograficznego Witkacy i ja

W dniu 24 marca 2015 r. nastąpiło rozstrzygnięcie VII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i Fotograficznego Witkacy i ja. Na konkurs wpłynęło ogółem 390 prac z 54 szkół, placówek kulturalnych i oświatowych z całej Polski, w tym 213 prac plastycznych i 177 fotografie.

Komisja Konkursowa, w kategorii licea plastyczne - prace plastyczne, postanowiła przyznać III nagrodę naszej uczennicy Dominice Bogdan za zestaw prac Gniewna dama karo, Gniewna dama pik, Gniewna dama trefl. W tej kategorii wyróżniny został Karol Lis za pracę Portrety psychologiczne. Opiekunkami uczniów byli: Robert Dudek i Barbara Trylińska.




DOMINIK WYRÓŻNIONY W KONKURSIE RZEŹBIARSKIM
ZORGANIZOWANYM PRZEZ WARSZAWSKIE ZOO

Warszawski Ogród Zoologiczny zaprosił młodzież do udziału w Konkursie Rzeźbiarskim Dotknij mojego świata – dzieci dzieciom o zwierzętach. Ideą pomysłu była integracja widzących z niewidomymi i słabo widzącymi poprzez świat zwierząt. Przedmiotem konkursu była realizacja projektu rzeźby przedstawiającej zwierzę żyjące w warszawskim ZOO wykonana z gipsu.

Za zrealizowany projekt Pingwin Dominik Matys, uczeń klasy pierwszej, uzyskał wyróżnienie. Pingwin został zrealizowany w ramach zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez Aleksandrę Biedkę i Mirosława Rekiecia, gdyż Dominik w klasie pierwszej nie ma zajęć z rzeźby. Jego realizację będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej, której otwarcie nastąpi 6 czerwca w dniu wręczenia nagród laureatom. Gratulujemy!




Spotkanie z Lechem Dyblikiem, 25.03.2015

W środę, 25 marca, w świetlicy internatu Liceum Plastycznego, odbyło się spotkanie z Lechem Dyblikiem. To znakomity polski aktor filmowy i telewizyjny, pieśniarz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jest aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Zagrał w kilku ważnych produkcjach filmowych, takich jak: „Ogniem i mieczem”, „Pieniądze to nie wszystko”, „Pod Mocnym Aniołem”. Artysty nie zabrakło także w wielu serialach, m.in. „Świat według Kiepskich”, „Ranczo”, „Czas honoru”, „Ojciec Mateusz”, czy „Komisarz Alex”.

Pan Dyblik przyjechał, aby zaprezentować program „Kuszenie śmierci”. To historia człowieka, który był wielokrotnie wystawiany na pokusy świata. Starał się walczyć z nałogiem już w liceum. Niestety studia, praca w teatrze a potem na palnie filmowym nie ustrzegły go przed negatywnym wpływem alkoholu. Ale udało mu się wygrać walkę z nałogiem. Dzisiaj śpiewa i gra na gitarze rosyjskie piosenki. Koncertuje w szkołach, domach kultury i zakładach karnych. Opowiada też o ogromnym znaczeniu rodziny, która pomogła mu przetrwać najtrudniejsze chwile. Jak sam podkreślał, wymagało to z jego strony ogromnej pokory i szacunku dla drugiej osoby. Aktor od 20 lat nie pije alkoholu. Spotyka się z młodzieżą, aby uświadomić im, że nawet pierwszy kontakt z alkoholem może nieść ze sobą ryzyko uzależnienia. Ma jednak nadzieję, że jego opowieści pomogą ludziom wkraczającym w dorosłość w wyborze właściwej drogi.

Spotkanie z artystą zorganizowane zostało w ramach programu profilaktycznego, z inicjatywy dyrektora liceum pani Elżbiety Kucybały oraz pedagoga szkolnego pani Małgorzaty Mróz.




DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY, 24.03.2015

W Dniu Otwartym Szkoły dla gości udostępnione zostały pracownie szkolne, uczniowie zaprezentowali różnorodność działań plastycznych w dziedzinie malarstwa i rysunku, rzeźby, fotografii, tkaniny, ceramiki i renowacji. Chętni mogli sprawdzić swe umiejętności pod opieką nauczycieli-plastyków. W recepcji dostępne były materiały promocyjne (informacje o szkole, zasadach rekrutacji, planowanych wystawach, uroczystościach).

W szkolnej galerii goście mogliobejrzeć wystawę projektów scenografii absolwenta szkoły Damiana Styrny a w plenerze obserwować wypał ceramiki raku w piecu polowym.

O godzinie 11.00 na sali gimnastycznej, w obecności gimnazjalistów, ich opiekunów, przedstawicieli władz samorządowych, instytucji kultury i społeczności Wiśnickiego Plastyka, otwarta została wystawa pokonkursowa Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla uczniów gimnazjów Świat wokół mnie organizowanego przez Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Konkurs ten jest kontynuacją imprezy, która przez 11 edycji adresowana była do uczniów gimnazjów województwa małopolskiego.

Patronat nad obecnym konkursem objęła minister MEN Joanna Kluzik-Rostkowska i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Na konkurs nadesłano 578 prac w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki i fotografii z 64 szkół i placówek. Jury konkursu w składzie:

  • dr hab. Jan Tutaj, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (przewodniczący)
  • dr Małgorzata Wielek-Mandrela, Wydział Sztuki, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz
  • nauczyciele Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu: mgr Robert Dudek, mgr Sławomir Nitendel, mgr Przemysław Sławiński
wyłoniło laureatów. Przyznano nagrodę Rektora ASP w Krakowie, Grand Prix, nagrody i wyróżnienia w każdej z czterech kategorii oraz nagrodę Kuratora Konkursu. Łącznie nagrodzono 33 uczniów. Laureatom wręczono nagrody książkowe oraz dyplomy.

Nagrody ufundowali: ASP w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Urząd Marszałkowski w Krakowie, Starosta Powiatu Bocheńskiego, Burmistrz Miasta Bochni, Burmistrz Nowego Wiśnicza, firma Contimax, Bank Spółdzielczy Rzemiosła Oddział w Nowym Wiśniczu oraz Henryk Kopańczyk-Kurator Konkursu. Nagrodą Szkoły dla laureatów konkursu, którzy wykażą chęć nauki w Wiśnickim Plastyku będzie zwolnienie z całości lub części egzaminu wstępnego.

Pamiątką konkursu jest również katalog prezentujący nagrodzone pracę oraz zawierający listę uczestników.

Finałem wernisażu był przygotowany przez dział tkaniny artystycznej pokaz ubioru Marzenia ubrane w kolor.Pokaz obejmował kilka kolekcji zaprojektowanych i wykonanych przez uczennice. Prowadząca pokaz Ewa Dominiak podkreślała unikatowość każdej realizacji.

Za rok zapraszamy gimnazjalistów do udziału w kolejnej edycji konkursu oraz odwiedzenia naszej szkoły w Dniu Otwartym. Galeria zdjęć>>>




GIEŁDA ZAWODOZNAWCZA W BOCHNI, 19-20.03.2015

Kolejnym dużym przedsięwzięciem promującym Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu był udział w giełdzie zawodoznawczej w I. Liceum Oglnokształcącym w Bochni. Uczniowie wraz z opiekunami stworzyli ekspozycję prac, która była namiastką naszej szkoły. W powstałym studio fotograficznym gimnazjalistom robiono profesjonalne zdjęcia. Mogli oni również zaobserwować, jak pracuje się na nowoczesnych tabletach wykorzystywanych na przedmiocie - podstawy projektowania.

Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem udzielali wszelkich informacji dotyczących nauki w Liceum Plastycznym. Nawet zaćmienie słońca było dobrym powodem, by wyjść na zewnątrz i pokazać potencjalnym kandydatom to niezwykłe zjawisko przez klisze fotograficzną, a przy okazji zachęcić do kontynuowania nauki w Wiśnickim Plastyku. Galeria zdjęć>>>




Z wizytą w Rupniowie, 19.03.2015

Tradycją staje się wiosenny wyjazd do Rupniowa dyrektora od spraw artystycznych, Barbary Szoty-Rekieć i pedagoga Wiśnickiego Plastyka, Małgorzaty Mróz. Panie brały udział w pracach jury IX Konkursu o Wyspiańskim.

Młodzi artyści w przeciągu godziny mieli za zadanie zaprojektować w wersji malarskiej secesyjną zdobinę wazonu. Przywieźli również do oceny prace na temat Krajobraz zimowy zza okna inspirowany Wyspiańskim.

Po wnikliwych obradach wyłoniono zwycięzców, a także przyznano dwie specjalne nagrody książkowe Dyrektora Liceum Plastycznego. Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się z uczestnikami konkursu w murach Wiśnickiego Plastyka, którzy zechcą u nas rozwijać oraz doskonalić pasję do malowania, tworzenia i sztuki.




Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w 10. reocznicę śmierci Jana Pawła II

Poezja to wielka Pani, której trzeba się całkowicie poświęcić (Jan Paweł II)

W ramach obchodów Roku Jana Pawła II, 16 marca 2015 roku, w Liceum Plastycznym im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezja Jana Pawła II. Miał on na celu uczczenie 10-tej rocznicy śmierci Papieża Polaka, propagowanie jego twórczości literackiej oraz inspirowanie młodzieży do przeżywania głębi poetyckiego słowa.

W rywalizacji wzięli udział uczniowie pięciu szkół ponadgimnazjalnych z powiatu bocheńskiego (I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół nr 3, Liceum Plastyczne), którzy przygotowali i zaprezentowali dwa wybrane przez siebie utwory poetyckie.

W składzie niezależnej komisji, powołanej przez organizatorów konkursu, zasiadły: Iwona Łukasik (polonista z ZS w Nowym Wiśniczu), Joanna Grandys (absolwentka studiów wokalno-aktorskich, wokalistka Opery Krakowskiej, instruktor zajęć wokalno-aktorskich w MDK w Bochni), Barbara Szołdrowska (kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Bochni). Po wysłuchaniu recytatorów jury postanowiło przyznać:

  • I miejsce: Tomaszowi Sadko z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu (Melancholia, Dzieci)
  • II miejsce: Aleksandrze Przybyłko z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni (Emilii, Matce mojej, Pamięci towarzysza pracy)
  • III miejsce ex aequo: Dagmarze Deptuch z Zespołu Szkół nr 3 w Bochni (Matka, Ktoś się długo pochylał nade mną) oraz Ewelinie Kubicy z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu (Do sosny polskiej, Matka).

Ponadto Komisja postanowiła wyróżnić Annę Paruch z II Liceum Ogólnokształcącego w Bochni (To przyjaciel, Co mi mówisz).

Wszyscy uczestnicy oceniani byli według następujących kryteriów: dobór repertuaru do możliwości wykonawczych, interpretacja utworu i ogólny wyraz artystyczny.

Nagrody laureatom wręczyła Dyrektor Liceum Plastycznego, Elżbieta Kucybała. Nagrody dla laureatów ufundowali: Wydawnictwo Znak oraz Liceum Plastyczne. Konkurs przygotowały: Katarzyna Kruczek-Kozioł i Barbara Trylińska. Galeria zdjęć>>>




X MAKROREGIONALNY PRZEGLĄD PRAC Z RYSUNKU, MALARSTWA I RZEŹBY,
13-14.03.2015

W dniach 13 i 14 marca 2015 roku w Zespole Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu, odbył się X Makroregionalny Przegląd Prac z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby (makroregionu południowo-wschodniego). Uczestniczyło w nim 30 uczniów z klas III, z 10 szkół plastycznych m. in. z Nowego Sącza, Krosna, Krakowa, Nowego Wiśnicza, Zakopanego.

Naszą szkołę reprezentowali: Dominika Szarek, która prezentowała przywiezione rysunki oraz rzeźbę i realizowała studium głowy, Dawid Siedlarz – również prezentował rysunki i malarstwo oraz malował na miejscu martwą naturę i Marcin Tokarczyk, który przedstawiał zgromadzone rysunki i malarstwo, a na miejscu tworzył studium rysunkowe postaci. Ocenie podlegały prace przywiezione, jak i wykonane w trakcie przeglądu.

Jury, w skład którego weszli profesorowie najważniejszych uczelni artystycznych w Polsce oraz pan Wojciech Myjak - wizytator CEA w Warszawie, bacznie przyglądało się rywalizacji uczniów. Reprezentanci naszego Plastyka indywidualnie zajęli następujące miejsca: Dawid - 9, Marcin - 13, a Dominika - 18. Natomiast zespołowo zdobyli miejsce 5. Gratulujemy uczniom sukcesów. Słowa uznania należą się też nauczycielom: panu Robertowi Dudkowi, panu Przemysławowi Sławińskiemu oraz panu Mirosławowi Rekieciowi, którzy inspirowali i wspierali uczniów w przygotowaniu się do tego wydarzenia.




Współpraca międzynarodowa szkół artystycznych z Polski, Finlandii i Słowacji

W lutym 2015 r. w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu gościli Finowie: Isto Kokkonen i Pekka Korhonen, koordynatorzy ze szkół: Raahe Upper secondary school i Lybecker Institute of crafts and designe z Raahe. Przez 3 dni pisano projekt w ramach Erasmus+ Akcja 2. W pracach ze strony polskiej uczestniczyli: dyrektor Elżbieta Kucybała, oraz nauczyciele: Ewa Dominiak, Katarzyna Sitko, Katarzyna Chorąży i Michał Nieć.

Do projektu pod nazwą Animacja i TK jako nowa jakość wspomagania wiedzy o dziedzictwie kulturowym Finlandii, Polski i Słowacji została zaproszona Szkoła Filmowa z Koszyc. Wniosek projektu w terminie do 31 marca składa do Narodowej Agencji koordynator projektu, którym jest Raahe Upper secondary school, A potem czekamy z niecierpliwością do czerwca na wyniki konkursu.




Stażystka z Finlandii w Wiśnickim Plastyku

Dyrektor Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu podpisała z fińskimi szkołami artystycznymi umowę współpracy w ramach projektu Artecult, na mocy której do Nowego Wiśnicza przyjeżdżają stażyści z Finlandii.

Wilma Tyni uczennica klasy II o specjalności fotografia Yyväskylä College w Pëtäjävesi (środkowa Finlandia) jest drugą Finką, która realizuje 10 tygodniowy staż, od 26 stycznia do 10 kwietnia 2015 r. Plan praktyki obejmuje zajęcia ze specjalizacji: fotografia artystyczna i tkanina artystyczna oraz z rzeźby, rysunku i malarstwa i podstaw projektowania.

23 marca 2015 r. przyjeżdża do Nowego Wiśnicza opiekunka praktyk, pani Anne Haimakainen w celu przeprowadzenia ewaluacji nabytych przez Wilmę umiejętności.

W Dniu Otwartym Szkoły w pracowni fotografii (studio) będzie można zobaczyć wystawę prac Wilmy Tyni, będącą podsumowaniem realizacji jej projektu fotograficznego.



Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci

Ś.P. mgr inż. Jana PODOŁOWSKIEGO

W latach 1972-1988 był nauczycielem
biologii i chemii oraz wychowawcą
w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych
im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu.
Pełnił również obowiązki wicedyrektora szkoły
(1982-1984).

Społeczność szkolna Liceum Plastycznego
im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu




JUSTYNA nagrodzona w Małopolskim Konkursie Fotograficznym
Leśne Inspiracje 2014

Szósta edycja konkursu fotograficznego współorganizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie, Małopolskiego Kuratora Oświaty i 16 nadleśnictw trwała od marca do listopada 2014 roku. Zdjęcia nadsyłano w 4 kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. Tematem ubiegłorocznego fotografowania małopolskich lasów była Gospodarka leśna. Temat okazał się bardzo trudny. Nadleśnictwa nominowały do ścisłego finału regionalnego 33 zdjęcia.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła nasza uczennica, Justyna Plata, za zdjęcie Siódma zero trzy. Gratulujemy!

Finał konkursu, wręczenie nagród laureatom i otwarcie wystawy fotografii leśnej odbędzie się w piątek, 20 marca 2015 roku o godz. 11.00 w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Rajskiej 1 w Krakowie.



Giełda Edukacyjna w Niegowici, 27.01.2015

W odpowiedzi na zaproszenie Gimnazjum z Niegowici, trójka uczennic wraz z opiekunami, Wojciechem Hyżym i Małgorzatą Mróz, uczestniczyła w giełdzie zawodowej. Prace uczniów - sizal na kanwie, fresk, rysunki, obrazy i rzeźby - skutecznie przyciągały wzrok gimnazjalistów. Dodatkową atrakcją była możliwość obserwowania pracy naszej uczennicy na tablecie graficznym oraz okazja do zrobienia zdjęć w studio fotograficznym. Informacje na temat naszego Liceum Plastycznego zamieszczone były w prezentacjioraz uzupełniane podczas indywidualnych rozmów.

Cieszymy się z dużego zainteresowania gimnazjalistów naszą ofertą.



WYSTAWA PRAC NAUCZYCIELI WIŚNICKIEGO PLASTYKA
w Wojewodzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie
Wypożyczalnia Główna, 15.01 - 4.02.2015
więcej>>>



STUDNIÓWKA 2015

W sobotę, 24 stycznia, w eleganckiej Restauracji Panorama w Starym Wiśniczu, bawili się maturzyści z Wiśnickiego Plastyka. Bal studniówkowy rozpoczął się tradycyjnym polonezem, który wymagał wielu prób i wysiłku ze strony uczniów, lecz ciężka praca przerodziła się w wspaniały i widowiskowy taniec.

W części artystycznej czwartoklasiści postanowili przyznać nagrodę Złotego Gumiaka. Ręcznie wykonane statuetki wręczone zostały nauczycielom w kategoriach odzwierciedlających ich osobowości. Po części oficjalnej przyszedł czas na wykwintną kolację i szaloną zabawę do białego rana. Galeria zdjęć>>>



Dni otwarte na ASP w Krakowie

23 – 24 stycznia Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie otworzył swoje pracownie dla gości. Zainteresowani kształceniem w sztuce konserwatorskiej mogli zajrzeć do każdej pracowni i porozmawiać z wykładowcami i studentami. Jedenastoosobowa grupa uczniów z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu skorzystała z tej możliwości by na miejscu dopytać się o szczegóły egzaminów wstępnych oraz warunki kształcenia. Bardzo przyjemnym punktem wyprawy było spotkanie absolwentów naszej szkoły, którzy kontynuują edukację na poziomie akademickim. Galeria zdjęć>>>



Szkolne spotkanie wigilijne 2014

18 grudnia o godzinie 18.00 zasiedliśmy do uroczystej wieczerzy wigilijnej, która odbyła się w auli internatu. Na spotkanie przybyli nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Miłą niespodziankę przygotowali absolwenci naszego liceum, zwłaszcza Grzegorz Kapcia, który wraz z przyjaciółmi Tadeuszem Apryasem i Jackiem Borowieckim (na co dzień współpracujący z Markiem Piekarczykiem), zaśpiewali przepiękne pastorałki. To oryginalne "zaśpiewanie" tekstów Ernesta Brylla wprowadziło zgromadzonych w świąteczny nastrój. Nie zabrakło także części artystycznej w wykonaniu uczniów z klas IV. Mogliśmy zobaczyć fragment z życia Ebenezera Scroogea, bohatera "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa.

Wspólne spożycie wieczerzy, łamanie się opłatkiem, składanie życzeń i śpiew kolęd nastroiły nas ogromną radością i spokojem, na przekór otaczającemu nas krajobrazowi, na zewnątrz wiatr i plucha…. Galeria zdjęć>>>



ŁUKASZ wygrał konkurs Książka na medal
organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie Filia w Bochni

Finał konkursu na recenzję dowolnie wybranej książki odbył się 17 grudnia 2014 roku. Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z powiatu bocheńskiego.

Pierwsze miejsce za recenzję Książki na medal zdobył ŁUKASZ JAROSZ z klasy drugiej. Pozostali uczestnicy z naszej szkoły to: Joanna Jagiełka, Wiktoria Kubińska, Wiktoria Wojnarowska, Karolina Hyży, Anna Zdebska, Sylwia Kalemba. Gratulujemy uczniom udziału w rywalizacji literackiej oraz cieszymy się, że potrafią twórczo spędzać czas z literaturą. Recenzja Łukasza>>>



OGÓLNOPOLSKI KONKURS CERAMIONY rozstrzygnięty! - 12.12.2014

Ogólnopolski Konkurs "Ceramiony", organizowany od 15 lat przez Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, cieszy się dużym powodzeniem - mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, koordynator konkursu. - Konkurs ten inspiruje i pobudza do twórczych działań w dziedzinie ceramiki zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Daje szansę wszystkim jego uczestnikom na pokazanie swoich prac i konfrontację ich umiejętności.

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 186 prac, wykonanych w różnych technikach ceramicznych. Są między innymi prace z masy szamotowej, gliny czerwonej, szkliwione i wypalone na biskwit. W konkursie wzięły udział 42 placówki - szkoły, ośrodki kultury, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe i osoby prywatne z całej Polski.

Miło nam poinformować, że III. nagrodę w kategorii młodzież otrzymała Karolina HYŻY, a wyróżniona została Katarzyna CHOROBIK. Opiekunami artystycznymi dziewcząt są Agnieszka Karecka i Andrzej Kłębek. Gratulujemy!



Wystawa autorska Karoliny BORGIASZ

Karolina Borgiasz, uczennica klasy 4a, 5 grudnia 2014 roku otworzyła swoją wystawę zatytułowaną "POSTAĆ". Swoje prace wykonała w kilku technikach rysunkowych: węglem, ołówkiem, sangwiną, farbą wodną oraz akrylem Prezentowane prace są efektem działań lekcyjnych, pracy na kółku oraz udziału w ogólnopolski plenerze. Był nim XXII Ogólnopolski Plener Rysunkowo-Malarski im. Krystyny Drążkiewicz "Rychwał 2014".Udział w tym wydarzeniu dał Karolinie możliwość kontaktu z uczniami z innych szkół plastycznych oraz wykładowcami wyższych uczelni artystycznych.Doświadczyła tam wielu cennych wrażeń artystycznych, poznając prawdziwy smak twórczej rywalizacji. Istotnymdoświadczeniem była praca z profesjonalnym modelem w ramach rysunku aktu.

Równie ważnym wydarzeniem był dla niej udział w Makroregionalnym Przeglądzie z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby uczniów klas trzecich. Jej praceuzyskały wysoką punktację Komisji Przeglądu.

Jej aktywność twórcza dotyczy nie tylko przestrzeni rysunku i malarstwa ale także ceramiki i animacji, o czym świadczą nagrody w katowickich "Multimediach w sztuce".

Karolina jest osobą bardzo sympatyczną i zawsze uśmiechniętą. Swoim optymizmem zaraża wszystkich. Jej postawa zasługuje na uznanie. Życzymy jej wytrwałości i spełnienia marzeń, nie tylko artystycznych…



WYRÓŻNIENIE DLA NATALII
w międzynarodowym konkursie We are writers in English, listopad 2014

Uczennica klasy 1b, Natalia Świerk została wyróżniona w konkursie We are writers in English, organizowanym przez wydawnictwo Egis oraz ELT Scholastic UK. Natalia uczęszcza na zajęcia języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, prowadzone przez Katarzynę Sitko.

Natalia napisała opowiadanie w języku angielskim na temat: You are alone on a beach. You look up and see a tiger in the sea. It is swimming towards you. What happens next?. Praca została doceniona na etapie szkolnym konkursu oraz nagrodzona przez ELT Scholastic UK na etapie międzynarodowym. Opowiadanie Natalii zostało opublikowane w antologii We are writers in English pośród innych wyróżnionych prac nadesłanych z całej Europy.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.



SUKCES NASZEJ UCZENNICY
na Warsztatach artystycznych MULTIMEDIA W SZTUCE, Katowice 2014!

W dniach 12-14 listopada 2014 r. już po raz ósmy odbywały się w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach warsztaty artystyczne MULTIMEDIA W SZTUCE pt. Dekalog – autorska interpretacja wybranego przykazania w dowolnej technice. Atrakcyjnym punktem programu było zwiedzanie oraz warsztaty animacji filmowej w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Po obejrzeniu i omówieniu wszystkich etiud, zrealizowanych w ramach Warsztatów artystycznych MULTIMEDIA W SZTUCE 2014 Komisja konkursowa przyznała trzy wyróżnienia. Cieszy nas ogromnie, że pierwsze wyróżnienie otrzymała nasza uczennica, Karolina BORGIASZ, za animację Dzień święty święcić. Jest to film lalkowy w technice animacji poklatkowej.

Wśród uczestników warsztatów przeprowadzono plebiscyt na najlepszy film. Zwyciężyła etiuda przygotowana przez Karolinę. Potwierdziło to walory filmu, a tym samym rewelacyjną zgodność wyboru Jurorów i uczestników warsztatów.

Karolinie i jej nauczycielowi-opiekunowi, Michałowi Nieciowi serdecznie gratulujemy!
Migawki z warsztatów>>>
Etiuda KAROLINY>>>



XVIII Szkolny Konkurs Praca Wakacyjna 2014 rozstrzygnięty!

W konkursie wzięło udział 34 uczniów, którzy zaprezentowali 65 prac. Poziom był bardzo wyrównany i komisja miała trudności w ich klasyfikowaniu, zwłaszcza w kategorii: MALARSTWO. Po bardzo burzliwych dyskusjach nie przyznano I. nagrody lecz drugą i trzecią oraz trzy wyróżnienia. W kategorii GRAFIKA zestaw prac również był ciekawy, głównie dzięki oryginalnemu zestawowi linorytów Dominiki Bogdan. RYSUNEK natomiast wykonywany był w różnych technikach, ale zwyciężyła praca wykonana pędzlem. Artyści poszukiwali różnych form, eksperymentowali, co nie uszło uwadze komisji. W dniu 5 listopada 2014 roku jury w składzie: art. plastyk Przemysław Sławiński, art. plastyk Sławomir Nitendel i art. plastyk Robert Dudek przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

    NAGRODA GŁÓWNA, fundowana przez Stowarzyszenie Sztuka i Edukacja,
    za najlepszy zestaw prac:
  • DOMINIKA BOGDAN (KL. II A)
    MALARSTWO:
  • II. NAGRODA: DIANA SAJAK (KL. III B)
  • III. NAGRODA: KATARZYNA SUŁKOWSKA (KL.III B)
  • I. WYRÓŻNIENIE: MARZENA MARTYKA (KL.III B)
  • II. WYRÓŻNIENIE: TOMASZ SADKO (KL.IV B)
  • III. WYRÓŻNIENIE: ANETA RAMS (KL.IIV A)
    RYSUNEK:
  • I. NAGRODA: PAULINA BŁACHUT (KL. IV B)
  • II. NAGRODA: URSZULA GOGOLA (KL. III A)
  • III. NAGRODA: ALEKSANDRA SKUBIS (KL. II B)
  • WYRÓŻNIENIE: NATALIA KLIMALA (KL. IV B)
    GRAFIKA:
  • I. NAGRODA: DOMINIKA BOGDAN (KL. II A)
  • I. WYRÓŻNIENIE: KAROLINA HYŻY (KL. III A)
  • II. WYRÓŻNIENIE: JUSTYNA LATOŃ (KL. IV B)
  • III. WYRÓŻNIENIE: ANNA CZARNOTA (KL. II B)
    NAJLEPSZY ZESTAW PRAC:
  • I. NAGRODA: DOMINIKA BOGDAN (KL. II A)
  • II. NAGRODA: KLAUIA SKWARCZEK (KL. III B)
  • IIi. NAGRODA: DIANA SAJAK (KL. III B)
    POSZUKIWANIA I EKSPERYMENTY:
  • I. NAGRODA: ANNA ZDEBSKA (KL. III A)
  • WYRÓŻNIENIE: NINA BARBACKA (KL.III B)

Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, które wręczyła pani dyrektor Elżbieta Kucybała i komisarz konkursu art. plastyk Rober Dudek.

Gratulujemy!



OTRZĘSINY 2014

Piratem być to fajna sprawa,
Pirat - to najlepsza zabawa!

Ostatniego dnia października odbyły się otrzęsiny klas pierwszych, których tematem przewodnim byli PIRACI. Uczniowie musieli udowodnić, że są legalnymi mieszkańcami Wyspy Piratów. Przyszli korsarze zostali podzieleni na zespoły i przydzielono im do wykonania następujące czynności: naprawa statku (umiejętność wbijania gwoździ w deskę), przeciąganie liny (jak przechytrzyć wroga), wydanie groźnego okrzyku AGHRR! (sprawdzenie akustyki auli). Jak wiadomo, każdy pirat po zakończonej służbie udaje się do tawerny. I tam czekała kolejna konkurencja, a mianowicie taniec do wylosowanej piosenki. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami tanecznymi, ale również (modelingiem) zaprezentować swój strój piracki. Na zakończenie zabawy, rozbójnicy morscy złożyli słowa przysięgi, a kapitan Jack Sparrow uroczyście pasował każdego na pirata. Galeria zdjęć>>>



Pamiętamy o tych, którzy odeszli, 30.10.2014

Popatrz, jak prędko mija czas,
Życie twe też przeminie wraz.
Życie, to jedno, które Bóg ci dał.
Wszystko przeminie tak jak sen.
Troski, kłopoty skończą się,
Powiedz, szczęśliwy będziesz ty?

Marek Pisarski

Przed uroczystościami Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem udali się na wiśnicki cmentarz. Jak co roku uporządkowali groby zmarłych profesorów i pracowników Liceum Plastycznego. Następnie zapalili znicze, odmówili modlitwę i oddali się refleksjom na temat ludzkiego życia.



Wycieczka do Warszawy

W dniach 20-21 października 2014 roku 23-osobowa grupa uczniów z kas od 2 do 4 wraz z opiekunami: Barbarą Szota-Rekieć oraz Aleksandrą i Markiem Biedka uczestniczyła w wyjeździe do Warszawy.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Uczniowie mieli okazję poznawać historię rozbudowy rezydencji królewskiej oraz rozwijających się wokół niej założeń ogrodowych. Spacerując po odrestaurowanych alejach, można było zaobserwować swobodne przejście z geometrycznych barokowych rabat w romantyczne założenia parku krajobrazowego.

Następnie zwiedzaliśmy wnętrze pałacowe, podziwiając bujne formy barokowych sztukaterii oraz niezwykły kunszt malarstwa, odczytywaliśmy alegoryczny program ideowy dekoracji.

Na zakończenie naszej wizyty w Wilanowie mieliśmy możliwość spotkania z Panem Wojciechem Bagińskim, który oprowadził nas po pałacowym ogrodzie oraz Pawilonie Rzeźb, opowiadając o problemach konserwacji rzeźbiarskich dekoracji pałacu i ogrodu.

Kolejnym punktem programu były odwiedziny letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, tzn. Pałacu Na Wyspie. Spacer po Parku Łazienkowskim o zmierzchu dał nam możliwość oglądania iluminacji zabytkowych obiektów.

Zmęczeni wczesną pobudką i dniem pełnym wrażeń udaliśmy się na nocleg.

Drugi dzień pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od wizyty na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych. W tym miejscu należą się serdeczne podziękowania Prodziekanowi, dr Krzysztofowi Chmielewskiemu, za miłe przyjęcie i możliwość poznania z bliska oferty dydaktycznej Wydziału. Mamy nadzieję, że dla naszych uczniów było to ważne przeżycie motywujące do pracy i rozbudzające marzenia o przyszłości.

Popołudnie spędziliśmy spacerując po Starym Mieście (wpisanym na światowa listę skarbów kultury UNESCO, jako przykład bezprecedensowej i jedynej na świecie planowej i ukończonej rekonstrukcji historycznej zabudowy miejskiej, która uległa prawie kompletnemu zniszczeniu w czasie działań wojennych), Nowym Mieście, Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie. Był to szczególny spacer, podczas którego nie tylko oglądaliśmy kościoły, pałace, kamienice i pomniki, ale również odnajdywaliśmy wojenną historię stolicy, wypisaną na każdym murze tablicami upamiętniającymi poległych oraz śladami kul na elewacjach.

Finałem była wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie czekała na nas świeżo otwarta, nowa aranżacja wystawy Faras, która jest jedyną w Europie i wyjątkową w skali światowej ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej.

Na zakończenie każdy we własnym tempie obejrzał kolekcję sztuki polskiej XIX i XX wieku, a najbardziej wytrwali wysłuchali lekcji historii sztuki na żywo.

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Biblioteki Muzeum Narodowego w Warszawie publikacje Muzeum trafią do naszego szkolnego księgozbioru.

Czas wycieczki dostarczył nam moc wrażeń i emocji, a opuszczając Warszawę mieliśmy uczucie niedosytu i pragnienie kontynuowania wyprawy. Galeria zdjęć>>>



Wystawa Fantazja tkaczy z wiśnickiego Plastyka w Krakowie, październik 2014

W Krowoderskiej Bibliotece Publicznej w Krakowie miała miejsce kolejna wystawa prezentująca dorobek pracowni tkaniny artystycznej. Ściany biblioteki zapełniły prace zarówno "świeżo" powstałe, jak i archiwalne, ukazując bogactwo i różnorodność technik tkackich oraz wyobraźnię i kreatywność uczniów.



Święto Edukacji Narodowej w wiśnickim Plastyku, 14.10,2014

Z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej uczniowie klas pierwszych przygotowali akademię. W krótkich scenkach rodzajowych przedstawili, jak wyglądają relacje między nauczycielem a uczniami. Na początku zobaczyliśmy lekcję, którą próbował przeprowadzić Prepsor z preuczniami. Następnie wysłuchaliśmy przemowy pedagoga w starożytnym Egipcie. Jednak najwięcej śmiechu wywołała lekcja w szkole przyszłości, w której uczniowie są zawsze przygotowani a nauczycielka zabiegana i "nie mająca głowy" do wygłoszenia wykładu. Poszczególne części programu artystycznego komentowane były piosenkami np. "Spróbuj sam przez te lata przejść" Czerwonych Gitar, "Najtrudniejszy pierwszy krok" Anny Jantar oraz utworem rapowym "Nauczycielu byłeś mi naprawdę bliski" w wykonaniu Iwony.

Bardzo ważnym wydarzeniem w tym dniu było również ślubowanie klas pierwszych. 29 uczniów zostało uroczyście przyjętych do naszej wspólnoty. Zobowiązali się godnie reprezentować szkołę oraz aktywnie uczestniczyć w jej życiu, rozwijając swoje umiejętności.

Po zakończeniu programu artystycznego głos zabrała pani dyrektor Elżbieta Kucybała, która wręczyła nauczycielom nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Uhonorowani zostali następujący nauczyciele: Włodzimierz Dominiak, Robert Dudek, Sławomir Nitendel i Mirosław Rekieć.

Ostatnim elementem święta była inauguracja wystawy - Olsztyn 2014. Jest ona efektem pleneru rysunkowo-malarskiego, który odbywał się w dniach 12-17 maja 2014 roku w Olsztynie, we współpracy z Państwowym Liceum Plastycznym im. Ericha Mendelsohna pod kierunkiem pani dyrektor Barbary Szoty-Rekieć i artysty malarza Sławomira Nitendela. W wyjeździe uczestniczyło 10 uczniów: Karolina Borgiasz, Marta Chmiel, Karolina Dziwota, Justyna Latoń, Natalia Klimala, Paulina Błachut, Karol Lis, Tomasz Sadko, Korneliusz Laska, Artur Fular. Program obejmował następujące działania: obserwację i odtwarzanie architektury, zabytków i przyrody regionu, wykorzystując różne techniki rysunku i malarstwa oraz poznawanie kultury południowej części Warmii. Uczniowie wykonywali także prace studyjne potwierdzając swoje umiejętności w posługiwaniu się min. ołówkiem, sangwiną, sepią, temperą czy węglem. Bardzo ważnym elementem było ujawnienie w nich swoich emocji i przeżyć.

Kolekcje prac można zobaczyć w nowej galerii, którą otworzyła pani dyrektor Elżbieta Kucybała. Pierwszymi zwiedzającymi byli nauczyciele, uczniowie oraz rodzice.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy.
Galeria zdjęć z akademii>>>
Galeria zdjęć z wernisażu>>>



Konkurs fotograficzny Wakacje z książką

Rok 2014 został ogłoszony Rokiem Czytelnika. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała konkurs fotograficzny "Wakacje z książką". Celem konkursu było przede wszystkim promowanie czytelnictwa, propagowanie spędzania wolnego czasu z książką oraz zachęcanie do aktywności twórczej. Konkurs został rozstrzygnięty w październiku. Pierwsze miejsce zdobyła Małgorzata Macheta - uczennica z klasy 1a, zaś drugie przypadło Gabrieli Orzechowskiej z klasy 3b. Trzeciego miejsca nie przyznano.



Szkolny Konkurs Ortograficzny

We wrześniu odbyła się druga edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii Wiśnickiego Plastyka. Do udziału zaproszono przedstawicieli z wszystkich klas.

Spośród 11 uczestników organizatorki Konkursu: panie Barbara Trylińska i Katarzyna Kruczek-Kozioł wyłoniły trójkę najlepszych znawców tajników polskiej ortografii. Mistrzem (a właściwie Mistrzynią) Ortografii Wiśnickiego Plastyka została (po raz drugi) Anna CZARNOTA - uczennica klasy 2b. Kolejne miejsca zajęły: Justyna Sandecka z klasy 3b i Sabina Sznajder z klasy 1b.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi w popularyzowaniu zasad poprawnej polszczyzny oraz "czujności" ortograficznej i odpowiedzialności za napisane słowa.



Gratulacje dla Natalii

W dniach 19-26 września w Zamościu odbył się 8. Ogólnopolski Plener Malarski Zamość - Perłą Renesansu, w którym uczestniczyło 32 uczniów z 17 szkół plastycznych z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowali Natalia Klimala i Tomasz Sadko. Finałem pleneru była komisyjna ocena prac oraz wystawa poplenerowa. Prace naszej uczennicy Natalii zyskały Nagrodę Dyrektora Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Gratulujemy!



Czas na plenery

We wrześniu ZSP w Kole, przy współpracy z wykładowcami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, zorganizował XXII Ogólnopolski Plener Rysunkowo-Malarski im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów najstarszych klas liceów plastycznych "Rychwał 2014". Naszą szkołę reprezentowała Karolina Borgiasz.



Nowoczesny piec do wypalania ceramiki w wiśnickim Plastyku

W listopadzie 2013 r. w Liceum Plastycznym im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu napisano wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie zadania pt: Zakup nowoczesnego wyposażenia do pracowni plastycznych w ramach programu Infrastruktura szkolnictwa artystycznego. Na realizację zadania szkoła pozyskała 45 000 zł. W lipcu 2014 r. zakupiono nowoczesny piec do wypalania ceramiki, konieczny do funkcjonowania pracowni specjalistycznych. Realizacja projektu jest kolejnym etapem doposażania pracowni plastycznych w wiśnickim Plastyku.



W rocznicę wybuchu II. wojny światowej

Wrzesień to miesiąc cudownego babiego lata, dojrzewających kasztanów i spotkań z przyjaciółmi ze szkolnej ławy po wakacyjnej rozłące...

Ale był inny wrzesień - wrzesień 1939 roku.

Halo! Halo! Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia! Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granice polską, łamiąc pakt o nieagresji.

W ten sposób rozpoczęła się wojna, która w krótkim czasie ogarnęła cały świat. W całej Polsce trwały zacięte walki. W wielu miejscach walczący wsławili się wyjątkową odwagą i determinacją. Westerplatte, poczta gdańska, Wizna - te i inne miejsca powinny nam się kojarzyć z aktem największego poświęcenia dla obrony kraju.

Kiedy wszyscy Polacy myśleli, że najgorsze już nastąpiło, kiedy mordowana i gnębiona ludność cywilna szukała ucieczki przed nazistami na wschodzie, 17 września nadszedł kolejny cios - Armia Czerwona na rozkaz Stalina przekroczyła granice naszego kraju. Naród polski znalazł się w kleszczach wrogich mocarstw.

Tak dokonał się czwarty rozbiór Polski. Armia Radziecka nie przyniosła ani wolności, ani szczęścia, ani chleba. Przyniosła za to dramat tysięcy Polaków w Katyniu, Miednoje, dramat pomordowanych i zesłanych na Sybir. Ale o dziwo te tragiczne wydarzenia wyzwoliły w nas jakąś siłę do walki, do przetrwania. Nie przetrwania jednostki, ale narodu.

Pamiętajmy o tych tragicznych wydarzeniach, o bohaterach, bez odwagi których nie byłoby dziś wolnej Polski. Pamiętajmy o polskim wrześniu.

Jak myśl sprzed lat,
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś
Pamięć o tych, których nie ma.

Żegnał ich wieczorny mrok,
Gdy ruszali w bój,
Gdy cichła pieśń.
Szli, by walczyć o twój dom
Wśród zielonych pól -
O nowy dzień.


Janusz Kondratowicz, Biały krzyż - fragment



Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literacki
Z inspiracji kulturą żydowską, Częstochowa 2014

Po raz piąty Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie zorganizował ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literacki Z inspiracji kulturą żydowską. W tej edycji tematem był cytat Amosa Oz Chciałbym zostać książką. Do wystawy otwartej w ostatni weekend czerwca, podczas XXIV Festiwalu Kultury Żydowskiej, a prezentowanej w siedzibie Jewish Community Centre w Krakowie, zakwalifikowały się prace naszych uczennic: Sylwii Kalemby, Klaudii Skwarczek i Anny Zdebskiej. Prace konkursowe, będące grafiką komputerową, powstały pod opieką nauczyciela podstaw projektowania Piotra Dudy.



BIP MKiDN CEA Strona główna Aktualności Szkoła Działania artystyczne Kontakt