JUBILEUSZ 70-LECIA SZKOŁY

Impresja filmowa 70-lecie Wiśnickiego Plastyka >>>

Uroczystości jubileuszu 70-lecia wiśnickiego „Plastyka”, objęte honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyły się 2 czerwca 2017 roku.

Uroczystą galę poprzedziła msza święta oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem jednego z założycieli szkoły Stanisława Fischera. W tym samym czasie delegacje złożyły kwiaty na grobach zmarłych nauczycieli spoczywających na wiśnickim i bocheńskich cmentarzach.

Część oficjalna zgromadziłaponad dwustu absolwentów, emerytowanych i obecnych nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły oraz wielu znakomitych gości.

Na początku prowadzący spotkanie przypomnieli najważniejsze wydążenia z historii szkoły a dyrektor Elżbieta Kucybała powitała wszystkich przybyłych. W czasie gali, której oprawę muzyczną zapewniła orkiestra zespołu szkół muzycznych w Bochni, wręczone zostały liczne odznaczenia i nagrody.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z okazji jubileuszu szkoły przyznał medal ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ nauczycielom: wicedyrektor ds. artystycznych Barbarze Szocie-Rekieć, Mirosławowi Rekieciowi, Wojciechowi Hyżemu, Robertowi Dudkowi, Włodzimierzowi Dominiakowi i Henrykowi Kopańczykowi. Odznaczenia, w imieniu Ministra wręczyła pani Lidia Skrzyniarz, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pani Skrzyniarz wręczyła również Nagrodę Ministra KiDN, którą otrzymała Ewa Dominiak oraz odczytała list gratulacyjny od Ministra KiDN skierowany na ręcedyrektora Jana Święcha.

Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej również przyznał nagrody. Pani Jolanta Chliszcz, wizytator CEA wręczyła Nagrodę I stopnia dyrektor Elżbiecie Kucybale i Ewie Doniec, a Nagrodę II stopnia Barbarze Trylińskiej i Anecie Heliasz-Borowieckiej.

Nagrodę oraz list gratulacyjny, z rak dyrektor Elżbiety Kucybały otrzymali również pracownicy szkoły: pani Aleksandra Nowak i pan Marcin Kierepka.

W swoich wystąpieniach zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji kultury podkreślali jak istotna rolę w rozwój kulturalnym regionu ogrywał na przestrzeni lat wiśnicki Plastyk oraz doceniali rolę kolejnych pokoleń uczniów i nauczycieli, którzy stworzyli jego fenomen.

W ramach podziękowania za lata pracy spędzone w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu emerytowanym dyrektorom Janowi Święchowi i Marii Ślusarz oraz nauczycielom Barbarze Święch, Zofii Krawczyk, Zofii Tabaszewskiej, Maryli Pieniek, Eugeniuszowi Molskiemu, Mieczysławowi Tworzydle i Henrykowi Wnękowi wręczone zostały kwiaty i jubileuszowe pamiątki.

W drugiej część gali obecni uczniowie dedykowali gościom program wokalno-taneczny w ramach którego na sali zabrzmiały znane przeboje (Dwudziestolatki, Pokolenie, Radość najpiękniejszych lat, Dni, których jeszcze nie znamy oraz, z tekstem dostosowanym do realiów szkoły Jak nie my to kto). Dynamiczna etiuda taneczna była opowieścią o zajęciach plastycznych i specjalizacjach. Finałem zaś piosenka w wykonaniu Pauliny Bisztygi, która jako uczennica wystąpiła także w programie artystycznym z okazji 50-lecia szkoły.

Galeria 1 >>>

A potem nastąpił czas powitań i uścisków po latach, wspólnych zdjęć, spotkań z nauczycielami, wspomnień i opowieści o sobie. Wędrowano po szkolnych korytarzach i pracowniach, oglądano prezentowane w nich prace, zwiedzano galerię Stara Kotłownia. Po południu nastąpiło oficjalne otwarcie ekspozycji na Zamku Lubomirskich 70 lat Wiśnickiego Plastyka – ostatnia dekada, którą będzie można oglądać do 22 października. No a wieczorem w restauracji Panorama miał miejsce bal absolwentów oraz liczne bardziej kameralne spotkania.

W słoneczną sobotę absolwenci powrócili w mury szkoły, również ci, którym obowiązki nie pozwoliły uczestniczyć w piątkowych uroczystościach, by dalej zwiedzać, wspominać i snuć plany na przyszłość.

Galeria 2 >>>

Drugiego czerwca dyrektor Elżbieta Kucybała odebrała przyznane Wiśnickiemu Plastykowi wyróżnienie Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego. Więcej >>>

BIP MKiDN CEA Strona główna Aktualności Szkoła Działania artystyczne Kontakt