WYDARZENIA

AUKCJA PRAC UCZNIÓW, 25.06.2017 Galeria zdjęć >>>



ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO, 23.06.2017 Galeria zdjęć >>>



Tkanina artystyczna w murach Muzeum Bocheńskiego,
luty-czerwiec 2017

Niedziela była ostatnim dniem, w którym można było oglądać w Muzeum St. Fischera w Bochni wystawę Wątek i osnowa. Wielowątkowość wiśnickiego tkactwa artystycznego 1947-2017. Od lutego do czerwca, w galerii Strych Muzealny prezentowane były realizacje uczniów specjalizacji tkanina artystyczna powstałe na przestrzeni 70 lat istnienia Wiśnickiego Plastyka.

Tkaniny, dzięki swej różnorodności doskonale prezentowały się w klimatycznym wnętrzu. Wyboru prac, dokonali nauczyciele tkaniny artystycznej Ewa Dominiak i Włodzimierz Dominiak.




WYRÓŻNIENIE Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego
PRZYZNANE WIŚNICKIEMU PLASTYKOWI, 2.06.2017
Więcej >>>



UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZU 70-LECIA WIŚNICKIEGO PLASTYKA, 2-3.06.2017 Więcej >>>



I znowu zakwitły kasztany... - Pożegnanie absolwentów, 28.06.2017

Kolejny rocznik absolwentów opuścił mury Wiśnickiego Plastyka. Społeczność szkolna zebrała się na uroczystości pożegnania maturzystów 28 kwietnia. Po krótkim wprowadzeniu muzycznym, głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Kucybała. Podsumowała cztery lata edukacji w Liceum Plastycznym a następnie wręczyła nagrody wyróżniającym się uczniom. Pogratulowała bardzo dobrych wyników w nauce, celujących ocen na obronach prac dyplomowych i życzyła sukcesów na egzaminie maturalnym.

Przedstawiciele maturzystów podziękowali Dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za wyrozumiałość, cierpliwość i życzliwość. Były również podziękowania Rady Rodziców oraz życzenia od Samorządu Uczniowskiego.

Jak co roku miłą niespodziankę dla maturzystów przygotowali uczniowie klas I., którą były ceramiczne plakietki w kształcie palety malarskiej. Po części oficjalnej uczniowie z klasy pierwszej i drugiej przedstawili program artystyczny pt. 4 lata z życia w Plastyku przygotowany pod opieką Katarzyny Kruczek-Kozioł. Galeria zdjęć >>>



Uroczysty apel z okazji majowych świąt, 24.04.2017

Dnia 24 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel, związany z majowymi świętami: Świętem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 226. Rocznicą Uchwalenia Konstytucji. Część artystyczna, została przygotowana przez uczniów klasy I., pod opieką Pani Anety Jeliczko. W spotkaniu uczestniczyła cała społeczność szkoły.

Uroczystość niewątpliwe przysłużyła się kształtowaniu wśród młodych ludzi poczucia przynależności narodowej, jako ważnego elementu ich tożsamości. Pielęgnowanie patriotyzmu wśród młodych obywateli jest bez wątpienia potrzebne, gdyż… „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.



Wystawa Moja Szkoła 1987-2017 w Katowicach, 7.04.-4.05.2017

W Pałacu Młodzieżyw Katowicach, 07 kwietnia 2017 r., miał miejsce uroczysty wernisaż wystawy "Moja Szkoła 1987-2017". Wystawa ta wpisuje się w obchody 70-lecia Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Jest ona prezentacją prac malarskich i rysunkowych powstałych w latach 1987- 2017, w pracowni prowadzonej przez Roberta Dudka.

W otwarciu wystawy uczestniczyło wiele osób: studenci, młodzież, rodzice, absolwenci Liceum Plastycznego, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, zaproszeni artyści pedagodzy. Wydarzenie uświetnił występ zespołu instrumentalnego. Ekspozycję przygotowała Pani Anna Krasnodębska - Okręglicka.

Wystawę będzie można zwiedzać do 4 maja. Zapraszamy!



Międzyszkolny Konkurs Recytatorski z Języka Angielskiego, 30.03.2017

W II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytacji Dzieł Williama Shakespeare'a w języku angielskim. Konkurs poprzedzony był ciekawą prezentacją o życiu i twórczości Williama Shakespeare'a. Recytacja przeprowadzona była w dwóch niezależnych kategoriach, dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Do rywalizacji w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło 8 uczniów z 4 szkół powiatu bocheńskiego: Zespołu Szkół nr 3, II Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, Zespołu Szkół nr 1 w Bochni oraz Liceum Plastycznego w Nowych Wiśniczu.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Dagmara Malinowska, uczennica klasy III B zajęła II miejsce. Gratulujemy!



Wiosenne warsztaty w przedszkolu, 21.03.2017

Uczennice klasy drugiej, Anna Król i Zuzanna Wozowicz wraz z opiekunem, Katarzyną Kruczek-Kozioł w dniu 21 marca zorganizowały i przeprowadziły warsztaty plastyczne dla grupy 4-latków w Miejskim Przedszkolu nr 5 w Bochni. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego przygotowania masy solnej, następnie każdy z przedszkolaków wykonał kilka prac np.: medal z napisem „Dziecko na medal”, kwiatki z masy solnej i bibuły oraz wyklejane kolorowymi kuleczkami obrazki.

Nasze uczennice pomagały dzieciom w ich pracy. Maluchy w ramach podziękowania za wspólne zajęcia zaśpiewały licealistkom piosenkę „Moja Planeta”. Uczennice przygotowały też dla przedszkolaków małą niespodziankę. Przebrały się za postacie z bajek, między innymi smoka wawelskiego i owieczkę i rozdawały słodkości. Dobrej zabawie nie było końca.








DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY, 21.03.2017

W Dniu Otwartym Szkoły odwołane były zajęcia ogólnokształcące, ale goście, oprowadzani przez naszych ucznióww pracowniach artystycznych mogli „podglądnąć” codzienne życie, czyli „co się robi” na zajęciachz malarstwa i rysunku, rzeźby, fotografii, tkaniny, ceramiki i renowacji, podstaw projektowania (Galeria zdjęć >>>).

W szkolnej galerii goście mogli obejrzeć wystawę poplenerową Architektura secesyjna we Lwowie. Obejmuje ona prace grupy naszych uczennic oraz uczennic z ZSP w Zakopanem, powstałe w trakcie majowego wyjazdu do Lwowa.

O 11.00 godzinie na sali gimnastycznej w obecności gimnazjalistów, ich opiekunów, przedstawicieli władz samorządowych i instytucji kultury otwarta została wystawa pokonkursowa III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla uczniów gimnazjów Świat wokół mnie organizowanego przez naszą szkołę (Galeria zdjęć >>>). Konkurs objęty był patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Jury konkursu w składzie: dr hab. Grzegorz Wnęk, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (przewodniczący) oraz nauczyciele Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu: mgr sztuki Robert Dudek, mgr sztuki Sławomir Nitendel, mgr sztuki Przemysław Sławiński, mgr Michał Nieć, po obejrzeniu 462 prac, nadesłanych z 53 szkół i placówek, wyłoniło laureatów. Jury przyznało nagrody: Rektora ASP w Krakowie, Grand Prix, nagrody i wyróżnienia w kategorii malarstwo, rysunek, fotografia, wyróżnienia w dziedzinie grafiki oraz nagrodę Kuratora Konkursu. Łącznie nagrodzono 21 uczniów (wyniki konkursu >>>).

W trakcie wernisażu zwycięzcy tegorocznej edycji, przy głośnych brawach publiczności odebrali zasłużone nagrody i dyplomy. Podziękowania skierowane zostały również do ich nauczycieli plastyki.

Grand Prix oraz pozostałe nagrody zawdzięczamy sponsorom: Muzeum Narodowemu w Warszawie, Muzeum Narodowemu w Krakowie, Muzeum Okręgowemu w Tarnowie, Urzędowi Marszałkowskiemu w Krakowie, Staroście Powiatu Bocheńskiego, Burmistrzowi Miasta Bochni, Burmistrzowi Nowego Wiśnicza, firmie Contimax S.A. oraz Henrykowi Kopańczykowi - Kuratorowi Konkursu. Contimax S.A. był również sponsorem katalogu pokonkursowego prezentującego nagrodzone prace oraz zawierającego listę uczestników.

Nagrodą Szkoły dla laureatów konkursu, którzy wykażą chęć nauki w Wiśnickim Plastyku, będzie zwolnienie z całości lub części egzaminu wstępnego.

Po wernisażu gościom zaprezentowane zostały dwa pokazy: Marzenia ubrane w kolor (Galeria zdjęć >>>)czyli przygotowany przez dział tkaniny artystycznej pokaz ubioru, obejmujący kilka kolekcji zaprojektowanych i wykonanych przez uczennice pod opieką Ewy Dominiak oraz pokaz Taekwondo (Galeria zdjęć >>>) w poprowadzony przez trenera Sławomira Franczaka.

Przekonanie o potrzebie pielęgnowania młodzieńczej twórczości pozwala nam już teraz zaprosić gimnazjalistów do udziału w kolejnym konkursie Świat wokół mnie oraz odwiedzenia naszej szkoły w Dniu Otwartym 2018.



Śniadanie z Prévertem, 17.03.2017

W piątkowy ranek, 17.03. "zjedliśmy śniadanie" z Jacques`em Prévertem. Zawdzięczamy to grupie uczniów klas drugiej i trzecich, którzy przygotowali i zaprezentowali własną interpretację i inscenizację jednego z najbardziej znanych utworów Préverta: "Déjeunerdumatin - Śniadanie".

Jacques Prévert (1900-1977) to znany francuski poeta, twórca dialogów filmowych i scenarzysta, dla którego poezja to "język, który śpiewa - la langue qui chante". Pisał o życiu codziennym, miłości, Paryżu. Do niektórych z jego tekstów dopisano muzykę, a powstałe tak piosenki wykonywali między innymi Edith Piaf czy Yves Montand. Wielkim przebojem stały się "Lesfeuillesmortes - Jesienne liście". Polski przekład autorstwa Jeremiego Przybory był wykonywany m.in. przez Krystynę Jandę.

Poetycko-teatralny poranek w wiśnickim Plastyku wpisał się w Dni Frankofonii, czyli Dni Krajów Francuskojęzycznych, odbywające się co roku w marcu. Stanowią jekoncerty, pokazy filmów, przedstawienia teatralne, konferencje i spotkania literackie odbywające się w całej Polsce.

Formułę spotkaniaopracowały wspólnie polonistki Katarzyna Kruczek-Kozioł, Aneta Kubas-Ćwierz i romanistka Maria Prokop.



Kamila Kot laureatką XIII. edycji Konkursu o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki dla młodzieży gimnazjalnej oraz szkół ponadgimnazjalnych Pomóż ocalić życie bezbronnemu, 18.03.2017

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, zajmujące się działalnością pro-life – obroną życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, już po raz XIII przeprowadziło konkurs na dzieło związane z obroną życia człowieka. Konkurs został zorganizowany w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i multimedialnej. Z naszej szkoły wzięły w nim udział dwie uczennice: Kamila Kot z klasy 2 (w kategorii multimedialnej) i Patrycja Pietrzyk z klasy 3B (w kategorii plastycznej). Dziewczyny są uczennicami księdza Mirosława Świerka. Spośród nich wyróżnienie za filmik: „Historia, która nigdy się nie zaczęła” otrzymała Kamila Kot. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się na Jasnej Górze w Częstochowie 18 marca 2017 roku, podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Obrońców Życia.

Kamili gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.



Kolejne wyróżnienie dla Emilii
w Ogólnopolskim Konkursie SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH, 13.03.2017

Już po raz drugi uczennica naszej szkoły Emilia Jaraczewska z kl. II otrzymała wyróżnienie w kategorii poezja (15 – 20 lat) w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH. W tej kategorii brało udział 24 uczestników prezentując 41 wierszy. Emilka znalazła się wśród uczniów z Dąbrowy Górniczej, Będzina, Jaworzna, Sosnowca, Wadowic, Warszawy, Olkusza oraz Żor.

Jury w składzie: prof. dr hab. Bernadeta Niesporek-Szamburska z zespołem pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego oraz Maciej Szczawiński redaktor Polskiego Radia Katowice wyróżnili wiersz naszej uczennicy pt. „Nieczystość”.

Konkurs zorganizowany był przez Pałac Kultury Zagłębia oraz Bazylikę NMP Królowej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, Wydział Katechetyczny Diecezji Sosnowieckiej oraz Miejską Bibliotekę Publiczna w Dąbrowie Górniczej, a jego celem było zachęcenie młodzieży do wyrażenia swojego zdania językiem sztuki na temat problemów społecznych, moralnych i religijnych. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz mieli możliwość prezentowania swojej twórczości na antenie patronackich stacji radiowych. Ich twórczość reprodukowana będzie na wielkoformatowych wydrukach i prezentowana na wystawach.

Opiekun dydaktyczny uczennicy: Katarzyna Kruczek- Kozioł. A oto wyróżniony wiersz Emilii:

Nieczystość
Poprowadzę palec
Szlakiem twoich blizn
Dotknę ciała
Jak trawa nad ranem
Rozpalę usta
Smagane wiatrem
Cudowność złączenia
Myśli uczuć i ciał
Jak bardzo to chciałem
Poczuć twe serce bijące
Tak czyste
Teraz splamione



Konkurs literacki Książka na medal, 24.02.2017

24 lutego w Bibliotece Peda gogicznej w Bochni odbyło się ogłoszenie wyników konkursu literackiego Książka na medal. Nasi uczniowie już po raz trzeci znaleźli się w gronie laureatów. Tym razem pierwsze miejsce zdobyła Marzena Martyka za recenzję książki Bóg nigdy nie mruga Reginy Brett, natomiast Martyna Duda zajęła miejsce trzecie, recenzując Na południe od granicy, na zachód od słońca Haruki Murakami. Wszystkie wyróżnione teksty zostały odczytane przez ich autorów i nagrodzone brawami. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego można było podziwiać prace malarskie, rzeźbiarskie oraz tkackie uczniów z naszej szkoły.



Konkurs Piosenki Miłosnej w Językach Obcych w Bochni, 23.02.2017

23 lutego w II LO im. Orła Białego w Bochni odbył się Konkurs Piosenki Miłosnej w Językach Obcych. Naszą szkołę reprezentowała Justyna Nowak z klasy drugiej, która zaśpiewała piosenkę Edith Piaf „La vie en rose". Justyna była jedną spośród 28 uczestniczek konkursu. Podczas wyjazdu towarzyszyła jej pani Aneta Kubas-Ćwierz, a od strony językowej piosenkę pomogła przygotować pani Maria Prokop.

Gratulujemy Justynie zdolności językowych oraz umiejętności subtelnego wyrażania swoich uczuć.



IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny i Fotograficzny Witkacy i ja, 21.02.2017

Uczennica Kamila Kot otrzymała wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym i Fotograficznym "Witkacy i ja" w kategorii: licea plastyczne, organizowanym przez Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Słupsku. Wyróżnione zostały jej prace fotograficzne: cykl zdjęć "Zębatki", "Zębatki 2". Na konkurs wpłynęło 537 prac z 41 szkół, placówek kulturalnych i oświatowych z całej Polski, w tym 244 fotografie. Opiekunem była Anna Olędzka.



Nowy Wiśnicz w opowiadaniach naszych uczniów, 21.02.2017

W gminnym konkursie literackim „Literackie wspomnienia z historii Nowego Wiśnicza”, zorganizowanym przez Zespół Szkół im. ks. Jana Twardowskiego w Kobylu z okazji Jubileuszu 400 Rocznicy Nadania Praw Miejskich Nowemu Wiśniczowi, I miejsce zdobyła uczennica naszego Liceum Anna Stanek z kl. Ib. Jej opowiadanie „W płomieniach” spotkało się z uznaniem ze strony jury. Wyróżnienie otrzymała również Iwona Samek z klasy IIIa.

Zadaniem konkursowym było napisanie reportażu, opowiadania lub kartki z pamiętnika na temat „Ja/Moja rodzina uczestnikiem ważnego wydarzenia historycznego związanego z Nowym Wiśniczem”. Rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się w czerwcu podczas obchodów kończących Jubileusz Miasta, zaś nagrodzona praca Ani zostanie opublikowana w Wiadomościach Wiśnickich.

Gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów literackich.





Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci

Ś.P. Emilii Batko z domu Stochel

W latach 1948-1950 była nauczycielem historii
w Liceum Technik Plastycznych w Nowym Wiśniczu,
następnie pracowała jako wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Górniczych
w Piekarach Śląskich.
Wyróżniona najwyższymi odznaczeniami państwowymi.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się
w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu
w środę, 22 lutego 2017 r., o godz. 14.30

Społeczność szkolna Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu




OLIMPIADA WIEDZY O ŚWIECIE ANTYCZNYM, 13.02.2017

W etapie szkolnym Ogólnopolskiej OLIMPIADY WIEDZY O ŚWIECIE ANTYCZNYM zorganizowanej przez Studenckie Koło Miłośników Prawa i Kultury Antycznej i Studenckie Koło Filozofii Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, wzięło udział 7 uczniów naszego Liceum. Celem olimpiady, która odbyła się 15 grudnia 2016 r., było propagowanie wiedzy o świecie antycznym (w szczególności Grecji i Rzymu) wśród młodzieży ponadgimnazjalnej. Test składał się z 30 zadań zamkniętych i 10 otwartych. Jury szkolnej komisji konkursowej po podliczeniu punktów zakwalifikowało do II etapu Olimpiady uczennicę Justynę Nowak z kl.2.

13 Lutego 2017 r. w Suchej Beskidzkiej został przeprowadzony drugi, wojewódzki etap Olimpiady, podczas którego licealiści rozwiązywali test przygotowany przez Komitet Główny. Udział w olimpiadzie na szczeblu wojewódzkim to wyjątkowe wyróżnienie i dlatego Justyna może czuć się już wygraną. Serdecznie gratulujemy!

Organizatorem szkolnego etapu konkursu była Katarzyna Kruczek-Kozioł.



Ale kim ja w ogóle jestem?
- teatr cieni w Wiśnickim Plastyku, 27.01.2017

Teatr Cieni to awangardowa odmiana teatru. Spektakle przedstawiane są z wykorzystaniem marionetek i sylwetek ludzkich. Całość dopełnia muzyka. Tego rodzaju sztukę zapoczątkowano w Chinach. Z roku na rok rozprzestrzeniała się po Europie aż w końcu dotarła do Polski.

Stefan i Franciszka Themersonowie byli niezwykłymi artystami - on pisał, a ona rysowała. Razem tworzyli awangardowe filmy, kolaże i wydawali książki. Postrzegali świat nieco inaczej. Ich twórczość skupiała się wokół tematów etycznych i ludzkich osobowości.

Dnia 23.01.2017 roku uczniowie Liceum Plastycznego mieli okazję zobaczyć namiastkę nadzwyczajnej sztuki. Artyści pokazali nam jak z prostego kawałka pleksi, kilku śrub i odpowiednich uchwytów stworzyć unikatowe postacie - mniej lub bardziej przypominające ludzi. W specjalnie zaaranżowanym ciemnym korytarzu (przygotowanym już wcześniej przez naszych artystów) rozpoczęliśmy spotkanie ze sztuką. Na płóciennych ścianach pojawiały się cienie insektów i innych stworzeń. Atmosfera tajemniczości i zagadkowości mogła nas tylko zaintrygować do udziału w widowisku.

Po krótkim przedstawieniu wzięliśmy udział w warsztatach. Za pomocą cieni mogliśmy opowiedzieć dowolną historię, wydarzenie historyczne ale również odpowiedzieć na zdane wcześniej pytanie - „Ale kim ja w ogóle jestem?”.

Mimo, iż Teatr Cieni nie używa spektakularnych efektów i nowoczesnej techniki robi świetne wrażenie. Minimalistyczna prostota tego rodzaju przekazu jest niezwykle trafna, a świat w jaki przenoszą nas aktorzy - kreatywny, zabawny i inspirujący.



XVIII BAL MATEJKOWSKI, 26.01.2016 r.

Zgodnie z wieloletnią tradycją internatu, w okresie karnawału, odbywa się długo wyczekiwany Bal Matejkowski. W tym roku miała miejsce XVIII odsłona tej uroczystej gali, której myślą przewodnią była tematyka starego kina. Należy wspomnieć, że jest to znacząca uroczystość dla całej społeczności szkolnej z uwagi na fakt wyboru nowego szkolnego Stańczyka.

Cała impreza składała się z trzech części. W pierwszej odbył się koncert młodzieżowej orkiestry z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni pod kierunkiem pana Tomasza Półtoraka. To był majstersztyk. Kilkuminutowa owacja na stojąco starczy za cały komentarz i recenzję. Orkiestra zagrała koncert, w którym stworzyła ścieżkę dźwiękową do naszego balu. Czy młodzieżowa orkiestra zabierze nas jeszcze kiedyś w świat starego kina? Dzisiejszy seans/koncert udowodnił, że publiczność jest spragniona takiego repertuaru.

W kolejnej części nastąpiła krótka prezentacja historii kinematografii w Polsce. Zapoznano nas z historią twórczości filmowej, z początkami filmu polskiego oraz popularyzacją sztuki filmowej. Była to krótka, ale bardzo przyjemna podróż w głąb starego kina.

W ostatniej, trzeciej części (tzw. konkurencyjnej) wybrano nowego Stańczyka, którym została uczennica klasy III – Jagoda Adamek. Serdeczne podziękowania otrzymała Dominika Bogdan za zaszczytne pełnienie funkcji Stańczyka w ubiegłym roku szkolnym oraz Pani Wicedyrektor Dorota Strzałka za przewodnictwo w jury.

Organizatorami balu były: kierownik internatu Anetta Heliasz – Borowiecka oraz wychowawca Edyta Chrzan. Galeria zdjęć >>>



STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW DLA NAJZDOLNIEJSZYCH 2016, 24.01.2016

Po raz kolejny w Auli Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie wręczono Stypendia Prezesa Rady Ministrów. Stypendium może być przyznane uczniowi szkoły, w której może uzyskać świadectwo dojrzałości. Uczeń powinien otrzymać promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.

W tym roku stypendium otrzymała Patrycja Gumuła. Gratulujemy.



Szkolny Konkurs Wiedzy o Wyspiańskim, 16.01.2017

W związku z 110. rocznicą śmierci Stanisława Wyspiańskiego, 16 stycznia 2017 r. został zorganizowany Szkolny Konkurs Wiedzy o życiu i twórczości poety oraz znajomości dramatu „Wesele”. Do testu przystąpiło 9 uczniów. A oto przykładowe pytania, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy:

  • Wyspiański często rysował i malował portrety. Którą z postaci przedstawił na portrecie podwójnym?
  • Przy ul. Radziwiłłowskiej 4 w Krakowie znajduje się wyjątkowy budynek. Wyspiański zaprojektował tam m.in. wystrój klatki schodowej i Sali posiedzeń. Motyw jakiej rośliny pojawia się na balustradzie znajdującej się w tym obiekcie?
  • W którym akcie dramatu nie słychać muzyki weselnej?
  • Którym poetą fascynował się Wyspiański?

Największą liczbę punktów zdobyła Iwona Samek z kl. III a i tym sposobem została zwyciężczynią szkolnego konkursu. Wyróżniono również uczennicę Elżbietę Ćwik z kl. III b.

Organizatorami konkursu były Panie Anna Olędzka i Katarzyna Kruczek- Kozioł.



SZKOLNE SPOTKANIE WIGILIJNE 2016, 20.12.2016

Tradycyjnie, jak co roku, przed świętami Bożego Narodzenia społeczność naszej szkoły zebrała się na uroczystej wieczerzy wigilijnej, która odbyła się w auli internatu. Na spotkanie przybyli nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły, absolwenci oraz zaproszeni goście.

Pani Kierownik internatu jak co roku zapewniła uroczystości niezapomnianą oprawę muzyczną zapraszając wybitnych artystów. Tym razem gościł u nas zespół Quattro - Art. Śpiewając prześliczne kolędy i pastorałki wprowadził nas w świąteczny nastrój.

Zgodnie z wieloletnią tradycją nie zabrakło także części artystycznej w wykonaniu uczniów z klas IV. Spotkanie było okazją do wspólnego spędzenia czasu, w wyjątkowej, rodzinnej atmosferze, przy pysznych, świątecznych potrawach, przygotowanych przez nasze niezastąpione panie kucharki. Wprowadzeni w świąteczny nastrój będziemy z niecierpliwością wyglądać prawdziwej pierwszej gwiazdki i przerwy świątecznej, żeby po Nowym Roku, wypoczęci i pełni energii do realizacji noworocznych postanowień wrócić do pilnej nauki. Galeria zdjęć >>>



Dominika Bogdan z prestiżowym wyróżnieniem! 19.12.2016

Brawo dla naszej uczennicy Dominiki Bogdan. Co prawda w tym roku szkolnym broni dyplom z fotografii, ale nie przeszkadza jej to w tworzeniu linorytów. Jej grafiki zostały docenione przez jury "Osten Biennal of Drawing" w Macedonii.

Aż 690 artystów starało się o grand prix, prezentując 2246 prac. Wśród nich na wystawie zobaczymy 5 linorytów Dominiki. Jej prace będą prezentowane w Skopje, na wystawie podsumowującej biennale.

Warto dodać, że Dominika jest najmłodszą uczestniczką wśród artystów z 66 krajów. Rozwijanie grafiki, obok fotografii jest jej największą pasją. Linoryty, które można zobaczyć na wystawie prezentują ludzi z jej bliskiego otoczenia i przedstawiają sportretowane osoby z charakterystycznymi minami dla nich samych. Tytuły prac: "(R)Anna Lwica", "Gniewna - Dama karo", "Gniewna - Dama pik". Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia prac. Tutaj >>>



Licealiści z przedświąteczną wizytą u przedszkolaków, 15.12.2016

W czwartek, 15.12.2016 r. licealistki z klasy IA i IB: Dominika Drużkowska, Kornelia Sówka, Weronika Sypuła wraz z opiekunami odwiedziły Samorządowe Przedszkole w Starym Wiśniczu. W świątecznym nastroju gościły w grupie 4- i 5-latków. Najpierw przeczytały maluchom świąteczne bajki pt: „Świąteczne przygotowania’’ i „Przygoda Mikołaja”, co było tylko wprowadzeniem do kolejnej niespodzianki, jaką przygotowały, a mianowicie wspólne ozdabianie świątecznych dzwonków ceramicznych.

Spotkanie przebiegło w miłym świątecznym nastroju, sprawiło dużo radości zarówno dzieciom, które nie kryły zadowolenia ze wspólnie spędzonego czasu, jak i licealistkom, którym wizyta sprawiła wielką przyjemność i wywołała mnóstwo emocji.

Zadowolenie i radość dzieci skłoniła już wędrowników z Liceum Plastycznego im. Jana Matejki do planowania następnej wizyty w przedszkolu.

Za nawiązanie współpracy z przedszkolem i organizację spotkania dziękujemy Paniom: Edycie Chrzan i Annie Domas.



Wyróżnienie w III Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa im. Piotra Potworowskiego
Figury ciała 2016, 12.12.2016

Organizatorem Biennale jest Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu oraz działające przy Liceum Stowarzyszenie KRESKA. Na konkurs wpłynęło 278 prac z 31 szkół na terenie Polski.

Nasza uczennica, Ewa Paciora została wyróżniona w kategorii malarstwo za pracę Alienacja. Gratulujemy Ewie i jej nauczycielowi Przemysławowi Sławińskiemu.



Sukces naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie CERAMIONY 2016, 12.12.2016

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu CERAMIONY, już po raz siedemnasty, było Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu oraz Stowarzyszenie „Jantar”. W konkursie wzięły udział 32 placówki - szkoły, ośrodki kultury, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne z całej Polski.

Na tegoroczną edycję wpłynęło 138 prac. Mimo że wszystkie prace zostały wykonane w tym samym tworzywie, cechuje je duża różnorodność zarówno pod względem techniki wykonania, jak i doboru tematów. Na konkurs nadesłano zarówno biskwity, jak i prace szkliwione, formy pełnoplastyczne oraz płaskorzeźby, naczynia użytkowe oraz formy dekoracyjne.

Miło nam donieść o sukcesie naszych uczniów: I. miejsze w kategorii młodzież zajął Sebastian Wardzała za pracę Muszla, a II. miejsce ex aequo zajęła Elżbieta Ćwik za paterę Taniec. Gratulujemy uczniom oraz ich nauczycielom: Wojciechowi Hyżemu i Henrykowi Kopańczykowi.

Otwarcie pokonkursowej wystawy, połączone z uroczystym wręczeniem nagród, odbędzie się 19 grudnia br. o godzinie 17.00 w Galerii Nobilis w CSE „Światowid” w Elblągu.



Wernisaż wystawy poplenerowej Architektura secesyjna we Lwowie, Kraków 8.12.2016

8 grudnia 2016 w galerii "Lamelli" mieszczącej się w Sródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie, odbył się wernisaż wystawy poplenerowej Architektura secesyjna we Lwowie.

Wernisaż był podsumowaniem wspólnego pleneru we Lwowie, który odbył się w maju 2016 roku. Uczestniczkami pleneru były uczennice z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu oraz uczennice z Liceum Plastycznego w Zakopanem. Głównym tematem prac realizowanych w ramach pleneru była piękna architektura secesyjna we Lwowie, uczniowie wykonywali na miejscu szkice i realizacje studyjne w różnych technikach malarskich i rysunkowych.

Na wernisaż przybyli uczniowie, dyrektorzy i nauczyciele ze szkół uczestniczących w plenerze, oraz przedstawiciele z wydawnictwa Wysoki Zamek i Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, dzięki którym ten wyjątkowy plener się odbył.



WYRÓZNIENIE W VII. OGÓLNOPOLSKIM BIENNALE Pejzaż ludzki, 7.12.2016

W dniu 07 grudnia 2016 roku w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie odbyło się posiedzenie Jury VII Ogólnopolskiego Biennale "Pejzaż ludzki" dedykowanego Józefowi Czapskiemu. Na konkurs wpłynęły prace z 25 szkół plastycznych w 3 kategoriach: 521 prac malarskich, 41 wypowiedzi w dziedzinie krytyki sztuki, 5 opisów działań społecznych.

Wyróżnienie w dziedzinie malarstwa otrzymała Ewelina Pajdzik z klasy IV b. Gratulujemy uczennicy oraz jej nauczycielowi, Przemysławowi Sławińskiemu.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 15 grudnia 2016 roku, we czwartek o godz. 17.00, w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie.



W krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej, 30.11.2016

W ostatni dzień listopada klasa I b, wraz z opiekunami Katarzyną Kruczek-Kozioł i Barbarą Trylińską, wybrała się do krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie obejrzała wiele ciekawych ekspozycji. Jedną z nich była wystawa Daniela Spoerri „Sztuka wyjęta z codzienności”. Jego prace „Stoły- pułapki” to dzieła, które są zarówno dowcipne, ironiczne, jak i nostalgiczne. Uczniowie obejrzeli również ekspozycję prac Jarosława Kozłowskiego „Doznania rzeczywistości i praktyki konceptualne”, która prezentuje rysunki, szkice, fotografie, obrazy oraz instalacje i asamblaże. Młodzież zwiedziła także wystawy stałe składające się z kilku działów: konceptualizm, malarstwo, wideo, rzeźba oraz obiekt.



Szkolny Konkurs literacko-plastyczny w związku z Rokiem Sienkiewiczowskim, 23.11.2016

Rok 2016 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w naszym liceum został zorganizowany Szkolny Konkurs literacko-plastyczny na projekt okładki dzieła tego polskiego noblisty. W konkursie wzięło udział 18. uczniów, głównie z klas I i II, którzy przedstawili malarskie koncepcje okładek wybranych utworów pisarza. Jury, w skład którego weszli: artysta malarz Przemysław Sławiński i organizatorki konkursu, biorąc pod uwagę: sposób ujęcia tematu, walory artystyczne, oryginalność projektu, kompozycję oraz własną interpretację postanowiło przyznać 4 nagrody:

  • miejsce I Sara Krokosz z klasy I b,
  • miejsce II Weronika Sypuła z klasy I b,
  • wyróżnienie Kornelia Sówka z klasy I a,
  • wyróżnienie Izabela Dziedzic z klasy I b.

Organizatorami konkursu były Katarzyna Kruczek-Kozioł i Barbara Trylińska.





Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci

Ś.P. Maksymiliana SUCHOŃSKIEGO

W latach 1954 - 1979 był nauczycielem tkactwa
w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu.

Msza św. żałobna odprawiona zostanie
w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym "Łychów" w Bochni
w poniedziałek, 21 listopada 2016 r., o godz. 14.00

Społeczność szkolna Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu




Z WIZYTĄ WE WROCŁAWSKIEJ ASP, 15.11.2016

W dniu 15 listopada 2016 roku grupa młodzieży ze wszystkich klas w liczbie 37 osób oraz 4 nauczycieli opiekunów:na czele z paniami dyrektorkami, Elżbietą Kucybałą i Barbarą Szotą-Rekieć oraz Agnieszką Karecką i Wojciechem Hyżym, odwiedziła Wrocław.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pracowni rzeźby i malarstwa zlokalizowanych w budynku przy placu Polskim. Następnie przeszliśmy do nowego budynku przy ul. Traugutta, gdzie oglądaliśmy pracownie szkła artystycznego i ceramiki artystycznej. Naszymi przewodnikamibyli absolwenci naszej szkoły, a obecnie pracownicy wrocławskiej ASP: Kamil Moskowczenko, Mariusz Kosiba i KatarzynaWantuch. Całość koordynował prof. Kazimierz Pawlak.

Popołudnie spędziliśmy wędrując po Starym Mieście i wyspach odrzańskich szlakiem wrocławskiego gotyku i baroku. Była to atrakcyjna forma zajęć z historii sztuki poprowadzona przez Barbarę Szotę-Rekieć. O godzinie 16:30 trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń odjechaliśmy do Nowego Wiśnicza.



AKDEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI, 14.11.2016

98. rocznica odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie została uczczona przez społeczność Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu na uroczystej akademii. Wspólnie powróciliśmy pamięcią do losów naszych przodków, dzięki którym 11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli Polska stała się ponownie niezależnym państwem.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego przy sztandarze szkoły, rozpoczęła się część artystyczna, podczas której występujący wierszem i piosenką przybliżyli zebranym atmosferę tamtych trudnych czasów walki o wolność. Polacy, którzy po trzecim rozbiorze w 1795 roku utracili swe państwo, nigdy nie zrezygnowali z prób odzyskania niepodległości. Świadczą o tym powstania oraz postawa Polaków, którzy mimo prób zniszczenia przez zaborców ich świadomości narodowej, pozostawali wierni swym niepodległościowym dążeniom.

Walka o niezależność okupiona została cierpieniem i licznymi ofiarami, dlatego też musimy pamiętać o tych, którzy poświęcili swe życie, abyśmy mogli cieszyć się wolnością. Pamięć ta powinna być okazywana nie tylko poprzez propagowanie wiedzy historycznej na temat wydarzeń z tego okresu, ale również, na przykład dbaniem o mogiły poległych w imię niepodległości, dlatego też podczas uroczystości zostały złożone znicze pod symbolicznym bezimiennym grobem.

Uroczystość została przygotowana przez panią Anetę Jeliczko wraz z uczennicami klasy I b.



Finisaż wystawy Praca wakacyjna 2016, 9.11.2016

Tegoroczny konkurs PRACA WAKACYJNA 2016 przyciągnął wielu ambitnych uczniów naszej szkoły. Zgłoszono 56 prac o różnej tematyce, wykonanych w różnych technikach plastycznych i na różnych formatach. Udało nam się zorganizować ciekawą wystawę, jak również uroczysty finisaż połączony z rozdaniem nagród. Jury w składzie: Przemysław Sławiński, Sławomir Nitendel, Marta Szarek-Michalak, Aleksandra Biedka, Robert Dudek, zdecydowało o następujących nagrodach i wyróżnieniach:

  • I. NAGRODA w dziedzinie malarstwa dla AGNIESZKI PANCERZ z kl. IV b.
  • I. NAGRODA za zestaw prac, oraz II. NAGRODA w dziedzinie malarstwa dla EWY PACIORY z kl. IV b.
  • I. NAGRODA w dziedzinie rysunku oraz
  • I. NAGRODA w kategorii poszukiwania twórcze dla DOMINIKA MATYSA z kl. III b.
  • I. NAGRODA w dziedzinie grafiki dla DOMINIKI BOGDAN z kl. IV a.
  • II. NAGRODA w dziedzinie rysunku dla MARTYNY DUDY z kl. IV b.
  • II. NAGRODA w kategorii najlepszy zestaw prac, dla ELŻBIETY ĆWIK z kl. III b.
  • II. NAGRODA w kategorii MÓJ ŚWIAT dla DAGMARY MALINOWSKIEJ
  • III. NAGRODA w dziedzinie malarstwa dla MARZENY MARTYKI z kl. IV b.
  • III. NAGRODA w kategorii MÓJ ŚWIAT dla ŁUKASZA JAROSZA z kl. IV a.
  • WYRÓŻNIENIE w dziedzinie malarstwa dla ANNY CZARNOTY z kl. IV b.
  • WYRÓŻNIENIE w dziedzinie malarstwa dla NEL PRASZELIK z kl. I b.
  • WYRÓŻNIENIE w kategorii rysunku dla KAJI RÓG z kl. III a.
  • WYRÓŻNIENIE w kategorii poszukiwania twórcze dla ARTURA KORDECZKI z kl. II.
  • WYRÓŻNIENIE w kategorii najlepszy zestaw prac dla MIKOŁAJA MARDEUSZA z kl. IV a.

NAGRODĘ DYREKTORA DO SPRAW ARTYSTYCZNYCH otrzymała DARIA LITKOWIEC z kl. IV b.

NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI otrzymała MARZENA MARTYKA z kl. IV b.

Serdecznie podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu, sponsorów oraz osób, które pomogły w zorganizowaniu i przeprowadzeniu tego konkursu.

Robert Dudek



DZIEŃ PATRONA, 26.10.2016

1 listopada to nie tylko dzień, w którym wspominamy Wszystkich Świętych, ale również data śmierci Jana Matejki, Wielkiego Polaka i malarza. Z tej właśnie okazji, 26 października, obchodziliśmy w naszym liceum Dzień Patrona Szkoły.

W auli internatu zebrali się wszyscy nauczyciele i uczniowie, by wspólnie uczestniczyć w lekcji historii z Janem Matejką. Uroczystość poprowadziły: Karolina Surma i Patrycja Gumuła. Przypomniały zebranym kilka faktów z życia Wielkiego Malarza, zwracając szczególną uwagę na związki Matejki z Nowym Wiśniczem. Na scenie pojawiły się Helcia i Stasia Serafińskie, które wspominały zabawy z wujkiem Janem na wiśnickim zamku.

Ważnym punktem uroczystości był turniej wiedzy o twórczości Patrona, w którym rywalizowały 3 drużyny z klasy II. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: pani dyrektor Elżbieta Kucybała, pani dyrektor Barbara Szota- Rekieć, artysta plastyk pan Przemysław Sławiński oraz pani Anetta Heliasz-Borowiecka.

Pierwszym zadaniem uczniów było ustawienie żywego obrazu. Wykorzystując przygotowane rekwizyty oraz osoby z publiczności, drużyny „namalowały”: Konstytucję 3 Maja, Hołd pruski oraz Rejtana. W drugiej konkurencji każdy z zespołów musiał z puzzli (w ciągu 3 minut) ułożyć po dwa obrazy Matejki oraz podać pełne ich tytuły. Trzecie zadanie polegało na odgadnięciu obrazu Wielkiego Mistrza na podstawie krótkiego opisu. I wreszcie ostatnia konkurencja Twarz jak malowana, czyli rozpoznanie postaci. Na scenę wkroczyli królowie: Zygmunt III Waza, Henryk Brodaty, Mieszko i Dobrawa, August III Sas, Jan III Sobieski i Marysieńka, Zygmunt Stary i Bona. Każdy z władców miał charakterystyczny atrybut ułatwiający jego rozpoznanie.

Po bardzo zaciętej i wyrównanej rywalizacji, jury wyłoniło zwycięzców: I miejsce zdobyła drużyna z działu tkaniny (Inez Wiecha, Zuzanna Surga, Julia Majka), II miejsce - ceramicy (Karolina Piekara, Monika Kurek, Sebastian Wardzała), III – renowatorzy (Aleksandra Węgiel, Kamil Nowak, Artur Kordeczka).

Tradycyjnie, została wykonana pamiątkowa fotografia uczestników turnieju z Patronem Szkoły Janem Matejką (Jakub Kmiecik) oraz Stańczykiem (Dominika Bogdan). Ostatnim punktem uroczystości było ogłoszenie wyników konkursu literacko-plastycznego Komiks o Janie Matejce. Najwięcej głosów otrzymały prace wykonane przez: Natalię Świerk oraz Jagodę Adamek, Karolinę Gurgul, Patrycję Gumułę i Klarę Wnęk.

Dzień Patrona oraz konkurs zorganizowały panie: Aneta Kubas-Ćwierz, Anna Olędzka i Barbara Trylińska wraz z uczniami z klasy 3b. Galeria zdjęć >>>

Wycieczka przedmiotowa do Krakowa, 25.10.2016

Klasa II wraz z opiekunami p. Anną Olędzką i p. Katarzyną Kruczek – Kozioł, w dniu 25 października 2016, udała się na wycieczkę przedmiotową do Krakowa. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Kamienicy Szołayskich, Filii Muzeum Narodowego i obejrzenie wystawy rzeźbiarskiej „Rodin/Dunikowski - Kobieta w polu widzenia”. Wystawa jest próbą porównania tego, jak patrzyli na kobiety obaj artyści. Korzystając z niepowtarzalnej okazji uczniowie mogli również w tym samym miejscu zobaczyć „Szufladę Szymborskiej” czyli wystawę pamiątek po Noblistce. Ważną część ekspozycji stanowią rzeczy kolekcjonowane przez Szymborską – maski, stare widokówki oraz pamiątki i kurioza, które dostawała od przyjaciół. Oddzielną część stanowi księgozbiór i liczne fotografie, (m.in. pod tablicami z dziwnymi lub śmiesznymi nazwami miejscowości), medal i dyplom noblowski oraz meble i bibeloty z mieszkania poetki.

Podczas wyjazdu uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy malarskiej „Pan Tadeusz. Dzisiejsze spojrzenie” przygotowanej w Domu Polonii przez Towarzystwo Plastyków Polskich na Białorusi w hołdzie Adamowi Mickiewiczowi. Motyw soplicowskiego dworku powraca na obrazach Walentyny Brysacz, Janiny Pilnik i Anatola Pietruszewicza. Urodę i wdzięk poematowej Zosi przedstawił Andrzej Filipowicz i Snieżana Witecka. Część malarzy zainspirowała scena polowania na niedźwiedzia. Motyw ten pojawia się w pracach Mikołaja Pantiuchowa.

Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w Muzeum Archeologicznym. Tutaj młodzież zwiedziła wystawy stałe: Garncarstwo prahistoryczne, Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera, Bogowie starożytnego Egiptu. Wycieczka była zarówno wspaniałą lekcją historii sztuki, jak i języka polskiego.



ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ W WIŚNICKIM PLASTYKU, 13.10.2016

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie nazywany Dniem Nauczyciela, obchodziliśmy 13 października. Uroczysta akademia rozpoczęła się koncertem fletowym w wykonaniu Izabeli Dziedzic z klasy I b. Po krótkim przypomnieniu historii Komisji Edukacji Narodowej, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli wszystkim nauczycielom kwiaty dziękując za pracę, poświęcenie, serce i miłość oraz za najpiękniejszy dar, za wiedzę.

Następnie głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców, która na ręce Pani Dyrektor Elżbiety Kucybały złożyła podziękowania dla wszystkich pracowników szkoły za opiekę i trud włożony w wychowanie i kształcenie młodych ludzi.

Zgodnie z tradycją szkoły, dzień Edukacji Narodowej połączony jest z innym ważnym wydarzeniem, jakim jest ślubowanie klas I. W tym roku 33 uczniów zostało oficjalnie przyjętych do społeczności Wiśnickiego Plastyka. Zobowiązali się rzetelnie wypełniać obowiązki ucznia Liceum Plastycznego i aktywnie uczestniczyć w życiu artystycznym szkoły.

Po części oficjalnej nadszedł czas na program artystyczny. Uczniowie klasy II: Robert Hyży, Sebastian Wardzała, Zuzanna Wozowicz i Jadwiga Van de Logt pod kierunkiem p. Katarzyny Kruczek-Kozioł przygotowali pełną humoru inscenizację „Nasz szkolny raj”, z której nauczyciele mogli się dowiedzieć jakimi ich uczniowie są aniołami, a młodzież zrozumiała w jak idealnej szkole się uczy. Ostatnim punktem akademii był koncert życzeń w rytmie disco polo poprowadzony przez Justynę Nowak (kl. II) i Nel Praszelik (kl. Ib), która ubarwiła życzenia posługując się gwarą śląską. Galeria zdjęć >>>



NAGRODA MINISTRA KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO
DLA PANI EWY DOMINIAK, 13.10.2016

Pani Ewa Dominiak, nauczycielka specjalizacji tkanina artystyczna, została uhonorowana nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia pedagogiczno-artystyczne. Nagrodę odebrała na Zamku Królewskim w Warszawie. Serdecznie Gratulujemy!



Światło w kulturze – wizyta w Ośrodku Edukacji Regionalnej
w Starym Wiśniczu, 11.10.2016

Młodzież Liceum Plastycznego udała się z wizytą do Ośrodka Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu w dniu 11.10.2016r. Uczniowie mieli okazję obejrzeć Izbę Regionalną, w której znajdują się eksponaty będące zabytkami kultury materialnej wsi Ziemi Wiśnickiej z tradycyjnym układem pomieszczeń mieszkalnych. Zgromadzone sprzęty związane były z gospodarką rolno-handlową i rzemiosłem Ziemi Wiśnickiej: sprzęty gospodarstwa domowego, urządzenia i narzędzia rolnicze, akcesoria rzemieślnicze.

Podczas wizyty odbyła się lekcja regionalna pt: „Światło w kulturze”- omówiono rolę i wierzenia związane z ogniem i ze świecą. Wychowankowie dowiedzieli się jaką funkcję w poszczególnych etapach roku obrzędowego i w obrzędowości rodzinnej pełni światło. Po zakończeniu lekcji regionalnej miała miejsce części warsztatowa podczas której uczniowie – wykonywali świecę parafinową lub woskową z węzy pszczelej.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem w związku z czym kontynuowana będzie współpraca z Ośrodkiem i organizowane kolejne spotkania. Organizatorami wyjazdu były: Edyta Chrzan, Joanna Małkiewicz, Anna Domas.



O malarstwie polskim i nie tylko w bocheńskim Muzeum, 4.10.2016

W kameralnych wnętrzach Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni grupa uczniów (tkacze i fotografowie z klasy trzeciej) wysłuchali barwnej opowieści o malarstwie polskim przełomu XIX i XX wieku, której ilustracją były zbiory tegoż muzeum. Malczewski, Boznańska, Wyczółkowski, Tetmajer, Stanisławski, Pankiewicz, Makowski – to czołowe nazwiska kolekcji. Druga opowieść, w sąsiedniej sali poświęcona była artystycznemu środowisku Bochni. Z dużą uwagą młodzież oglądała obrazy bochnian związanych z naszą szkołą, czyli Stanisława Fischera (pomysłodawca i współzałożyciel) i Waleriana Kasprzyka (dyrektor w latach 1958-66). Zajęcia poprowadziła pani starszy kustosz Agnieszka Truś-Bakalarz we współpracy z Barbarą Szotą-Rekieć, nauczycielem historii sztuki.

Finałem wtorkowej (4.10.) wizyty w bocheńskim muzeum było zwiedzanie wystawy Zbigniewa Ważydrąga Nienazwane, czyli zapis Tajemnicy prezentowanej w Galerii Strych Muzealny.

Mimo ulewnego deszczu grupa dotarła również do gotycko-barokowej bazyliki św. Mikołaja, by podziwiać wnętrze po świeżo zakończonej restauracji.



Wystawa Trzy pokolenia w Tymbarku, 30.09.2016

W galerii Biblioteki Publicznej w Tymbarku trwa wystawa zatytułowana Trzy pokolenia. Dwoje z artystów prezentowanych na wystawie to osoby związane z wiśnickim Plastykiem – Agnieszka Kwiatkowska (zd. Kordeczka) – absolwentka 1989 renowacja elementów architektury i Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie oraz Artur Kordeczka – uczeń drugiej klasy na specjalności renowacja elementów architektury. Trzecim twórcą jest senior tej uzdolnionej artystycznie rodziny Mieczysław Kordeczka, dla którego malarstwo stało się jego sposobem na życie. W jednym wnętrzu spotkały się nie tylko trzy pokolenia, ale i trzy spojrzenia na malarstwo.

Wystawę można oglądać do 20 listopada 2016. Więcej >>>



Poznajemy różne oblicza Marii – wystawa w MN w Krakowie, 29.09.2016

Maria. Mater Misericordiae – to tytuł ekspozycji w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Dla potrzeb wystawy zgromadzono ponad 90 wizerunków Matki Miłosierdzia, na co dzień rozproszonych w muzeach, kościołach i kolekcjach prywatnych. Wystawa daje wyjątkową możliwość obcowania z arcydziełami Giotta di Bondone, Paola Veneziano, Hansa Memlinga, Albrechta Dürera, Francisca de Zurbarána i Petera Paula Rubensa oraz innych artystów tworzących od 1100 po XVIII w.

29 września tę wyjątkową wystawę zwiedziła grupa naszych uczniów z klas pierwszej, drugiej i trzeciej pod opieką Roberta Dudka, Wojciecha Hyżego i Henryka Kopańczyka. Uczniowie z uwagą oglądali różne przedstawienia Matki Boskiej: w płaszczu opiekuńczym, karmiącej Dzieciątko, Bolesnej, Czułej, modlącej się w intencji ludzkości.

Niewątpliwie wystawa ta była dla naszej młodzieży bardzo wartościowym spotkaniem ze sztuką.



Poznajemy twórczośc Tony'ego Cragga, 28.09.2016

Po niemal 20 latach polska publiczność ponownie ma okazję podziwiać twórczość jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, Tony'ego Cragga. Wśród zwiedzających była także grupa naszych uczniów wraz z nauczycielem rzeźby Mirosławem Rekieciem. Duża liczba eksponowanych w zróżnicowanych przestrzeniach pawilonów i parku dzieł rzeźbiarskich a także akwarel i rysunków (ok 40) pokazuje szerokie spektrum jego działalności. Bezpośredni kontakt z tak interesującą twórczością był dla uczniów ciekawym doświadczeniem. Więcej >>>



Lekcja biblioteczna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Wiśniczu, 21.09.2016

… Chociaż mijają już wieki
Człowiek gromadzi te książki
Budując biblioteki.
Lecz aby te budowle
Nie świeciły pustkami,
Zobaczcie Państwo
Co dla Was mamy

Tymi słowami bibliotekarz Marta Cholewa z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Wiśniczu powitała uczniów klas I. naszego Liceum na lekcji bibliotecznej, która odbyła się 21 września 2016 w czytelni MBP. Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z zasadami funkcjonowania biblioteki oraz jej zbiorami. Licealiści z uwagą obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą korzystania z katalogu on-line biblioteki, sposobu zamawiania książek przez Internet, rezerwowania publikacji bez konieczności wychodzenia z domu. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość założenia kart bibliotecznych i wypożyczenia książek. Opiekunami uczniów były: Edyta Chrzan i Barbara Trylińska.



Spotkanie integracyjne klas pierwszych, 14.09.2016

W połowie września w internacie odbyły się, poprowadzone przez Edytę Chrzan i Joannę Małkiewicz, zajęcia integracyjne dla wychowanków klas pierwszych. Zaproponowane zabawy i ćwiczenia interakcyjne skłoniły wychowanków do aktywności, ułatwiły im wzajemne poznanie się, był to pierwszy krok w budowaniu klimatu zaufania i otwartości.

Wraz z przeprowadzeniem zajęć, proces integracyjny nie został zamknięty - to dopiero początek! Przed nami wiele wspólnie spędzonych chwil pozwalających zobaczyć siebie na tle innych...



Zabytek namalowany przez Kamilę wyróżniony!

Uczennica klasy drugiej, Kamila Kot otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Z moich rodzinnych stron - najciekawszy, najstarszy zabytek organizowanym przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Na konkurs wpłynęło 578 prac plastycznych prezentujących zabytki z najbliższego otoczenia uczestników. Obraz Kamili ukazywał ołtarz barokowy z jej rodzinnej miejscowości. Wszystkie prace laureatów oraz inne wybrane przez jury konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej udostępnionej od 9 grudnia 2016 r. w Muzeum w Kopalni Soli w Wieliczce.

Opiekunem uczennicy była Anna Olędzka.



Złap wkrętkę na zakrętkę!!!

Młodzież Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu włączyła się w społeczną akcję zbierania plastikowych nakrętek. Chodzi oczywiście o akcję charytatywno - ekologiczną. Zebrane w ten sposób pieniądze, zostaną przekazane na leczenie chorej na nowotwór mózgu Agnieszki Wietrzak.

Oprócz doraźnej pomocy dla chorej Agnieszki, realizowany jest jeszcze inny cel, a mianowicie promocja wychowania ekologicznego - a konkretnie nauka segregacji. W nienachalny sposób akcja przypomina wszystkim, że butelki, owszem należy wyrzucać, ale bez nakrętek.

A zatem miłego wkręcania się w zbieranie nakrętek.

Organizację zbiórki koordynują wychowawcy:
Edyta Chrzan, Joanna Małkieiwcz i Anna Domas



UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 35. ROCZNICY ŚMIERCI GENOWEFY NOWAK, 17.09.2016

Więcej >>>
Stanisłąw MOSKAŁA: Moje "trzy grosze" do wspomnień o pani profesor Genowefie Nowak



INTERFERENCJE - WERNISAŻ JEDNEJ PRACY, sierpień-wrzesień 2016

Do końca września w salach wiśnickiego zamku trwa wielka wystawa środowiska artystów związanych z Liceum Plastycznym im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Na ekspozycji prezentowane są prace z ostatnich lat, wykonane w różnych technikach plastycznych, między innymi: malarstwo, rzeźba, rysunek, fotografia, grafika, film animowany. Serdecznie zapraszamy w imieniu wszystkich twórców biorących udział i naszym
Adam Pociecha i Robert Dudek

O wystawie >>>



UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Wakacje dobiegły końca i rozpoczął się dla nas czas intensywnej nauki. W pierwszym dniu września, jak co roku na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. Po wysłuchaniu Listu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Piotra Glińskiego, głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Kucybała, która z radością powitała całą społeczność szkolną, szczególnie uczniów klas I. oraz życzyła wszystkim samych sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym. Po części oficjalnej młodzież udała się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.

W tym samym dniu delegacja naszych uczniów wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w uroczystości upamiętniającej 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej, która miała miejsce w Nowym Wiśniczu. Po Mszy świętej przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy placówek oświatowych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta w asyście pocztów sztandarowych udali się pod pomnik Tęcza Wolności na wzgórzu zamkowym, gdzie odbył się apel poległych, złożono kwiaty i zapalono znicze.





ARCHIWUM 2015/16

ARCHIWUM 2014/15

BIP MKiDN CEA Strona główna Aktualności Szkoła Działania artystyczne Kontakt