Specjalizacja: TKANINA ARTYSTYCZNA

Grupy na dziele tkackim są niewielkie. Wszystkie realizacje są projektowane przez uczniów i wykonywane w czasie zajęć w cyklu czteroletnim (w kolejnych klasach: 5, 6,7,8 godzin lekcyjnych) Samodzielne wykonywanie układów kompozycyjno-kolorystycznych, opartych na różnorodnych motywach dekoracyjnych, pozwala wzbogacać wyobraźnię i przygotować naszych absolwentów do pracy na wielu stanowiskach projektowych.

Do projektowania uczniowie wykorzystują także profesjonalne programy graficzne. Metody i środki do realizacji poszczególnych zadań plastycznych są odpowiednio dobierane do umiejętności i doświadczeń uczniów. Szeroka wiedza na temat tkaniny, oraz własne poszukiwania nowych rozwiązań technicznych, odzwierciedlone są w projektach oraz pracach, szczególnie dyplomowych. Dzięki dużej inwencji, swobodzie i fantazji uczniowie tworzą niepowtarzalne kompozycje z rożnych surowców np. skóry, wełny, sizalu itp. Efekty wspólnych działań, to duża ilość prac plastycznych, pokazywanych na corocznej wystawie oraz bogate archiwum.

W czasie trwania nauki uczniowie poznają wszystkie techniki tkackie od najprostszych; kilim, gobelin poprzez sumak, dywan strzyżony, tkaniny nicielnicowe na żakardach ręcznych kończąc. Równolegle z technikami tkackimi, uczniowie poznają różnorodne metody zdobnicze i podstawy projektowania ubioru.

 

Nauczyciele prowadzący:
mgr Ewa Dominiak, mgr Włodzimierz Dominiak

Nauczyciel zawodu:
mgr Urszula Liszka

BIP MKiDN CEA Strona główna Aktualności Szkoła Działania artystyczne Kontakt