INTERFERENCJE - wernisaż jednej pracy
Nowy Wiśnicz, sierpień-wrzesień 2016


Jest to już szósta z rzędu erupcja twórcza środowiska artystów związanych z Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu. Wystawa wpisuje się w tym roku w obchody 400-lecia Nowego Wiśnicza. Wydarzenie to pozwala na ponowne spotkanie artystów i dokonanie przeglądu najnowszych prac.

Wystawa w swym założeniu jest ambitnym, uniwersalnym i otwartym projektem. Uczestniczą w niej artyści nie tylko z Polski, ale również z Francji, Austrii i USA. Wystawa, poza Muzeum Ziemi Wiśnickiej, prezentowana będzie jaszcze w wielu innych miejscach w Polsce.

Genezą tego nowego projektu, jest promocja sztuki współczesnej, prezentacja ciekawych zjawisk, odkrywanie osobowości w świecie plastyki, również budowanie pomostów pomiędzy dziełem sztuki a odbiorcą. Towarzyszy temu niezmienne przekonanie o dużym potencjale twórczym tego środowiska, jak również chęć jego promocji.

Uskrzydleni dobrym przyjęciem poprzedniego projektu "ARTAREA - wernisaż jednej pracy", podjęliśmy trud zorganizowania tej nowej wystawy. Pracę nad jej przygotowaniem można by porównać do przecinania geody agatu. Na początku zawsze towarzyszy przekonanie i wiara, że w środku jest agat. Później, gdy już przetniemy geodę i uzyskamy potwierdzenie, odczuwamy satysfakcję oraz przemożną chęć pokazania innym tego co odkryliśmy w jej wnętrzu - harmonijnie nakładające się na siebie warstwy kamienia.

Podobne wrażenie możemy odnieść śledząc zjawisko interferencji, zjawisko nakładania się fal, czy też innych elementów, które z jednej strony prowadzą ze sobą ożywiony dialog, wspierają się, z drugiej pozostających w konflikcie. Jednoczesna egzystencja – pulsacja wielu obiektów sztuki to efekt charakterystyczny dla tej ekspozycji. Jest to efekt pożądany, tworzący dodatkową wartość tej wystawy.

W tej szczególnej sytuacji pojawiają się różne konteksty twórcze, bez których odbiór, poszczególnych dzieł sztuki byłyby uboższy. Wystawa będzie pokazywana w siedmiu odmiennych przestrzeniach wystawowych, co sprawi, iż za każdym razem pojawiać się będą nowe relacje, pobudzone innym, trudnym do przewidzenia sąsiedztwem prac.

Wystawa "INTERFERENCJE - wernisaż jednej pracy" wyróżnia się bogactwem prezentowanych technik plastycznych, różnorodnością podejmowanych tematów, odmiennością artystycznej narracji. Jest ona obszarem rozmowy. Rozmowy o naszej wrażliwości, o sposobie przeżywania świata i czasu w którym żyjemy.

Robert Dudek

BIP MKiDN CEA Strona główna Aktualności Szkoła Działania artystyczne Kontakt